moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo Operacyjne z nowym dowódcą

Gen. broni Tomasz Piotrowski zakończył służbę w wojsku i przekazał obowiązki dowódcy operacyjnego gen. dyw. Maciejowi Kliszowi. – Gratuluję panu wyznaczenia na nowe stanowisko. Jestem przekonany, że misja gen. Piotrowskiego będzie godnie kontynuowana – powiedział podczas uroczystości gen. broni Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Gen. broni Tomasz Piotrowski przez pięć lat stał na czele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 10 października zrezygnował jednak ze służby, a dziś przekazał obowiązki swojemu następcy gen. dyw. Maciejowi Kliszowi. Ceremonia odbyła się w siedzibie DORSZ-u.

Podczas uroczystości gen. broni Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP, podkreślał, że gen. Piotrowski, stojąc na czele Dowództwa Operacyjnego, mierzył się z wyjątkowymi wyzwaniami. Chodzi m.in. o pandemię COVID-19, atak hybrydowy na polską granicę, wojnę w Ukrainie. Szef Sztabu docenił także zaangażowanie gen. Piotrowskiego w dowodzenie polskimi kontyngentami wojskowymi oraz organizowanie i prowadzenie wielu ćwiczeń wojskowych. – Do największych sukcesów gen. Piotrowskiego zaliczam przeprowadzenie niezwykle skomplikowanej misji związanej z ewakuacją żołnierzy i polskich obywateli z Afganistanu oraz realizowaną ostatnio operację „Neon”. Obydwie zakończone pełnym sukcesem – zaznaczył gen. Kukuła. Szef SGWP mówił m.in. o wkładzie ustępującego dowódcy w rozwój kompetencyjny podległych mu struktur oraz w narodowe i sojusznicze plany operacyjne. – W swojej służbie zawsze imponował mi zdolnościami organizacyjnymi, sprawnością w pokonywaniu wyzwań, siłą spokoju w obliczu presji oraz troską o swoich podwładnych. Generale Piotrowski, dziękuję za pana imponującą służbę na stanowisku dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych! – zwrócił się do oficera.

REKLAMA

Gen. Wiesław Kukuła przypomniał także osiągnięcia obejmującego stanowisko dowódcy operacyjnego gen. dyw. Macieja Klisza, który zdobywał doświadczenie podczas służby w wojskach lądowych, powietrznodesantowych, specjalnych i obrony terytorialnej. Uczestniczył w misjach wojskowych w Bośni i Hercegowinie oraz w Afganistanie. – Gen. Klisz należy do grona moich najbardziej zaufanych oficerów. Zawsze powierzałem mu najtrudniejsze zadania, będąc spokojnym o efekt – powiedział szef SGWP. Zaznaczył, że jest to przykład cichego profesjonalisty, który satysfakcji ze służby nie upatruje we własnym awansie czy chwale, ale lokuje ją w swoich podwładnych, dostrzegając ich wysiłek i siłę zespołu. – Gratuluję panu wyznaczenia na nowe stanowisko. Jestem przekonany, że misja gen. Piotrowskiego będzie godnie kontynuowana – powiedział gen. broni Kukuła.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z rąk gen. broni Tomasza Piotrowskiego, odebrał go gen. dyw. Maciej Klisz. – Maćku, serdecznie gratuluję. (…) Z ogromną radością przekazuję ci ten sztandar, bo wiem, że trafia w godne ręce – powiedział ustępujący dowódca.

Gen. Klisz podkreślił natomiast, że jest to dla niego szczególny dzień. – Jestem świadomy, że biorę na siebie odpowiedzialność sprostania zadaniom stojącym przed Dowództwem Operacyjnym, ale również tego, że będę porównywany z każdym z moich poprzedników – stwierdził i przypomniał, że został siódmym dowódcą DORSZ-u. Podkreślił również, że obecna sytuacja bezpieczeństwa wymaga od sił zbrojnych gotowości do szybkiego i efektywnego reagowania na zmiany. – Mogę was zapewnić, że nie zawiodę. Dziękuje za obecność na dzisiejszej uroczystości i wsparcie mojej misji – zwrócił się do uczestników wydarzenia.