moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śmierć „Zośki”

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 roku w ataku na niemiecką strażnicę graniczną w Sieczychach koło Wyszkowa zginął trafiony w pierś przez niemieckiego żołnierza Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Kilka dni później jego imieniem nazwano słynny harcerski batalion Armii Krajowej, który m.in. walczył w powstaniu warszawskim.

„Tadeusz, podrywając chłopców do ataku, pierwszy wpadł w drzwi strażnicy i tu trafił go śmiertelny strzał w samo serce. Walka została wygrana; strażnica opanowana; Niemcy wybici. Z naszej strony tylko jedna strata: Tadeusz” – tak Stanisław Broniewski „Orsza”, naczelnik Szarych Szeregów, opisał we wspomnieniach śmierć Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” podczas akcji „Taśma”.

Komenda Główna Armii Krajowej w sierpniu 1943 roku poleciła Kierownictwu Dywersji przeprowadzanie ataków na posterunki niemieckiego Grenzschutzu rozlokowane na granicy Generalnego Gubernatorstwa i terytoriów Polski włączonych do Rzeszy. – W ramach akcji „Taśma” do lutego 1944 roku zlikwidowano 13 niemieckich posterunków, była to jedna z większych operacji bojowych Kedywu AK – mówi dr Marek Jankowski, historyk II wojny światowej.

REKLAMA

Obiektem jednego z ataków miała być niemiecka placówka we wsi Sieczychy koło Wyszkowa na skraju Puszczy Białej. Dowódcą akcji został hm. Andrzej Romocki „Morro”, w ataku brał też udział Tadeusz Zawadzki. – „Zośka” był już wtedy doświadczonym żołnierzem – zaznacza historyk. Zawadzki działał w konspiracji od października 1939 roku. Wiosną 1941 roku został komendantem hufca „Mokotów Górny” w Okręgu Południe Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów i brał udział w akcjach przeprowadzanych w ramach Organizacji Małego Sabotażu „Wawer". W listopadzie 1942 roku objął dowodzenie hufcem Centrum Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej. Jednocześnie był zastępcą por. Ryszarda Białousa „Jerzego”, dowódcy Oddziału Specjalnego „Jerzy”, jednego z Oddziałów Dyspozycyjnych Kedywu KG AK.

„Zośka” uczestniczył w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych Kedywu KG AK, m.in. w wysadzeniu przepustu kolejowego pod Kraśnikiem w sylwestra 1942 roku, akcji pod Arsenałem 26 marca 1943 roku, podczas której odbito 21 więźniów, wśród nich jego przyjaciela Jana Bytnara „Rudego”. Dowodził też wysadzeniem mostu kolejowego pod Czarnocinem w nocy z 5 na 6 czerwca 1943 roku.

W akcji w Sieczychach, zaplanowanej na noc z 20 na 21 sierpnia 1943 roku, wzięło udział prawie 70 harcerzy z grup szturmowych z Warszawy i Wyszkowa. „Morro” podzielił ich na pięć sekcji, z których cztery miały atakować siedzibę Grenzschutzu, a jedna szkołę, w której kwaterowała niemiecka załoga.

Przygotowania do ataku zostały zauważone przez Niemców. Mimo to harcerze przeprowadzili szturm zakończony zdobyciem strażnicy. Niestety, podczas ataku Zawadzki zginął trafiony w pierś przez niemieckiego żołnierza. „Na wprost głównego wejścia, od strony drogi, na trawie leżał »Zośka«. Z okien padały jeszcze pojedyncze strzały. Wyciągnąłem przy pomocy innych żołnierzy »Zośkę« za nogi z zasięgu strzałów, za furtkę […] »Zośka« już nie żył” – wspominał w Polskim Radiu w latach siedemdziesiątych XX wieku doktor Zygmunt Kujawski „Brom”. „Zośka” był jedynym poległym ze strony polskiej w czasie tej walki. Jego ciało przewieziono do Warszawy i pochowano na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uznaniu zasług Zawadzki został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych i awansowany na stopień podporucznika.

Kilka dni później z warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów utworzono harcerski batalion AK, który nazwano na cześć Tadeusza Zawadzkiego. Batalion „Zośka” odznaczył się podczas powstania warszawskiego w walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. Zawadzki jest też jednym z trzech głównych bohaterów, obok Aleksego Dawidowskiego „Alka” i „Rudego”, powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO