moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie

Rozwój energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – to tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Korei Południowej, który jest z wizytą w Warszawie. Jednym z punktów spotkania była również kwestia współpracy przy odbudowywaniu Ukrainy. Podpisano dziś w tej sprawie porozumienie.

– Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Republiką Korei są wyśmienite, o czym świadczą rekordowe wyniki z 2022 roku, gdy obroty handlowe przekroczyły 10 mld dolarów – mówił dziś prezydent Andrzej Duda po zakończeniu rozmów z Yoon Suk-yeolem, prezydentem Korei Południowej. Polityk wraz z państwową delegacją goszczą dziś w Polsce. W rozmowach plenarnych z koreańskim prezydentem uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

 

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda przypomniał, że Polska współpracuje gospodarczo z Koreą Południową od 34 lat. – W ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji tej współpracy, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwo – podkreślał prezydent i wskazał na kontrakty dotyczące zakupów czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów FA-50.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że współpraca ze stroną południowokoreańską dotyczy nie tylko zakupu wojskowego sprzętu, lecz także możliwości produkowania go w Polsce. Andrzej Duda mówił również o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury. – Rozmawialiśmy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwoju sieci kolejowych oraz współpracy handlowej w oparciu o polskie porty komunikacyjne. Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju – zapowiedział.

W obecności prezydentów zostały podpisane trzy porozumienia o współpracy między Republiką Korei a Polską. Dotyczą one promocji handlu i inwestycji, rozwoju infrastruktury transportowej oraz współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. – Te dokumenty mają niebagatelny wpływ na rozwój współpracy gospodarczo-przemysłowej – skomentował prezydent Duda.

Z kolei prezydent Yoon Suk-yeol podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska stała się dla jego kraju najważniejszym partnerem inwestycyjnym. – Będziemy dalej wspierać ten rozwój. Cieszymy się że rozwija się zakres współpracy w zakresie energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – powiedział prezydent Yoon Suk-yeol. Poinformował, że Korea Południowa będzie w tym roku głównym gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie zaprezentuje swoje produkty militarne.

Prezydenci rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie. – Zgodziliśmy się, że Korea Południowa i Polska mogą być idealnymi partnerami w sprawie odbudowy Ukrainy. Jestem pewny, że dokument dziś podpisany będzie fundamentem wspólnego działania – podkreślił koreański prezydent.

Z delegacją z Korei Południowej spotkał się również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Resort obrony poinformował, że podczas rozmów z Il Sungiem, koreańskim wiceministrem obrony narodowej, omówiono m.in. możliwości wzmacniania potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Wielki test w West Point coraz bliżej
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza kwalifikacja wojskowa
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Skromny początek wielkiej wojny
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Avenger” na Monte Cassino
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO