moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Duda: Ukraina wzmocni Sojusz

Przyjęcie Ukrainy do NATO będzie dla nas niebagatelnym wzmocnieniem. To bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, jakim jest obecnie Rosja – podkreślał przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu w Wilnie Andrzej Duda. Tymczasem dziś m.in. zainauguruje działalność Rada NATO-Ukraina.

Do centrum wystawienniczego Litexpo, w którym wczoraj rozpoczął się szczyt NATO, przywódcy państw członkowskich zjeżdżali od wczesnego ranka. Zanim weszli do sali, mieli chwilę na rozmowę z dziennikarzami. Na pytania odpowiadał też Andrzej Duda. – Najbardziej żywym tematem pierwszego dnia szczytu było przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO. Przyjęcie do Sojuszu jeszcze jednego europejskiego państwa, z tak wielkim zasobem naturalnym, wielką armią, ogromnie doświadczoną w boju, będzie nas wszystkich niebagatelnym wzmocnieniem – nie miał wątpliwości polski prezydent. Jego zdaniem znaczące korzyści odniesie przy tym także Polska. Duda podkreślał, że Ukraina to bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, którym jest obecnie Rosja. – W kwestii zaproszenia do ostatniej chwili trwały dyskusje. Dotyczyły deklaracji, która wczoraj ostatecznie została zatwierdzona – przyznał prezydent. Podczas posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej padła wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO. Sam proces akcesyjny będzie uproszczony, bo podobnie jak Finlandia i Szwecja, Ukraina została zwolniona z MAP, czyli wypełnienia planu działań na rzecz członkostwa. Dziś zainauguruje też swoją działalność Rada Ukraina-NATO – nowa instytucja polityczna, która ułatwi konsultowanie kluczowych dla obydwu stron tematów. Ukraina będzie w niej miała status równy państwom członkowskim. Na razie jednak NATO nie przedstawiło Kijowowi dokładnej daty akcesji. – Nie możemy tego zrobić, bo w Ukrainie ciągle trwa wojna – mówił Duda.

REKLAMA

Pierwszy dzień szczytu w Wilnie upłynął również pod znakiem rozmów dwustronnych. Polski prezydent spotkał się m.in z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. – Rozmawialiśmy o bieżącej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Przede wszystkim dyskutowaliśmy na temat wspólnych programów zbrojeniowych, jak „Narew” czy „Miecznik” (pierwszy dotyczy systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, drugi budowy fregat rakietowych – przyp. red.) – wyliczał Duda. – Oczywiście poruszyliśmy też kwestie dotyczące przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO i tego, w jaki sposób jej pomagamy. Proszę pamiętać, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania znajdują się w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o donatorów Ukrainy. To my, poza Stanami Zjednoczonymi, przekazaliśmy jej do tej pory najwięcej sprzętu – dodał. Prezydent zapowiedział ponadto, że po zakończeniu wileńskiego szczytu zwoła w Polsce Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Tymczasem w spotkaniach dwustronnych biorą udział również inni członkowie polskiej delegacji. Dziś rano na przykład minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał ze swoją łotewską odpowiedniczką Inārą Mūrniece. Główne tematy, jak poinformował na Twitterze polski resort obrony, to bezpieczeństwo w regionie oraz współpraca wojskowa w wymiarze dwustronnym i wielonarodowym.

Drugi dzień szczytu upłynie m.in. pod znakiem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej – tym razem z udziałem nie tylko Szwecji, lecz także partnerów NATO z Azji i regionu Pacyfiku: Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Po raz pierwszy zbierze się również wspomniana już Rada NATO-Ukraina. W jej obradach weźmie udział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który później spotka się z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wreszcie przemówienie w Wilnie ma wygłosić Joe Biden. Jak zapowiada agencja Reutera, będzie mówił o sojuszniczej jedności i nowej odsłonie pomocy dla Ukrainy, podkreśli też rolę Stanów Zjednoczonych we wprowadzeniu do NATO Szwecji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowe Oscary przyznane!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO