moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strategiczne partnerstwo z Londynem

Polscy i brytyjscy ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych spotkali się w Londynie, gdzie podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym Polski i Wielkiej Brytanii. Dokument dotyczy przede wszystkim obronności. – Nasza współpraca wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim – zapewniał Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

– Zasadniczym celem, jaki sobie stawimy jest wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego, wytyczenie jasnej drogi dla Ukrainy do członkostwa w NATO oraz przeprowadzenie konsolidacji, która pozwoli nam zachować jedność – mówił w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który wraz z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rauem, składa dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie polscy politycy spotkali się ze swoimi odpowiednikami: Benem Wallacem i Jamesem Cleverly.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że oba państwa współpracują podczas realizacji programu „Mała Narew”. Chodzi o system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Tworzą go radary i pojazdy polskiej produkcji oraz brytyjskie wyrzutnie i rakiety CAMM. – To radykalny postęp jeśli chodzi o rozwój technologii wykorzystywanej przez Wojsko Polskie – zaznaczył szef MON-u. Dodał, że brytyjscy wojskowi zasilają stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową. Niewielki kontyngent wspierał także działania polskich służb, które zabezpieczały granicę polsko-białoruską na początku kryzysy migracyjnego. – Bardzo to doceniamy. Doceniamy także to, że brytyjska jednostka systemu przeciwlotniczego Sky Sabre ochrania hub logistyczny w Rzeszowie, dzięki któremu na Ukrainę dociera pomoc – zaznaczył.

REKLAMA

Szef MON-u podkreślił także, że współpraca Polski i Wielkiej Brytanii jest korzystna dla obu stron. – Wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim, podzielamy opnie dotyczące zagrożeń i staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby odstraszyć agresora – podkreślił.

Z kolei Ben Wallance, minister obrony Wielkiej Brytanii, mówił, że oba państwa solidarnie wspierają Ukrainę. Ale podkreślił, że to właśnie „dzięki Polsce, do objętego wojną kraju docierają kolejne dostawy sprzętu”. – Polska pozostaje w tym wsparciu bardzo odważna i silna – zaznaczył.

Ben Wallance zapewnił, że współpraca Polski i Zjednoczonego Królestwa będzie się rozwijać, przede wszystkim w obszarach związanych z logistyką i obroną przeciwlotniczą. – Cały czas się rozwijamy i jesteśmy zdeterminowani, aby ten rozwój był jak najszybszy i w jak największej liczbie obszarów – stwierdził.

Uczestnicy obrad w Londynie podpisali także plan polsko-brytyjskiej współpracy obronnej oraz wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym w zakresie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa. – Choć ten dokument dotyczy głównie obrony i bezpieczeństwa, nasze partnerstwo ma dużo szersze znaczenie – przekonywał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Natomiast James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że tak jak dziś wszyscy wspierają Ukrainę, tak w czasie drugiej wojny światowej Polska wspierała Wielką Brytanię w walce o wolność kraju. – Polska jest naszym wielkim przyjacielem – podkreślił.

Rozmowy będą kontynuowane w czwartek. Wówczas Mariusz Błaszczak spotka się z przedstawicielami brytyjskich firm zbrojeniowych, m.in. MBDA i Babcock, z którymi Polska już współpracuje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Cud w Trewirze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO