moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich

Chcemy pokazać po raz kolejny całemu światu, że Ukraina jest suwerenna, niepodległa, dumna i wolna. I taka będzie, bo Ukraina zwycięży – powiedział w Kijowie Andrzej Duda. Prezydent spotkał się z przywódcą objętego wojną państwa, aby porozmawiać o zbliżającym się szczycie NATO. – Czynimy wszystko, by przyniósł klarowną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda udał się do Kijowa prosto z sojuszniczych obrad, które wczoraj odbyły się w Hadze. Podczas podróży towarzyszył mu Gitanas Nausėda, prezydent Litwy, który będzie gospodarzem zbliżającego się szczytu NATO. Celem wizyty obu przywódców w Ukrainie było spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem objętego wojną kraju. – Przede wszystkim chcemy pogratulować i po przyjacielsku uścisnąć pana prezydenta Zełenskiego oraz wszystkich naszych sąsiadów Ukraińców w związku ze świętem konstytucji i 27. rocznicą jej uchwalenia. Stąd nasza obecność dziś – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że w spotkaniu biorą udział głowy państw należących do tzw. Trójkąta Lubelskiego, który umożliwia współpracę na różnych szczeblach, zarówno politycznym, gospodarczym, jak i wojskowym, ale przede wszystkim zapewnia wsparcie i pomaga budować „pomyślność państw i narodów”.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślał, że Ukraina dzielnie walczy, mimo że półtora roku temu, bez żadnego powodu, została zaatakowana przez dużo silniejszego przeciwnika. – Także dzięki naszemu wsparciu wojska ukraińskie nie tylko odpierają rosyjską agresję, ale przede wszystkim wypierają wroga ze swojej ziemi – dodał. – Mam nadzieję, że będzie możliwe zakończenie tej wojny w taki sposób, że Ukraina przywróci prymat prawa międzynarodowego poprzez wyzwolenie wszystkich terenów uznanych jako jej terytoria – dodał.

REKLAMA

Ważną kwestią, jaką poruszył Andrzej Duda, był również zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. – Robimy wszystko, aby był to szczyt decyzyjny, by wzmocnił bezpieczeństwo naszej części Europy. Głęboko wierzymy, że bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich. To są nasze wspólne interesy, aby NATO w naszej części Europy było jak najsilniejsze, a Ukraina stała się pełnoprawną częścią Sojuszu, objętą artykułem piątym traktatu północnoatlantyckiego – podkreślił. Zapewnił, że zarówno Polska, jak i Litwa będą wspierały ten proces. – Staramy się z panem prezydentem Gitanasem Nausėdą, aby postanowienia szczytu NATO w sposób klarowny tę perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim wskazały – powiedział. Dodał, że niezwykle ważne jest także to, aby Ukraina została objęta gwarancjami bezpieczeństwa, które zniechęcą rosyjskich agresorów przed kolejnymi atakami.

– Każdy naród pisze swoją konstytucję atramentem, ale mało kto jest zmuszony do pisania tej konstytucji krwią. Ukraina robi to już od 2014 roku, broni swojej niepodległości, terytorium, prawa i swej tożsamości. Broni drogi, którą obrała. Drogi do wolnego, zachodniego świata – rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Nausėda. Zapewnił też, że Litwa nie tylko popiera członkostwo Ukrainy w NATO, ale nadal będzie udzielać jej wsparcia, np. przekazując broń. – Będziemy to robić aż do jej zwycięstwa. To jest decyzja naszego kraju i naszego narodu – zaznaczył.

Prezydent Zełenski podziękował przywódcom za wsparcie udzielone Ukrainie, zarówno wojskowe, jak i humanitarne. Mówił także o postępach ukraińskiej armii na froncie. – Rosja przegra tę wojnę. Nikt na świecie w to nie wątpi. Zdobędziemy pokój i bezpieczeństwo dla naszych narodów – zapewnił. Przywódca Ukrainy przyznał również, że liczy na to, że szczyt w Wilnie przyniesie jasny przekaz co do przyszłości Ukrainy w Sojuszu. Zapytany przez dziennikarzy o to, co się stanie, jeśli taka decyzja nie zapadnie, odpowiedział, że rozumie, iż w czasie wojny nie jest to możliwe. – Chciałbym jednak usłyszeć, że Ukraina otrzyma gwarancję bezpieczeństwa, nie zamiast członkostwa w NATO, lecz na okres do zakończenia wojny – zaznaczył.

Dziennikarze pytali prezydentów także o sytuację, która kilka dni temu miała miejsce w Rosji. Chodzi o działania prowadzone tam przez Jewgienija Prigożyna i podległą mu najemniczą Grupę Wagnera. Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że nawet jeśli część jej sił zostanie przerzucona na teren Białorusi, nie będzie miała zbyt wiele możliwości manewru, bo wcześniej wielu jej członków zginęło w Ukrainie. Dodał, że do takiej sytuacji na pewno nie dojdzie w Ukrainie. – Mamy potężne i nowoczesne wojsko. Sytuacja jest pod kontrolą – stwierdził. Andrzej Duda natomiast podkreślił, że wobec takich działań należy zachować czujność, bo nikt nie wie, jaki jest cel tej relokacji. Ponadto przypomniał, że na teren Białorusi jest też przerzucana rosyjska broń nuklearna. – Nie mamy żadnych wątpliwości, że te fakty zmieniają architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie, w szczególności z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z całą pewnością ta sprawa musi być wnikliwie rozpatrzona przez NATO – zaznaczył. Na koniec dodał, że granica polsko-białoruska jest bezpieczna dzięki działaniom podjętym wtedy, kiedy Białoruś skierowała w jej stronę migrantów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Skromny początek wielkiej wojny
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Pierwszy skok
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO