moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Litwini kupią zestawy Grom

W Warszawie odbyło się czwarte posiedzenie polsko-litewskiej rady ministrów obrony. Wicepremier Mariusz Błaszczak i minister Arvydas Anušauskas zapowiedzieli zacieśnienie współpracy m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa, współdziałania sił specjalnych i zakupów uzbrojenia. Litwini za ponad 20 mln euro kupią przeciwlotnicze zestawy Grom polskiej produkcji.

W posiedzeniu w Warszawie wzięły udział delegacje z Polski i Litwy, a obradom przewodniczyli szefowie resortów obrony: wicepremier Mariusz Błaszczak i Arvydas Anušauskas. Omówili dotychczasową współpracę wojskową i wskazali nowe kierunki rozwoju. Tematem rozmów polityków była także sytuacja bezpieczeństwa w Europie i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

– Jesteśmy zainteresowani obroną i odstraszaniem w północno-wschodniej części Polski oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w przesmyku suwalskim, który łączy nasze państwa – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Błaszczak. – Rozmawialiśmy również na temat wspólnych zakupów uzbrojenia. Bardzo dziękuję za decyzję dotyczącą zakupu Gromów [przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom – przyp. red.] dla sił litewskich. To już kolejna tego typu transakcja, która świadczy o naszych bardzo dobrych relacjach – zaznaczył szef polskiego MON-u.

Wicepremier Błaszczak dodał, że ministrowie omówili możliwości współdziałania w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także kwestię współpracy polskich i litewskich sił specjalnych. Politycy rozmawiali też o perspektywach wsparcia wojskowego walczącej Ukrainy. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Jesteśmy jednomyślni, jeśli chodzi o przeciwstawianie się próbom odbudowy rosyjskiego imperium przez Putina – podkreślił polski minister obrony.

Arvydas Anušauskas stwierdził, że Litwa podobnie jak Polska postrzega Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla „bezpieczeństwa Zachodu, wartości demokratycznych i stabilności międzynarodowego systemu opartego na wzajemnym zaufaniu”. – Ponieważ Moskwa i Mińsk wymachują bronią, w tym nuklearną, wiemy, że nie można iść na ustępstwa wobec reżimu Kremla. Musimy za to współpracować zarówno w formacie dwustronnym, jak i wykorzystując możliwości NATO oraz UE – mówił w Warszawie szef litewskiego resortu obrony. – Zgadzamy się na intensyfikację wojskowych ćwiczeń bilateralnych i będziemy współpracować w zakresie zakupu uzbrojenia – dodał. Minister wyjaśnił, że siły zbrojne Litwy kupują przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom polskiej produkcji o wartości 20 mln euro.


Film: MON

– Długofalowe odstraszanie Rosji i odpowiedź na agresję wymagają zwiększenia zdolności bojowych na wschodniej flance Sojuszu. Wzmocnienie sił zbrojnych przez Polskę jest wzorem do naśladowania dla innych państw sojuszniczych – podkreślił Arvydas Anušauskas. Zapowiedział także, że podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie rozmowy dotyczyć będą m.in. kolejnego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, m.in. w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Podczas posiedzenia ministrowie obrony Polski i Litwy podpisali umowę dotyczącą rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1686384600
Może powinni w celu np. unifikacji swego uzbrojenia i ten sprzęt zakupić u Niemców? Myślę że u nas nie byłoby wielkiego.
D1-98-B9-90

M-ATV po polsku
 
Przerwany lot „Orlika”
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
NATO on Northern Track
„Umieram jak Polak”
Docenić „misjonarzy”
Polak instruktorem F-16 w USA
Przez Dunaj do Rumunii
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Podróż w ciemność
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Sześcioosobowe armie na start!
Incydent lotniczy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Paryskie trendy
Spadochroniarze w operacji TALO
Siła z morza
Sztandar dla cyberwojsk
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Mistrzowie Spike`ów
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Kierunek Liban
Kajakarze i wioślarze na podium
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Pierwsi za sterami Apache
Za zdrowie utracone na służbie
Marsz po medale
Czołgi K2. Made in Poland
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Gortat Team vs drużyna NATO
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Plan na szczyt
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Koszykarskie święto w Łodzi
Zbrodnicza farsa
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ameryka daje wsparcie
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Eurosatory 2024: festiwal premier
Attention, Transformation!
Przemoc za przemoc
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyrwali się z niemieckiego kotła

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO