moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwa medale strzelców CWZS-u w PŚ w Limie

Z dwoma medalami wróciła reprezentacja Polski z zawodów strzeleckich o Puchar Świata w Limie. Na podium stanęło troje żołnierzy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Srebro wywalczyła st. szer. Klaudia Breś w finale strzelań z pistoletu pneumatycznego, a brąz para mieszana w karabinie pneumatycznym – st. szer. Tomasz Bartnik i szer. Aneta Stankiewicz.

Znakomicie spisała się st. szer. Klaudia Breś w konkurencji pistoletu pneumatycznego z 10 m. 28-letnia reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zajęła drugą lokatę. Mecz o złoto przegrała 12:16 z 23-letnią Chinką Ranxin Jiang, brązową medalistką ostatnich igrzysk olimpijskich w strzelaniach z pistoletu pneumatycznego z 10 m i złotą w parach mieszanych w tej samej konkurencji.

W drodze do finałowego meczu jednak zdecydowanie lepsza była Polka. Breś triumfowała w kwalifikacjach z wynikiem 579 oczek. Druga była Jiang (577 pkt), a na trzecim miejscu znalazła się druga z Chinek Yidi Wang (576 pkt). W finale po 25 strzałach, rozstrzygających o obsadzie finałowego meczu oraz o brązowym medalu, górą była również reprezentantka CWZS-u. Prowadziła z dorobkiem 254,9 pkt – uzyskała tylko o 0,5 pkt mniej, niż wynosi należący do niej rekord Polski. Druga w klasyfikacji Chinka Jiang zdobyła jedynie 248,6 pkt. Brąz wywalczyła trzykrotna srebrna medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata juniorów Chinka Nan Zhao (246,6 pkt), a czwarte miejsce zajęła Ukrainka Ołena Kostewycz (245,5 pkt), trzykrotna medalistka olimpijska (złoto zdobyła w 2004 roku i dwukrotnie brąz w 2012 roku).

Mecz o złoto bardzo dobrze zaczęła reprezentantka Chin Ranxin Jiang. Po pierwszych dwóch strzałach prowadziła 4:0 (za zwycięstwo w serii inkasuje się dwa oczka). W trzeciej serii lepsza była Polka (trafiła 9,8 pkt, jej rywalka zaś 8,7 pkt). Trzy kolejne strzały wyprowadziły Chinkę na prowadzenie w meczu 10:2. W tej sytuacji strzelczyni CWZS-u skorzystała z możliwości konsultacji z trenerką. Jolanta Samulewicz, trener kadry narodowej w strzelaniach pistoletowych, od lat związana z Wojskowym Klubem Sportowym Flota Gdynia, przekazała podopiecznej kilka wskazówek. Przerwa dobrze zrobiła Polce – wygrała pięć kolejnych serii (w VII serii Breś uzyskała 10,3 pkt, a Jiang – 10,1 pkt; VIII: 10,6 – 10,1; IX: 10,5 – 9,7; X: 10,1 – 10,0; XI: 9,7 – 9,1) i objęła prowadzenie 12:10. Po dziewiątej serii o konsultację z trenerką poprosiła Jiang, ale przerwa nie wpłynęła na nią tak dobrze jak wcześniej na Polkę. Chinka była mniej precyzyjna od Breś w dwóch pierwszych strzałach po rozmowie ze szkoleniowcem. Dopiero w XII serii wygrała 9,7 – 9,5 i doprowadziła do remisu 12:12 w meczu. W XIII serii Jiang uzyskała 9,8 pkt, a Breś 9,4 pkt. W XIV serii natomiast chińska zawodniczka przypieczętowała zwycięstwo w meczu 16:12 trafieniem 10,5 pkt. Polka odpowiedziała wynikiem 10,2 pkt.

St. szer. Klaudia Breś nie kryła zadowolenia ze srebrnego medalu. „Miejsce cieszy, bo nie zapowiadało się na taki start. (…) Dzisiejsza walka była jedną z najcięższych, jakie stoczyłam. Wczoraj zatrułam się czymś, nie udało mi się zrobić normalnego treningu, bo słaniałam się na nogach, miałam światłowstręt. (…) 579 pkt jest dla mnie wiele warte, bo okraszone walką z ciałem, umysłem i stanem zdrowia” – tak zawodniczka podsumowała w mediach społecznościowych swój start w Limie. Reprezentantka CWZS-u była też blisko medalu w parach mieszanych – wraz z szer. Oskarem Miliwkiem zajęła piąte miejsce z rekordem życiowym 294 pkt.

Rekord życiowy poprawił również na strzelnicy w Limie st. szer. Tomasz Bartnik podczas kwalifikacji w strzelaniach par mieszanych z karabinu pneumatycznego. Strzelec CWZS-u uzyskał wynik 315,9 pkt – o 0,8 lepszy od poprzedniej „życiówki”. Startująca w parze z Bartnikiem szer. Aneta Stankiewicz zdobyła 312,7 pkt i Biało-Czerwoni z rezultatem 628,5 pkt w kwalifikacjach zajęli trzecie miejsce. Triumfowała para francuska Oceanne Muller – Brian Baudouin (uzyskali 629,7 pkt), drugie miejsce zajęli Węgrzy Eszter Dénes i Zalán Pekler (629,6 pkt), a czwarte Norwegowie Jeanette Hegg Duestad i Jon-Hermann Hegg (628,1 pkt). W meczu o brąz Polacy pokonali Norwegów 16:10, w pojedynku o złoto zaś Węgrzy wygrali 16:8 z Francuzami.

W klasyfikacji medalowej zawodów o Puchar Świata w Limie triumfowali Chińczycy, którzy zdobyli cztery złote medale oraz po trzy srebrne i brązowe. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Węgier (2 złote, 2 srebrne), trzecie – Serbii (2 złote), czwarte – Czech (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe), piąte – Francji (1 złoty, 1 srebrny), a szóste – Polski (1 srebrny, 1 brązowy). Na podium stanęli zawodnicy z 11 państw.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: PZSS

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
W obronie wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO