moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będziemy produkować więcej amunicji

Polska od pierwszego dnia stała blisko przy Ukrainie. Dokonaliście niewiarygodnego wysiłku i chciałbym wam za to podziękować w imieniu całej Europy – mówił unijny komisarz Thierry Breton w Zakładach Metalowych Dezamet. Wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział zwiększenie produkcji amunicji, tak by móc przekazywać pociski Ukrainie i jednocześnie tworzyć krajowe zapasy.

Zakłady Metalowe Dezamet SA, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to obok firmy Mesko SA (także należącej do PGZ) największy rodzimy producent amunicji. Spółka specjalizuje się w pociskach artyleryjskich, przede wszystkim o kalibrze 155 mm, ale wytwarza również granaty moździerzowe i ręczne oraz amunicję do 40-milimetrowych granatników automatycznych.

W poniedziałek do zakładów w Nowej Dębie przyjechali premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Thierry Breton, unijny komisarz ds. przemysłu i rynku wewnętrznego. Wizyta polityków miała związek z porozumieniem, które w ubiegłym tygodniu podpisało kilkanaście państw Unii Europejskiej i Norwegia. Umowa dotyczyła wspólnych zakupów amunicji o kalibrze 155 mm na potrzeby ukraińskiej armii, rekompensat dla państw, które już przekazały pociski Ukrainie, oraz zwiększenia zdolności do wytwarzania różnego typu amunicji przez europejską zbrojeniówkę.

REKLAMA

– Polskie wysiłki zbrojeniowe, donacje, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało docenione w Brukseli. Rozmawiamy z komisarzem Bretonem o tym, jak może być skonstruowany ten program, żeby kraje takie jak Polska mogły podnosić zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie amunicji – mówił Mateusz Morawiecki. Premier podkreślał, że państwa NATO obecnie produkują zdecydowanie za mało pocisków. – Uśpiły nas trochę czasy spokoju i bezpieczeństwa – przyznał szef rządu. Jednocześnie zapowiedział, że w najbliższych latach Polska zamierza znacząco zwiększyć ilość produkowanej amunicji. – Rada Ministrów przyjmie w ciągu najbliższych kilku dni specjalny wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju – poinformował premier.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak dodał, że polskim celem jest zwielokrotnienie produkcji amunicji. – To jest nasz cel, żebyśmy mogli wesprzeć Ukrainę, wypełnić swoje zapasy, a jednocześnie wzmocnić moce produkcyjne – podkreślał wicepremier Błaszczak.

Thierry Breton podkreślał ogromny wkład naszego kraju w pomoc walczącej Ukrainie. – Polska od pierwszego dnia stała blisko przy Ukrainie. Dokonaliście niewiarygodnego wysiłku i chciałbym wam za to podziękować w imieniu całej Europy – mówił. Przypomniał, że program wspólnych zakupów amunicji był przygotowany w rekordowo krótkim czasie, bo zaledwie kilku tygodni. – Nadszedł czas, aby powiedzieć wszystkim państwom Unii Europejskiej, że trzeba przekazać Ukrainie amunicję kalibru 155 mm, którą trzymają w magazynach – mówił unijny komisarz.

Odnosząc się do potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu w zakresie nowoczesnych typów amunicji, Thierry Breton zaznaczył, że Dezamet należy do bardzo nowoczesnych firm. Zauważył też, że zakłady pracują pięć dni w tygodniu na trzy zmiany. – Jestem pod wrażeniem jakości produkowanej tutaj amunicji. Być może uda się zrekrutować nowych pracowników i może uda się pracować tutaj przez sześć, a nawet przez siedem dni w tygodniu – mówił.

Przyjęte 20 marca porozumienie przewiduje, że Unia Europejska przeznaczy na wspólne zakupy amunicji artyleryjskiej miliard euro, a kolejny miliard otrzymają państwa, które już przekazały swoje pociski walczącej Ukrainie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
 
Razem gotowi na wszystko
Gotowi na dyżur w SON
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Topaz dla Bułgarii
Maszerowali, lecz nie ginęli
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Do końca walczył z tyranią
Pół wieku w zespole
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Nowy wymiar wojska
Słowa jak pociski
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
„Nasze granice w Monte Cassino”
Finlandia w NATO
WOT i „Anakonda”
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Amunicja dla artylerzystów
Litwini kupią zestawy Grom
Wojsko poza schematem
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Więcej miejsc na studiach w LAW
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Włosi na straży polskiego nieba
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Anakonda na Bałtyku
Narada przed szczytem NATO
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Nowy regulamin dla żołnierzy
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Polska wśród światowych liderów
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Śladem profesjonalistów
Bez szklanego sufitu
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Najsprawniejsi wieloboiści
B9 stawia na solidarność
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Piekielny ogień dla polskiej armii
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Breakthrough for the Polish Armed Forces

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO