moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pod okiem rangersów

Komandosi z brytyjskiego Regimentu Rangers od ponad tygodnia uczą na toruńskim poligonie jak skutecznie i bezpiecznie walczyć w terenie zurbanizowanym. W szkoleniu biorą udział żołnierze z wojsk obrony terytorialnej, jednostek operacyjnych oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. To pierwszy w historii Centrum Szkolenia WOT kurs z czarnej taktyki.

Najpierw muszą niepostrzeżenie zająć pozycje w pobliżu celu ataku. Później skupiają się na obserwacji i analizie sił chroniących obiekt. Wreszcie mają jak najszybciej dostać się do budynku i wyprzeć żołnierzy przeciwnika ze wszystkich pomieszczeń. Tak w telegraficznym skrócie można opisać jeden z epizodów zorganizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej niemal dwutygodniowego (od 13 do 24 marca) kursu walki w terenie zurbanizowanym. W szkoleniu uczestniczy kilkudziesięciu terytorialsów, żołnierzy jednostek operacyjnych oraz grupa pograniczników. Dla tych pierwszych kurs jest jednocześnie przepustką do tego, by zostać instruktorami czarnej taktyki.

Płk Edward Chyła, komendant CSWOT, podkreśla, że to pierwsze szkolenie z walki w terenie zurbanizowanym, które odbywa się w toruńskim centrum. Kurs jest wyjątkowy także ze względu na instruktorów – są nimi brytyjscy żołnierze, a konkretnie komandosi z 3 Batalionu Regimentu (pułku) Rangers. Komendant centrum wyjaśnia, że to efekt uzgodnień, do których doszło w czasie ubiegłorocznej wizyty gen. Geralda Stricklanda, dowódcy brytyjskiej 6 Dywizji. – Ustaliliśmy wówczas, że zorganizujemy w 2023 roku szereg kursów, które będą prowadzone we współpracy z Brytyjczykami – wyjaśnia płk Chyła.

„Urban course” został podzielony na dwie części. Podczas pierwszej brytyjscy komandosi uczyli Polaków podstaw czarnej taktyki, czyli m.in. sposobów poruszania się w terenie zurbanizowanym, tego jak szybko i bezpiecznie wchodzić do budynków, metod przeszukiwania i zajmowania kolejnych pomieszczeń, eliminacji zagrożenia. Druga część kursu przeznaczona jest na metodologię, czyli naukę uczenia innych.

– W pierwszym tygodniu działaliśmy najpierw w drużynach, potem w plutonach. Teraz, gdy kursanci mają już odpowiedni zasób wiedzy, przyszedł czas na taktyczną stronę działań w terenie zurbanizowanym. Ostatnim etapem szkolenia jest nauka tego, jak uczyć innych walki w mieście – opowiada jeden z brytyjskich instruktorów.

Uczestnicy szkolenia przyznają, że jest ono dla nich bardzo wartościowe, tym bardziej że prowadzone przez doświadczonych zagranicznych komandosów. – Instruktorzy brytyjscy są bardzo otwarci, w sposób zrozumiały dla nas przekazują wiedzę i swoje doświadczenie – ocenia kursantka z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Najważniejsza lekcja? – Chyba to, że zawsze trzeba być przygotowanym, iż zagrożenie może pojawić się z każdej strony – mówi.

Program kursu pozytywnie oceniają także bardziej doświadczeni mundurowi. Zdaniem funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej szkolenie prowadzone przez brytyjskich komandosów to doskonała okazja do poszerzania wiedzy. – Kurs stanowi dla nas możliwość sprawdzenia procedur, które mamy wypracowane, i ich doskonalenie. Pozwala też poznać procedury wojskowe. Dzięki temu możemy wypracować wspólne z wojskiem schematy działania – wyjaśnia jeden z pograniczników.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Koszykarskie święto w Łodzi
AW149 wkrótce „made in Poland”
AWACS-y dostarczone
Latający radar
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Spadochroniarze w operacji TALO
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sztandar dla cyberwojsk
Eurosatory 2024 idą na rekord
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Kajakarze i wioślarze na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
NATO on Northern Track
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Umieram jak Polak”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ameryka daje wsparcie
Plan na szczyt
Podróż w ciemność
Gortat Team vs drużyna NATO
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Inwestycja potrzebna jak tlen
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Przez Dunaj do Rumunii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Trzy miecze pokoju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Mistrzowie Spike`ów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Przesmyk w grze
Policjanci szkolą wojsko
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Sześcioosobowe armie na start!
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Pokazali swoją siłę
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
„Czarownice” nad Londynem
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Borsuk w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Pierwsi za sterami Apache

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO