moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pod okiem rangersów

Komandosi z brytyjskiego Regimentu Rangers od ponad tygodnia uczą na toruńskim poligonie jak skutecznie i bezpiecznie walczyć w terenie zurbanizowanym. W szkoleniu biorą udział żołnierze z wojsk obrony terytorialnej, jednostek operacyjnych oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. To pierwszy w historii Centrum Szkolenia WOT kurs z czarnej taktyki.

Najpierw muszą niepostrzeżenie zająć pozycje w pobliżu celu ataku. Później skupiają się na obserwacji i analizie sił chroniących obiekt. Wreszcie mają jak najszybciej dostać się do budynku i wyprzeć żołnierzy przeciwnika ze wszystkich pomieszczeń. Tak w telegraficznym skrócie można opisać jeden z epizodów zorganizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej niemal dwutygodniowego (od 13 do 24 marca) kursu walki w terenie zurbanizowanym. W szkoleniu uczestniczy kilkudziesięciu terytorialsów, żołnierzy jednostek operacyjnych oraz grupa pograniczników. Dla tych pierwszych kurs jest jednocześnie przepustką do tego, by zostać instruktorami czarnej taktyki.

Płk Edward Chyła, komendant CSWOT, podkreśla, że to pierwsze szkolenie z walki w terenie zurbanizowanym, które odbywa się w toruńskim centrum. Kurs jest wyjątkowy także ze względu na instruktorów – są nimi brytyjscy żołnierze, a konkretnie komandosi z 3 Batalionu Regimentu (pułku) Rangers. Komendant centrum wyjaśnia, że to efekt uzgodnień, do których doszło w czasie ubiegłorocznej wizyty gen. Geralda Stricklanda, dowódcy brytyjskiej 6 Dywizji. – Ustaliliśmy wówczas, że zorganizujemy w 2023 roku szereg kursów, które będą prowadzone we współpracy z Brytyjczykami – wyjaśnia płk Chyła.

REKLAMA

„Urban course” został podzielony na dwie części. Podczas pierwszej brytyjscy komandosi uczyli Polaków podstaw czarnej taktyki, czyli m.in. sposobów poruszania się w terenie zurbanizowanym, tego jak szybko i bezpiecznie wchodzić do budynków, metod przeszukiwania i zajmowania kolejnych pomieszczeń, eliminacji zagrożenia. Druga część kursu przeznaczona jest na metodologię, czyli naukę uczenia innych.

– W pierwszym tygodniu działaliśmy najpierw w drużynach, potem w plutonach. Teraz, gdy kursanci mają już odpowiedni zasób wiedzy, przyszedł czas na taktyczną stronę działań w terenie zurbanizowanym. Ostatnim etapem szkolenia jest nauka tego, jak uczyć innych walki w mieście – opowiada jeden z brytyjskich instruktorów.

Uczestnicy szkolenia przyznają, że jest ono dla nich bardzo wartościowe, tym bardziej że prowadzone przez doświadczonych zagranicznych komandosów. – Instruktorzy brytyjscy są bardzo otwarci, w sposób zrozumiały dla nas przekazują wiedzę i swoje doświadczenie – ocenia kursantka z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Najważniejsza lekcja? – Chyba to, że zawsze trzeba być przygotowanym, iż zagrożenie może pojawić się z każdej strony – mówi.

Program kursu pozytywnie oceniają także bardziej doświadczeni mundurowi. Zdaniem funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej szkolenie prowadzone przez brytyjskich komandosów to doskonała okazja do poszerzania wiedzy. – Kurs stanowi dla nas możliwość sprawdzenia procedur, które mamy wypracowane, i ich doskonalenie. Pozwala też poznać procedury wojskowe. Dzięki temu możemy wypracować wspólne z wojskiem schematy działania – wyjaśnia jeden z pograniczników.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na dyżur w SON
 
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Finlandia w NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Polska wśród światowych liderów
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Więcej miejsc na studiach w LAW
Włosi na straży polskiego nieba
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Bez szklanego sufitu
Razem gotowi na wszystko
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Topaz dla Bułgarii
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Słowa jak pociski
Anakonda na Bałtyku
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Narada przed szczytem NATO
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Maszerowali, lecz nie ginęli
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
B9 stawia na solidarność
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Najsprawniejsi wieloboiści
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
WOT i „Anakonda”
Nowy wymiar wojska
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
„Nasze granice w Monte Cassino”
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Wojsko poza schematem
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Pół wieku w zespole
Nowy regulamin dla żołnierzy
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Do końca walczył z tyranią
Śladem profesjonalistów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Litwini kupią zestawy Grom
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Piekielny ogień dla polskiej armii
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Amunicja dla artylerzystów
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO