moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy za gotowość do służby

Wraz z podwyżką dla żołnierzy zawodowych wzrósł dodatek za gotowość bojową, który otrzymują żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Zamiast 456 zł wynosi on teraz 496 zł miesięcznie. Ale to niejedyne pieniądze, na jakie mogą liczyć terytorialsi. Dostają oni także należność za udział w ćwiczeniach i szkoleniach, jak również dodatki, w tym za usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Dodatek za gotowość bojową to jedna z należności finansowych, które co miesiąc otrzymują terytorialsi. Wypłacany jest on każdemu, kto przez minimum dwa dni w miesiącu pełnił służbę rotacyjną w jednostce albo brał udział w szkoleniu lub ćwiczeniach. Jego wysokość zależy od pensji zawodowców. – Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny jego wysokość jest ustalana na poziomie nie niższym niż 10% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego – tłumaczą przedstawiciele MON-u.

Jeszcze do niedawna, kiedy najniższe wynagrodzenie żołnierzy zawodowych wynosiło 4560 zł, dodatek był wypłacany w kwocie 456 zł miesięcznie. W marcu zawodowcy otrzymali podwyżki, zatem najniższa pensja zasadnicza wzrosła do 4960 zł. Zwiększyła się więc również kwota dodatku. Obecnie wynosi on 496 zł.

REKLAMA

Dodatek za gotowość stanowi jednak jedynie część wynagrodzenia terytorialsów. Przysługują im także należności finansowe za udział w ćwiczeniach i szkoleniach. Są one uzależnione od stopnia wojskowego i wypłacane w stawkach dziennych. Jeszcze do niedawna były one obliczane jako określony dla danego stopnia wojskowego procent najniższego wynagrodzenia żołnierza zawodowego. Przykładowo dla szeregowego stawka dzienna wynosiła 129,96 zł (4560 zł x 2,85%).

Niedawno sytuacja się zmieniła. Wynikające z ustawy o obronie ojczyzny rozporządzenie wprowadziło zasadę stawek kwotowych. Zaktualizowane stawki obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. W przypadku szeregowego jest to 130 zł, plutonowego – 160 zł, porucznika – 210 zł, natomiast pułkownika – 320 zł dziennie. Z uwzględnieniem podwyżki dodatku oznacza to, że terytorials szeregowy za dwa dni szkolenia w miesiącu oraz gotowość do udziału w działaniach otrzyma w sumie 629 zł.

Terytorialsom przysługują też dodatki do wynagrodzenia, np.: desantowy (15 zł za skok), za służbę w patrolu rozminowania (30 zł dziennie) czy za realizowanie poza jednostką wojskową zadań związanych z bezpośrednim udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych lub likwidacji ich skutków (45 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania takich zadań). Żołnierze TSW mogą ubiegać się również o dofinansowanie nauki. Na koszt wojska mogą ukończyć m.in. kursy: uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy, kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownictwa pola walki czy z dowodzenia i zarządzania. Ponadto w sytuacjach losowych mogą liczyć na zapomogę finansową.

Ustawa o obronie ojczyzny dała im także prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach wojskowych poza kolejnością – na podobnych zasadach jak w przypadku żołnierzy zawodowych.

Aby wstąpić w szeregi terytorialsów, trzeba mieć m.in.: ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej. Nie można być karanym ani pełnić innego rodzaju służby wojskowej.
Służba terytorialsa jest pełniona jako: rotacyjna w jednostce wojskowej co najmniej raz w miesiącu przez dwa dni w czasie wolnym od pracy (w weekendy) oraz dyspozycyjna poza jednostką wojskową, gdy żołnierz pozostaje w gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych.

Informacje o służbie w WOT można uzyskać na stronie: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc na infolinię tel.: 800 696 077.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 19 NBOT; grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Cyberżołnierze na szczycie NATO
 
Czerwona powódź
RBN o rezultatach szczytu NATO
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polsko-koreańskie rozmowy
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wychodzi poza schematy
Wirtualna walka na morzu
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Tak rodziła się konspiracja
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Brązowa czwórka podwójna
Polska rozdarta przez okupantów
Nie płynie z nurtem
Przyszłość pod znakiem dronów
The Power of Buzdygany Awards
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Długi marsz na wschód
Odliczanie do przysięgi
Wojskowe kontrakty w USA
16 Dywizja świętuje
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Stawia na dobrą komunikację
Wojsko pomoże Słoweńcom
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Plan misji „Air Defender”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Przysięga w Kolnie
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Konsekwentnie dąży do celu
Szwedzi na „Czernickim”
Śladem profesjonalistów
Dwa medale w Budapeszcie
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
O innowacyjnych technologiach dla wojska
"Jesienny ogień” z ministrem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wyższe diety za służbę na granicy
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Spełnia marzenia
Lecimy F-35
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie uznaje półśrodków
Raki dla podhalańczyków
Więcej miejsc dla dobrowolsów
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Abramsy jadą na ukraiński front
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Moc Buzdygana
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO