moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska wraca nad Bałtyk

103 lata temu gen. Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do Morza Bałtyckiego platynowy pierścień jako symboliczny znak powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk. Uroczystość wieńczyła trzytygodniową akcję pokojowego przejmowania spod niemieckiej władzy odcinka wybrzeża przyznanego Polsce na mocy traktatu wersalskiego.


Józef Haller rzuca pierścień w fale Bałtyku 10 lutego 1920 r. Obraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” autorstwa Wojciecha Kossaka. Źródło: Wikipedia

– Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. (…) Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – mówił gen. Józef Haller w Pucku podczas uroczystości zaślubin Polski z morzem.

Dostęp do Bałtyku Polska odzyskała na mocy traktatu wersalskiego, który ustalał nowy porządek po I wojnie światowej. Zgodnie z zapisami tego dokumentu odrodzona Rzeczpospolita miała otrzymać pas wybrzeża o długości 147 km, od Sopotu po Jezioro Żarnowieckie. Poza granicami Polski znalazł się Gdańsk, który stał się Wolnym Miastem pod kontrolą Ligi Narodów. Zadanie przejęcia kontroli nad ziemiami Pomorza otrzymali żołnierze utworzonego w październiku 1919 roku Frontu Pomorskiego, nad którym dowództwo objął gen. Haller. – Obejmowanie przyznanych terenów mogło się rozpocząć po wejściu w życie postanowień traktatu, czyli po 10 stycznia 1920 roku – tłumaczy dr Tomasz Zieliński, historyk zajmujący się dziejami I wojny.

Na Pomorze wojska polskie wkroczyły 17 stycznia, następnego dnia zajęły Toruń, potem przejmowały od wojsk niemieckich kolejne miejscowości. W ciągu trzech tygodni polscy żołnierze byli już na całym obszarze przyznanym II Rzeczypospolitej. Operacja przebiegała bez większych incydentów. – Zdarzały się sabotaże linii kolejowej czy wymiana ognia, m.in. 17 stycznia pod Gniewkowem, w której zginął plut. Gerard Pająkowski, jedyny żołnierz poległy podczas akcji zajmowania Pomorza – podaje historyk.

Jako zwieńczenie marszu hallerczyków polskie władze zorganizowały uroczystość symbolicznych zaślubin z Bałtykiem 10 lutego w Pucku. Rano tego dnia specjalny pociąg przybył na dworzec w Gdańsku. Gen. Hallerowi towarzyszyła delegacja sejmu i rządu m.in. wicepremier Wincenty Witos i minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, a także wojewoda pomorski Maciej Rataj. Dr Józef Wybicki, starosta gdański, wręczył generałowi dwa platynowe pierścienie z wyrytym napisem „Gdańsk – Puck 10 lutego 1920”. Ufundowali je polscy mieszkańcy miasta.


Wkroczenie wojsk polskich do Pucka. Fot. NAC 

Potem goście udali się do Pucka, gdzie witały ich delegacje miast z całej Polski, okoliczni mieszkańcy, poczty sztandarowe i orkiestry wojskowe. Padał deszcz, a zatoka była częściowo zamarznięta. – Na mój znak została podniesiona bandera wojenna, która uroczyście wzniosła się na maszt przy salutach armatnich i dźwięku hymnu narodowego. Wszystkie oddziały wraz z całą ludnością, oddały honory z odkrytymi głowami, a radosne łzy błyszczały w oczach – wspominał po ponad 30 latach od uroczystości gen. Haller w Radio Wolna Europa.

Najpierw odprawiono mszę polową, później gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w jego fale jeden z platynowych pierścieni, drugi założył sobie na palec. – Pamiętam, jak pierścień potoczył się po tafli lodu, by wnet zniknąć w morzu. Wyrwało się kilku młodych rybaków chcących go uchwycić, a gdy powracali, na moje zapytanie czy chwycili go, odpowiedzieli: nie pan generał, ale będziemy go mieli w Szczecinie – opowiadał generał w radio.

Na pamiątkę uroczystości wbito w morze słup z napisem: „Roku Pańskiego 1920-go, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze". – Następnego dnia gen. Haller z żołnierzami i rybakami odbył we Władysławowie pierwszy rejs po wodach Bałtyku na pokładzie kutra – podaje dr Zieliński.

Na blisko 20 lat Polsce przypadły tereny kaszubskie z Kościerzyną, Kartuzami i Wejherowem oraz Półwysep Helski. Wkrótce niewielka wioska rybacka Gdynia została rozbudowana do dużego portu wojennego. Na odzyskanych terenach powołano województwo pomorskie ze stolicą w Toruniu. – Ostatnim, przed wybuchem II wojny, wojewodą pomorskim był Władysław Raczkiewicz, późniejszy prezydent RP na Uchodźstwie – dodaje historyk.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Nie szpital, a instytut
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO