moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u

Mariusz Błaszczak został uhonorowany nagrodą Człowiek Roku 2022 przyznawaną przez tygodnik „Wprost”. Redakcja doceniła m.in. działania wicepremiera, dzięki którym polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki rankingu Global Firepower. Honorowe statuetki otrzymali także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, i Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Nagrodę Człowieka Roku redakcja tygodnika „Wprost” przyznaje osobom, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce. Za dokonania w 2022 roku został nią uhonorowany wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„To dla mnie wyróżnienie i zaszczyt, że zostałem laureatem nagrody tygodnika „Wprost”. Bardzo dziękuję. Przyjmuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla mnie jako ministra obrony narodowej i jako docenienie starań władz Rzeczpospolitej, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa kraju” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

REKLAMA

W uzasadnieniu nagrody redakcja „Wprost” podkreśla, że to dzięki staraniom wicepremiera Błaszczaka polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki prestiżowego rankingu Global Firepower, który wskazuje państwa uznawane za potęgi militarne na świecie. „Dzisiaj właśnie silne Wojsko Polskie i pozycja lidera na wschodniej flance NATO są najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa i najskuteczniejszym sposobem, żeby odstraszyć Rosję i pomóc Ukrainie” – argumentują swój wybór przedstawiciele tygodnika. Jednocześnie „Wprost” przypomina, że dokonania polskiego ministra obrony chwalą także światowe media, m.in. holenderskie i niemieckie.

Ale to nie wszystko. Świętująca swoje 40-lecie redakcja „Wprost” po raz pierwszy przyznała także honorowe tytuły Człowieka Roku 2022. „Za walkę w imieniu cywilizowanego świata o wolną Europę” otrzymał go Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Cieszę się, że mogę być tu, wśród wspaniałych ludzi, którzy już pierwszego dnia przyszli nam z pomocą. Walczymy o wspólne wartości, jestem przekonany, że wspólnie zwyciężymy – powiedział Ołeh Kuts, chargé d'affaires Ambasady Ukrainy w Polsce, który odebrał nagrodę w imieniu laureata.

Honorowe wyróżnienie otrzymał także Antony Blinken, sekretarz stanu USA. „W uznaniu wagi relacji polsko-amerykańskich w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą” oraz „za reagowanie na łamanie zasad pokojowej koegzystencji w Europie w sposób adekwatny do sytuacji oraz udowadnianie, że przemoc ze strony autorytarnych reżimów zawsze spotka się z oporem” – napisano w uzasadnieniu. W imieniu laureata nagrodę odebrał Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. – Pomagajmy Ukrainie się bronić, pociągnijmy Rosję do odpowiedzialności. W tych działaniach Polska jest niezastąpionym partnerem – powiedział ambasador podczas uroczystości.

Z okazji czterech dekad funkcjonowania tygodnika (redakcja obchodziła ten jubileusz w grudniu ubiegłego roku) zostały przyznane także nagrody dla Ludzi 40-lecia. Statuetki otrzymali: Irena Santor (kategoria: kultura), Adam Małysz (sport), Ewa Błaszczyk (działalność społeczna), Dariusz Szpakowski (media), a także pośmiertnie prof. Zbigniew Religa (nauka).

Nagroda Człowieka Roku tygodnika „Wprost” po raz pierwszy została przyznana w 1991 roku. Wówczas jej laureatem został Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W kolejnych latach wyróżnienie otrzymali m.in.: Hanna Suchocka, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Angela Merkel, Georgette Mosbacher, Daniel Obajtek, Robert Lewandowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Kryzysowe lekcje z granicy
 
Celne oko strzelców CWZS-u
Śmierć niegodna oficera
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Młot na dyktatora
Geografia odstraszania
Biały Dom o polskich MiG-ach
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Po wojnie będę szczęśliwy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
VIS na misję
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Rajd przez fabrykę
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Przetarcie przed manewrami
O pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
NATO patrzy na wschód
Strategicznie o rekrutacji
Śladem profesjonalistów
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Polskie Patrioty mają już pociski
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Snowboardowy duet na medal
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
To dobra ustawa dla wojska
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Cegiełka na morzu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Wschodni klucz
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Karą mogła być tylko śmierć
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Wysokość, adrenalina i narty
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO