moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy 2 dla Ukrainy?

Kwestia przekazania czołgów Leopard 2 walczącej Ukrainie od kilku tygodni wzbudza wiele kontrowersji. Niemcy wciąż nie podjęły decyzji, czy przystąpić do międzynarodowej koalicji donatorów, o stworzenie której zabiega Polska. Dziś po raz kolejny zaapelował o to wicepremier Mariusz Błaszczak. – To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał szef MON-u.

Informację o tym, że Polska zwróciła się do Niemiec o wyrażenie zgody na przekazanie walczącej Ukrainie czołgów Leopard 2, przekazał we wtorek Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał na portalu Twitter.

Dyskusja wśród sojuszników o tym, czy czołgi Leopard mogą trafić do wyposażenia ukraińskiej armii, trwa od kilku tygodni. Podczas niedawnej wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska chciałaby przekazać Ukrainie ten sprzęt w sile kompanii, jednak będzie to możliwe, jeśli na podobny ruch zdecydowaliby się także inni sojusznicy. – Nikt dorosły nie może mieć złudzeń, że kompania czołgów przyczyni się do wygrania tej wojny. Ukraina powinna być wsparta przez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady, a może i większej. W związku z tym koalicja państw jest konieczna, aby realnie wesprzeć Ukrainę – wyjaśnił wicepremier Błaszczak.

REKLAMA

W konsekwencji oczy całego świata zwróciły się w stronę Niemiec, które są producentem tych czołgów i muszą wyrazić zgodę na to, aby Leopardy będące w wyposażeniu innych armii mogły trafić do Ukrainy. Polska oczekuje jednak, że państwo to włączy się w działania międzynarodowej koalicji i przekaże sprzęt z zasobów Bundeswehry. Niestety, mimo że temat ten został poruszony na spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group), w którym wzięli udział szefowie resortów obrony 50 państw, decyzja wciąż nie zapadła.

Dziś do kwestii przekazania czołgów Ukrainie odniósł się Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, który przebywał z wizytą w Berlinie. – Omówiliśmy kwestię czołgów bojowych. Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie – powiedział po spotkaniu z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Szef NATO dodał także, że Niemcy udzielają „Ukrainie jednej z największych pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej”, a „niemiecka broń każdego dnia ratuje życie w Ukrainie”. Podobną opinię wyraził szef niemieckiego MON. Wyjaśnił, że decyzja o przekazaniu sprzętu jeszcze nie zapadła, trwa jednak kontrola Leopardów będących w wyposażeniu Bundeswehry oraz sprawdzane są możliwości produkcji kolejnych egzemplarzy. Dzięki temu, jeśli Niemcy podejmą decyzję o włączeniu się do międzynarodowej koalicji donatorów, będą mogły szybko przystąpić do działania. – Zachęcamy partnerów, którzy już posiadają czołgi Leopard, aby zaczęli szkolić siły ukraińskie z ich obsługi. Nie będziemy nikomu stać na drodze – dodał Pistorius.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Bundeswehr/Anne Weinrich, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
 
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Celne oko strzelców CWZS-u
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Kryzysowe lekcje z granicy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Młot na dyktatora
To dobra ustawa dla wojska
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Karą mogła być tylko śmierć
Air Policing piątej generacji
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Rajd przez fabrykę
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Geografia odstraszania
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
VIS na misję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Wschodni klucz
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
NATO patrzy na wschód
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Śmierć niegodna oficera
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Strategicznie o rekrutacji
Biały Dom o polskich MiG-ach
Cegiełka na morzu
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Wysokość, adrenalina i narty
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Polskie Patrioty mają już pociski
Śladem profesjonalistów
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Snowboardowy duet na medal
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Po wojnie będę szczęśliwy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Przetarcie przed manewrami
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
O pomocy dla Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO