moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 rozpoczynają Air Policing

Supermyśliwce piątej generacji jeszcze w tym miesiącu przylecą na misję do Polski oraz na Islandię. Do końca marca będą patrolować przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem i Oceanem Atlantyckim. Takie działania mają nie tylko pokazać siłę Sojuszu, lecz także dodać otuchy sojusznikom w regionie – zapewniają Holendrzy.

Sojusznicze Dowództwo Powietrzne poinformowało, że myśliwce piątej generacji jeszcze w styczniu wylądują w Polsce i na Islandii, by wzmocnić natowską misję Air Policing. „Do Polski przybędą F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, natomiast na Islandii wylądują F-35 z Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. Będą gotowe chronić przestrzeń powietrzną NATO od Dalekiej Północy po region Bałtyku”, czytamy w komunikacie dowództwa.

Holenderskie F-35 mają stacjonować na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Samolotów ma być w Polsce osiem: cztery z nich będą w stałym dyżurze Air Policing, pozostałe zaś będą brały udział w szkoleniu z lotnikami z państw NATO. Jak jednak zapowiada holenderskie Ministerstwo Obrony Narodowej, wszystkie maszyny w razie potrzeby zostaną skierowane do pełnienia dyżuru nad Europą Wschodnią. Polskie MON podaje, że myśliwce pozostaną w naszym kraju do końca marca.

REKLAMA

Ich obecność w Polsce wiąże się ze wsparciem misji Enhanced Air Policing (wzmocniona kontrola powietrzna), która rozpoczęła się w 2014 roku, gdy Rosja zaanektowała Półwysep Krymski. Od tamtej pory samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Wcześniej w ramach tej samej misji, od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 roku, pod Malborkiem stacjonował włoski pododdział sił powietrznych wraz z samolotami Typhoon Eurofighter. W tym czasie Włosi zidentyfikowali ponad 25 samolotów Federacji Rosyjskiej, które przelatywały nad wodami międzynarodowymi bez włączonego transpondera (urządzenia identyfikującego). Lotnicy uczestniczyli również w ćwiczeniach z Polakami. Holenderskie siły powietrzne nie po raz pierwszy włączają się w misję Enhanced Air Policing. W kwietniu ubiegłego roku cztery myśliwce F-35 wylądowały w jednej z baz sił powietrznych Bułgarii, by stamtąd wykonywać misje patrolowe.

Z kolei F-35 norweskich sił powietrznych w Islandii będą pełniły dyżur już po raz trzeci. Pierwszy raz patrolowały niebo nad wyspą w 2020 roku, drugi raz w 2021. Myśliwce oraz około 130 lotników będzie stacjonowało w bazie lotniczej w Keflavíku. Norwegowie będą współpracować z islandzką strażą przybrzeżną.

Islandia nie ma wojskowych statków powietrznych, dlatego od 2008 roku bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej tego państwa strzegą samoloty należące do państw członkowskich NATO. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie. Nie jest to jednak obecność stała. Po trzyletniej przerwie, w 2021 roku, swój kontyngent wystawiła tam również Polska. Tworzyły go myśliwce i lotnicy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dowodził nimi ppłk pil. Michał Kras, który w wywiadzie przeprowadzonym przed wylotem na misję podkreślał: – (…) struktury kontyngentu będą podobne do tych „orlikowych”. Zadania są w zasadzie też takie same jak na Litwie czy w Estonii. W obu przypadkach mamy do czynienia z misją Air Policing, polegającą na przechwytywaniu samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną danego państwa. Islandia jest jednak przyczółkiem natowskim na północnym Atlantyku, to strategiczne miejsce.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Holandii

dodaj komentarz

komentarze


Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
 
Celne oko strzelców CWZS-u
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Śmierć niegodna oficera
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Rajd przez fabrykę
VIS na misję
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Snowboardowy duet na medal
Air Policing piątej generacji
Karą mogła być tylko śmierć
Wschodni klucz
Biały Dom o polskich MiG-ach
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Geografia odstraszania
Strategicznie o rekrutacji
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Po wojnie będę szczęśliwy
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Kryzysowe lekcje z granicy
O pomocy dla Ukrainy
Wysokość, adrenalina i narty
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Młot na dyktatora
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
To dobra ustawa dla wojska
Polskie Patrioty mają już pociski
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Cegiełka na morzu
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Przetarcie przed manewrami
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Milion Grotów dla sił zbrojnych
NATO patrzy na wschód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO