moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce

Zasolenie wody jest większe niż w Morzu Martwym, a pod powierzchnię można zanurzyć się tylko z kilkudziesięciokilogramowym obciążeniem – mówią żołnierze, którzy wzięli udział w szkoleniu nurkowym w Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiad i ewakuację w tak trudnych warunkach ćwiczyli wojskowi z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, nurkując w jeziorze solankowym 101 m pod ziemią.

Podwodne szkolenie w Wieliczce zorganizowała Grupa Specjalna Płetwonurków RP, która zrzesza nurków trudniących się badaniami hydrologicznymi, okresowymi przeglądami budowli hydrotechnicznych, nabrzeży i dna, a także poszukiwaniem i lokalizacją ofiar wypadków. Płetwonurkowie Grupy Specjalnej od wielu lat współpracują z Kopalnią Soli w Wieliczce, w przeszłości wielokrotnie sprawdzali zatopione przez wodę wielickie podziemia i czyścili dno jeziora solankowego.

– W 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z Grupą Specjalną Płetwonurków RP i dzięki zawartemu porozumieniu nasi żołnierze mogą uczestniczyć w szkoleniach w niecodziennych warunkach, które są dostępne dla nielicznych – mówi płk Zbigniew Kowalski, szef szkolenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Żołnierze w Wieliczce ćwiczyli podwodny zwiad, rozpoznanie obiektów pod powierzchnią wody i ewakuację poszkodowanego – dodaje oficer.

REKLAMA

Miejscem ćwiczeń było jezioro solankowe znajdujące się w kopalnianej Komorze Erazma Barącza. Komorę wydrążono w XIX wieku, a sól wydobywano z niej jeszcze na początku kolejnego stulecia. W 1905 roku część komory zalano, a resztę udostępniono zwiedzającym.

Sztuczny zbiornik położony jest 101 m pod powierzchnią ziemi i ma około 9 m głębokości. Akwen wypełniony jest solanką, w której zawartość soli wynosi 320 g na litr wody. – Woda ma tu bardzo dużą gęstość, aż o 30 procent większą od słodkiej wody. Zasolenie jest więc większe niż w Morzu Martwym – mówi uczestnik szkolenia sierż. Krzysztof Bieganowski z plutonu płetwonurków 25 Batalionu Dowodzenia (pododdział 25 BKPow). – To niezwykłe miejsce. Pod powierzchnią wody sól tworzy przepiękne kształty, a dodatkowo na dnie zbiornika skrzą się monety. Pieniądze wrzucają turyści, licząc na spełnienie marzeń – dodaje podoficer. Żołnierze przyznają, że nurkowanie w Kopalni Soli trudno do czegokolwiek porównać. – W Egipcie czy w Chorwacji może dziś nurkować każdy. Ale zejść pod powierzchnię wody w Wieliczce mogą nieliczni. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy tego doświadczyć – mówią płetwonurkowie z 25 Brygady.

Wyjaśniają, że największym wyzwaniem w trakcie ćwiczeń było właśnie zasolenie wody. – Musieliśmy wziąć kilkukrotnie więcej balastu, żeby się zanurzyć. Ja sam nurkowałem z obciążeniem 34 kg, podczas gdy normalnie w zwykłym jeziorze wystarczy mi dodatkowych 12 kg – przyznaje sierż. Bieganowski. Podoficer tłumaczy, że w trakcie działań pod wodą nurkowie musieli uważać, by nie doszło do przypadkowego zerwania maski. – Gdyby sól dostała się do oczu, musielibyśmy natychmiast wynurzyć się na powierzchnię. To byłby koniec nurkowania – dopowiada.

Żołnierze i członkowie Grupy Specjalnej Płetwonurków RP oczyścili ze śmieci dno jeziora solankowego.

To było drugie w tym roku szkolenie żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Kopalni Soli w Wieliczce. W październiku wojskowi z innego pododdziału 25 BKPow również we współpracy z Grupą Specjalną Płetwonurków RP ćwiczyli pod ziemią wspinaczkę i techniki alpinistyczne z wykorzystaniem lin. Wówczas w treningu w Kopalni Soli uczestniczyli także terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 25 BKPow

dodaj komentarz

komentarze


Wschodni klucz
 
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Snowboardowy duet na medal
Celne oko strzelców CWZS-u
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
To dobra ustawa dla wojska
Strategicznie o rekrutacji
NATO patrzy na wschód
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Młot na dyktatora
O pomocy dla Ukrainy
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Wysokość, adrenalina i narty
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Po wojnie będę szczęśliwy
Kryzysowe lekcje z granicy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Przetarcie przed manewrami
Polskie Patrioty mają już pociski
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Śladem profesjonalistów
VIS na misję
Air Policing piątej generacji
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Cegiełka na morzu
Geografia odstraszania
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Karą mogła być tylko śmierć
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Śmierć niegodna oficera
Rajd przez fabrykę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO