moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odszedł profesor Zbigniew Wawer

Po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat zmarł profesor Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, wybitny historyk i muzealnik, człowiek wielkiej życzliwości. Przez wiele lat współpracował z Wojskowym Instytutem Wydawniczym i gościć go na naszych łamach było prawdziwym zaszczytem.


Lista funkcji i publikacji profesora Zbigniewa Wawra jest bardzo długa i bogata. Między innymi w latach 2012–2016 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, a od 2018 dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Wiele lat pracował w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od października 2011 roku był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej. Ten wybitny historyk wojskowości, znawca dziejów oraz umundurowania i znaków polskich formacji z okresu II wojny światowej miał także wybitny dar popularyzowania swej wiedzy. Jego książki były, są i z pewnością będą czytane nie tylko przez specjalistów, ale i czytelników zajmujących się historią „jedynie” z pasji. Pośród licznych tematów, jakim Profesor poświęcał swe artykuły i książki, jeden był mu szczególnie bliski: dzieje „armii tułaczy” generała Władysława Andersa i ich szlak od nieludzkiej ziemi po pola bitewne frontu włoskiego, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy o Monte Cassino. Należy zwrócić uwagę, że profesor nie tylko rekonstruował przebieg walk, ale był strażnikiem pamięci żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Zawsze stał po ich stronie. To widać we wszystkich kilkudziesięciu publikacjach – także tej ostatniej, znakomitej monografii „Monte Cassino (Warszawa, 2019).

Profesor Zbigniew Wawer był współpracownikiem i publicystą wielu czasopism historycznych, także kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”. Nie będzie najmniejszej przesady w stwierdzeniu, że Profesor był przyjacielem Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Zawsze z wielką życzliwością podchodził do naszych projektów, jak chociażby ścieżki edukacyjnej na Monte Cassino, której nie tylko patronował, ale także ubogacił ją swą wiedzą. W wywiadzie, jakiego udzielił „Polsce Zbrojnej. Historia” na temat 2 Korpusu Polskiego i generała Władysława Andersa, powiedział między innymi: „Jeśli opisuje się bitwę lub inne wydarzenie, to przez pryzmat czasu, który wtedy był, a nie przez pryzmat czasu po 20 czy po 100 latach. Bo wraz z upływem lat stajemy się mądrzejsi, mamy czas na analizę tego wydarzenia. A jego uczestnicy o wielu rzeczach nie mieli pojęcia i robili to, co w danej chwili wydawało im się racjonalne. I o tym musimy pamiętać. Dowódca wydaje rozkaz, który jest racjonalny do czasu, w którym go wydał. Godzinę po, pięć godzin, dwa dni, tydzień czy miesiąc można powiedzieć, że trzeba było go inaczej sformułować i wydać. Rozkaz jest wydawany na daną chwilę, bo sytuacja wciąż się zmienia. Pamiętał o tym gen. Władysław Anders, podejmując swe decyzje, i pamiętać musimy my, formułując oceny jego działań”. Oto badawcze podejście godne naśladowania i wiele tłumaczące, dlaczego teksty profesora Wawra są tak cenione i z pewnością takimi pozostaną.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany w kraju i zagranicą, między innymi Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Uznania Republiki Łotewskiej.

Piotr Korczyński

autor zdjęć: Adam Guz / Reporter

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO