moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce

Polacy jako pierwsi w Europie wyszkolili ukraińskich żołnierzy na poziomie batalionu. – Jego certyfikacja poszła świetnie – ocenia gen. dyw. Jarosław Gromadziński, zastępca dowódcy ds. szkoleniowych Międzynarodowego Zespołu ds. Pomocy Ukrainie. Generał zapowiada, że w taki sam sposób Ukraińców będą szkolić inne europejskie państwa. Projekt wsparcia żołnierzy w wojskowym szkoleniu to inicjatywa Unii Europejskiej.

„Pierwszy batalion sił zbrojnych Ukrainy szkolący się w ramach unijnej misji wsparcia wojskowego otrzymał dziś certyfikację. Celem misji Unii Europejskiej na terenie państw wspólnoty jest zapewnienie szkolenia indywidualnego, zbiorowego i specjalistycznego żołnierzom ukraińskim” – poinformował wczoraj Sztab Generalny Wojska Polskiego w mediach społecznościowych.

W październiku Rada Unii Europejskiej postanowiła powołać Misję Wsparcia Wojskowego na rzecz Ukrainy (European Union Assistance Mission Ukraine – EUMAM Ukraine). Jej celem jest zapewnienie szkolenia ukraińskim żołnierzom. Za koordynację szkolenia realizowanego przez sojuszników jak również organizacje międzynarodowe odpowiada Międzynarodowy Zespół ds. Pomocy Ukrainie. Zastępcą dowódcy ds. szkoleniowych w zespole został Polak – gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Jego zespół jest odpowiedzialny m.in. za standaryzację szkoleń w całej Europie, koordynuje je też w pełnym zakresie, np. sprawuje nadzór nad transportem żołnierzy z Ukrainy do państwa szkolącego.

Certyfikacja, która odbyła się na poligonie w Żaganiu, była wyjątkowa, ponieważ Polska to jedyny kraj w Europie, który szkoli ukraińskich żołnierzy na poziomie batalionu. – Mój zespół zapoznał się z przyjętym systemem szkolenia i teraz będziemy rekomendować ten model trzem innym państwom, które chcą szkolić bataliony. Będą się one opierały na polskich doświadczeniach, choć na pewno ich wytyczne zostaną nieco zmodyfikowane pod kątem choćby obiektów, na których prowadzone będą ćwiczenia – wyjaśnia gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Zapewnia również, że sam proces certyfikacji też poszedł bardzo dobrze. – Pierwszy wyznacza szlaki. Nikt przed Polakami tego nie robił, więc to było na pewno wyzwanie – mówi oficer.

Efekty pracy zespołu gen. Gromadzińskiego to także standaryzacja szkolenia podstawowego ukraińskich żołnierzy. – Model takiego szkolenia powstał na bazie doświadczeń Wielkiej Brytanii, która zorganizowała je jako pierwsze państwo. Sprawdziliśmy je, uznaliśmy, że spełnia nasze wymagania, i stało się wzorcowe dla innych krajów – podsumowuje generał.

Wojsko nie informuje, czego uczyli się w Polsce ukraińscy żołnierze. Jednak nie były to pierwsze spotkania szkoleniowe Polaków i Ukraińców. Już w 2016 roku polscy żołnierze dołączyli do Amerykanów i Litwinów w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa (International Peacekeeping and Security Centre) w Jaworowie, w obwodzie lwowskim. Prowadzili wówczas misję szkoleniową, przekazując swoje doświadczenia i wiedzę ze służby w Afganistanie. Z kolei w 2020 roku Ukraińcy wzięli udział w ćwiczeniach „Maple Arch”. Zadania wykonywali z żołnierzami z Kanady, Litwy i Polski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Więcej Javelinów dla SZ RP
 
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Weź udział w konkursie katyńskim
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Śladem profesjonalistów
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Styczniowy poligon terytorialsów
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Abramsy jadą do Ukrainy!
Armia przetestuje Piraty
The Fall of the Superpower Myth
Walczymy z imperium zła
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
SAROV w opcji
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Ukraina czeka na czołgi
Armia Czerwona niesie śmierć
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Cekaemy i trumny
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Dodatek już nie za klasę
To był wielki cios dla polskiej armii
Orlik w natowskiej misji
Nie zmarnować szansy
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Air Policing piątej generacji
Terenowe motocykle II RP
Przetarcie przed manewrami
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Sojusznicza rotacja
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
4% PKB na Wojsko Polskie
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Dwie dekady WIM-u
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Desant w Forcie Bragg
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Upominki dla tureckich dzieci
Z Radomia do Las Vegas
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Łączność dla czołgów
Tons on Board
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć kata Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO