moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pioruny dla Norwegii

Kolejny sukces eksportowy polskiego producenta broni. Mesko, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w najbliższych latach dostarczy norweskiej armii kilkaset pocisków przeciwlotniczych Piorun wraz z zestawami startowymi. Wartość kontraktu wynosi 350 mln koron norweskich, czyli około 158 mln zł. Pierwsze egzemplarze Piorunów mają zostać przekazane Norwegii już w przyszłym roku.

Mesko S.A. to jeden z największych w tej części Europy producentów amunicji. Spółka dostarcza polskiej armii nie tylko przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun, lecz także przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Przedsiębiorstwo odnosi też sukcesy eksportowe. 29 listopada 2022 roku Mesko poinformowało, że w najbliższych latach dostarczy Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii kilkaset przeciwlotniczych rakiet Piorun oraz dedykowanych do nich zestawów startowych. Kontrakt podpisany z norweską Agencją ds. Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA) opiewa na około 350 mln norweskich koron, czyli około 158 mln zł.

Przedstawiciele Meska S.A. podkreślają, że Norwegia wybrała Pioruny w przetargu, w którym polski system przeciwlotniczy konkurował z innymi tego typu rozwiązaniami z całego świata. – Umowa jest wynikiem postępowania prowadzonego w trybie otwartym, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy uzbrojenia. Praca wykonana przez ostatni rok przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawiła, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza niż naszych konkurentów i wygraliśmy przetarg – informuje dr inż. Przemysław Kowalczuk, wiceprezes Mesko S.A. – W dość krótkim czasie skutecznie dostosowaliśmy naszą ofertę do specyficznych wymagań norweskiego klienta, co udowadnia naszą elastyczność zarówno biznesową, jak i technologiczną – dodaje Kowalczuk.

Norweskie ministerstwo obrony, komentując umowę zawartą z polskim producentem, podkreśla, że Pioruny będą pierwszym przenośnym przeciwlotniczym zestawem rakietowym (MANPADS, czyli man-portable air-defense system) wdrożonym do służby w tamtejszej armii. To również pierwszy duży zakup uzbrojenia dokonany przez ten kraj w Polsce. – Po raz pierwszy zawarliśmy tak duży kontrakt z polskim przemysłem obronnym, co świadczy o pozytywnym rozwoju norwesko-polskiej współpracy obronnej – komentował norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.

Gro Jære, dyrektor Forsvarsmateriell, zapowiedział, że „Pioruny wraz z innymi zdolnościami Norweskich Sił Zbrojnych, samolotami, systemami NASAMS, będą działać odstraszająco na przeciwnika”.

Przedstawiciele Meska zapowiedzieli, że zabiegają o kolejne umowy eksportowe. Kontrakt podpisany z Norwegami jest dla polskiej spółki trzecią umową eksportową w tym roku. Dwa miesiące temu 300 pocisków i 100 zestawów startowych zamówiła Estonia, a kilka miesięcy wcześniej – Stany Zjednoczone (nie ujawniono liczby kupionych rakiet i zestawów startowych). Poza kontraktami eksportowymi Polska przekazała Pioruny armii ukraińskiej walczącej z rosyjskim najeźdźcą.

Z kolei dziś wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają dostawy zestawów Piorun do Wojska Polskiego. „Kolejnych kilkaset przeciwlotniczych rakiet i kilkadziesiąt wyrzutni trafiło do naszych żołnierzy. To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mesko

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Air Policing piątej generacji
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
4% PKB na Wojsko Polskie
Armia Czerwona niesie śmierć
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
To był wielki cios dla polskiej armii
Weź udział w konkursie katyńskim
Walczymy z imperium zła
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Orlik w natowskiej misji
Cekaemy i trumny
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Tons on Board
Śladem profesjonalistów
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Armia przetestuje Piraty
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Łączność dla czołgów
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Nie zmarnować szansy
Leopardy pojadą do Ukrainy!
The Fall of the Superpower Myth
Ukraina czeka na czołgi
Przetarcie przed manewrami
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Śmierć kata Warszawy
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Sojusznicza rotacja
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Styczniowy poligon terytorialsów
Abramsy jadą do Ukrainy!
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Więcej Javelinów dla SZ RP
Zachód o wsparciu dla Kijowa
SAROV w opcji
F-35 rozpoczynają Air Policing
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Terenowe motocykle II RP
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Dwie dekady WIM-u
Dodatek już nie za klasę
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Desant w Forcie Bragg
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Upominki dla tureckich dzieci
Proces na pokaz
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Z Radomia do Las Vegas
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO