moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO pozostaje w gotowości

Nie mamy żadnych wskazówek, że to mógł być przemyślany atak – mówił Jens Stoltenberg o wczorajszym wybuchu rosyjskiej rakiety na terytorium Polski. Sekretarz generalny NATO po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej podkreślił, że prawdopodobnie był to wypadek spowodowany przez ukraiński pocisk obrony powietrznej. Jednocześnie zapewnił, że Sojusz jest gotowy do odpowiedzi na zagrożenia.

Dziś przed południem odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej poświęcone wybuchowi rosyjskiej rakiety w Polsce, w miejscowości Przewodów. Spotkaniu przewodniczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Reprezentanci państw Sojuszu rozważali zasadność uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Po spotkaniu, po godzinie 12, odbyła się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga. – Wojskowi dowódcy przekazali nam raport, a polski ambasador dane dotyczące trwającego w Polsce śledztwa. Wczorajszy wybuch miał miejsce w czasie masywnego ataku rosyjskiego za pomocą rakiet na terytorium Ukrainy – zaczął spotkanie z dziennikarzami szef Sojuszu. – Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy również żadnych wskazówek, że Rosja przygotowuje ofensywne działania wojskowe przeciwko NATO – oznajmił stanowczo Stoltenberg. Powiedział również, że według wstępnych ustaleń eksplozja była wypadkiem spowodowanym przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy. – W ten sposób Ukraińcy bronili się przed masowym atakiem rosyjskimi pociskami manewrującymi. Chcę powiedzieć jasno: to nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie – podkreślał sekretarz generalny.

Stoltenberg zapewnił również o pełnej gotowości Sojuszu do reakcji, gdyby tylko zaszła taka potrzeba. Powiedział jednak, że incydent w Przewodowie nie jest tego typu sytuacją, bo choć tragiczny w skutkach, nie był celowy, a więc nie może być powodem do militarnej reakcji NATO. – Musimy odróżnić niecelowe odpryski wojny od celowych ataków na członków Sojuszu. Pozostajemy czujni – dodał szef NATO.

Jens Stoltenberg wspomniał również o rozmowie przeprowadzonej zeszłej nocy z prezydentami Polski i USA. – Jesteśmy pewni, że musimy być spokojni, czujni i współpracować ze sobą. NATO jest zjednoczone – zapewnił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, w jaki sposób wczorajszy incydent wpłynie na natowską obronę powietrzną, sekretarz generalny przypomniał, że od wielu miesięcy NATO największy nacisk kładzie właśnie na tę kwestię. – Członkowie i partnerzy Sojuszu dostarczą Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej. A więc mobilizujemy się i dostarczamy dodatkowe wsparcie, które zapewni ochronę na wielu pułapach, m.in. przed pociskami balistycznymi, ale też na przykład przed dronami – powiedział Jens Stoltenberg. Pytany o to, czy NATO wzmocni obronę powietrzną krajów sąsiadujących z Ukrainą, odpowiedział, że to się dzieje od momentu wybuchu wojny. – Znacząco zwiększyliśmy obecność sił sojuszniczych, zwłaszcza na wschodniej flance. Nie mamy żadnych wskazań, że ten incydent był wyrazem przemyślanego ataku. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa w związku z trwającą wojną, ale nie zmienia to naszej oceny sytuacji – oznajmił szef Sojuszu.

Do wybuchu rosyjskiej rakiety we wsi Przewodów na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło we wtorek po południu. W wyniku eksplozji zginęli dwa polscy obywatele.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
Wojenny bohater na szubienicy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tajna misja polskiej agentki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesna łączność dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwszy skok
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO