moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

V4 o wojnie i bezpieczeństwie energetycznym

Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej jednomyślnie potępiają rosyjskie bombardowania i ostrzegają, że zbrodnie wojenne zostaną rozliczone. Na dzisiejszym posiedzeniu prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier rozmawiano przede wszystkim o kryzysie energetycznym oraz o groźbach użycia broni nuklearnej ze strony Moskwy.

Dziś w Bratysławie odbyło się spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Andrzej Duda, Zuzana Čaputová, Miloš Zeman oraz Katalin Novák wzięli udział w dwóch sesjach plenarnych. Podczas pierwszej omawiali sytuację bezpieczeństwa w regionie V4, druga była poświęcona kryzysowi energetycznemu i sposobom na jego rozwiązanie. Na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał wczoraj z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. – Przekazałem mu prośbę prezydenta Ukrainy dotyczącą zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Północnoatlantyckiej na poziomie przywódców państw. Sekretarz generalny NATO przyznał, że rozważał zwołanie posiedzenia, a szczyt może się odbyć w przyszłym tygodniu – oświadczył prezydent Polski.

W czasie konferencji prezydenci państw V4 jednogłośnie potępili zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta, który wczoraj przeprowadzili Rosjanie. – Wierzę w to głęboko, że wspólnota międzynarodowa tego nie odpuści, że będzie ścigać zbrodniarzy wojennych – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Wierzę również, że Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoim terytorium, również nad tą częścią, która została im odebrana przez Rosjan w 2014 roku – dodał prezydent Duda.

Przedstawiciele Polski, Słowacji, Czech i Węgier mówili również o zagrożeniu użyciem broni nuklearnej. – Straszenie bronią nuklearną, potencjalne zagrożenie wynikające z ataków na elektrownie nuklearne w Ukrainie to jest dziś rzeczywistość, z którą się zmagamy. Ale postawa świata zachodniego ma tu wielkie znaczenie. Ci, którzy w Rosji podejmują takie decyzje, muszą mieć świadomość, że znajdą się poza wszelkim marginesem wspólnoty międzynarodowej, jeśli doprowadzą do katastrofy nuklearnej – powiedział Andrzej Duda. Z kolei Miloš Zeman, prezydent Czech, apelował do państw Zachodu, aby zrobiły wszystko w celu zażegnania ryzyka wojny nuklearnej. – Musimy uniknąć za wszelką cenę takiego ryzyka, które oznaczałoby, że jesteśmy ostatnią generacją prezydentów i premierów przez wybuchem III wojny światowej – powiedział Zeman.

Politycy omówili również kwestię bezpieczeństwa energetycznego. – Wierzę, że współdziałając i będąc sobie pomocnym, przetrwamy ten czas. W kwestii bezpieczeństwa militarnego i energetycznego mówimy, jako Grupa Wyszehradzka i ta część Europy, jednym głosem – podkreślił Andrzej Duda. Węgierska prezydent Katalin Novák zapewniła o jedności w obrębie V4, jednocześnie jednak poprosiła, by pamiętać, że Węgry są bardzo uzależnione od Rosji w kwestii dostaw energii. – Plan długofalowy to uniezależnić się całkowicie – powiedziała Novák. Wspomniała również o sankcjach, które Unia Europejska nałożyła na Rosję. – Uważam, że trzeba wziąć pod uwagę indywidualne możliwości krajów. Węgry do tej pory były częścią jedności europejskiej i mam nadzieję, że w przyszłości utrzymamy ten kurs – powiedziała prezydent Węgier.

Wszyscy liderzy zapewniali także o nieustannej pomocy dla Ukraińców. – Polska pomagała, pomaga i będzie pomagać Ukrainie i Ukraińcom aż do zwycięstwa, bo taka jest konieczność, by zachować bezpieczeństwo – powiedział Andrzej Duda.

Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podziękował również za wspólne oświadczenie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz Czarnogóry i Macedonii Północnej, podjęte z jego inicjatywy po rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy państw m.in. Rumunii, Czech, Bułgarii, Słowacji i Węgier oświadczyli, że bombardowania Ukrainy są zbrodniami wojennymi, które zgodnie z prawem nie ulegają przedawnieniu. Zapewnili, że nie ustaną w wysiłkach, by osoby odpowiedzialne za bombardowanie stanęły przed sądem. Andrzej Duda jednocześnie potępił głosy, które sugerują, by Ukraina przekazała Rosji część swego terytorium, ułatwiając jej w ten sposób wyjście z twarzą z tego konfliktu. – Ci, którzy takie poglądy głoszą niech oddadzą Rosji część swojego terytorium – powiedział Duda. Zaznaczył też, że to Ukraina sama powinna zdecydować, kiedy powinien zostać zawarty pokój. – Z naszego polskiego punktu widzenia i myślę, że także większości wspólnoty międzynarodowej, pokój zostanie zawarty, kiedy Rosja opuści uznane międzynarodowo terytoria Ukrainy. Zatem wtedy, gdy Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoimi międzynarodowo uznanymi granicami. To jest fundament bezpieczeństwa i przestrzegania prawa międzynarodowego – przypomniał Andrzej Duda.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Uwaga, transformacja!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO