moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT z myślą o przyszłości

To inwestycja, o której jeszcze niedawno nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się rzeczywistością – mówił płk Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Katedry Rozpoznania Obrazowego. Prace trwały dwa lata, a ich koszt to ponad 13,5 mln zł.

W poniedziałek w Wojskowej Akademii Technicznej uroczyście oddano do użytku nową inwestycję. To budynek szkolno-laboratoryjny, który stanie się siedzibą powstałej w 2021 roku i działającej w strukturze Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT Katedry Rozpoznania Obrazowego.

– Rozwijanie zdolności do rozpoznania, w tym obrazowego, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju polskiej armii. Katedra jest przykładem tego, jak skutecznie można implementować technologie satelitarne w programie edukacyjnym uczelni. Celem naszych działań jest reagowanie zarówno na potrzeby wojska, któremu należy zapewnić dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej, jak i na potrzeby rynku cywilnego, który poszukuje pracowników przygotowanych do pracy w prężnie rozwijającym się sektorze kosmicznym – mówił płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

REKLAMA

W nowym budynku będą się odbywać m.in. szkolenia specjalistów, w tym podchorążych kształcących się w specjalnościach rozpoznania obrazowego oraz satelitarnych technik obserwacji ziemi. Żołnierze zawodowi będą doskonalić umiejętności podczas specjalistycznych kursów z zakresu rozpoznania obrazowego, a studenci – na podyplomowym kierunku „GIS, Fotogrametria i teledetekcja w gospodarce narodowej w obronie kraju i ochronie środowiska”. Od września 2021 roku w ofercie Wydziału są także dwa nowe kursy doskonalące: „Analiza obrazowa danych full motion video” oraz „Analiza obrazowych danych radarowych (SAR)”. Będzie tu również prowadzona działalność badawczo-naukowa, skupiająca się wokół zagadnień związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem zobrazowań. Kontynuowane będą m.in. dwa projekty. Jeden to PIAST, którego celem jest rozmieszczenie na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Natomiast drugi – MILGEOMED – zakłada opracowanie kompletnej technologii pozyskiwania geo- i bio-danych z zastosowaniem bezzałogowych platform latających i biosensorów medycznych. Projekt ten ma na celu zmniejszenie śmiertelności oraz kalectw. Przy czym chodzi tu nie tylko o żołnierzy rannych na polu walki, lecz także o osoby poszkodowane w zdarzeniach masowych.

Nowo powstały obiekt ma dwie kondygnacje. Miejsce znalazły w nim m.in. laboratoria: rozpoznania obrazowego, rozpoznania satelitarnego, certyfikacji sensorów rozpoznawczych, a także pomieszczenia dydaktyczne. Do dyspozycji jest także unikatowy sprzęt, w tym specjalistyczne kamery do rejestracji zobrazowań, np. barwnych i wielospektralnych, oraz platformy i kompletne systemy bezzałogowych statków powietrznych o konstrukcji płatowców i wielowirnikowców (katedra dysponuje m.in. systemami FlyEye, Tiguar). W obiekcie będzie też działało Centrum Operacji Satelitarnych. Niebawem zostanie ono wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą o średnicy 3,7 m. Instalacja na dachu budynku jest już przygotowana.

– Polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Musi się to wiązać z budowaniem krajowych zdolności kosmicznych, a zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym wojsko i służby mundurowe do założonego celu – mówi dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT, kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego WIG.

– Stanęliśmy w obliczu inwestycji, o której do niedawna nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się ona rzeczywistością. Nie zaprzepaścimy tej szansy – podkreśla dziekan płk Kędzierski.

Inwestycja warta 13 692 200 zł została zrealizowana dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, Mariusz Maciejewski/WAT

dodaj komentarz

komentarze


Ryzykowna gra ajatollahów
 
„Albatros” pisze swoją historię
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
How Much Does Independence Weigh?
Nowy wymiar sił powietrznych
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Borsuk już na poligonie
Zostań szeregowym zawodowym!
Ukraina otrzyma Patrioty?
Polsko-koreańska debata
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Kolejne Rosomaki WEM
Muzeum polskiego superbohatera
Narada byłych szefów BBN-u
Rekordowy budżet obronny
Włoskie Air Policing w Polsce
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Polski duch w Londynie
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
W Sejmie o Patriotach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Ogień z Abramsów
Polska zmiana w zespole NATO
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Pioruny w linii
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Dodatek za ochronę granicy
Czekamy na FA-50
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Pioruny dla Norwegii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
F-15 przyleciały do Łasku
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Upadek mitu mocarstwa
Nasz szczęśliwy okręt
NATO pozostaje w gotowości
Artyleria na Marsie
BohaterON-y rozdane
Nowe okręty dla MW RP
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
„Kościuszko” obrał kierunek: misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO