moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kieleckie nagrody

O najważniejsze laury Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – nagrody prezydenta RP, ministra obrony narodowej oraz jury konkursu Defender – mogą ubiegać się produkty nie tylko zwiększające bezpieczeństwo żołnierzy, lecz także cechujące się oryginalnością i innowacyjnością. Dziś prezentujemy rozwiązania uhonorowane przez prezydenta oraz szefa MON-u.

Nagrody Defender dla najciekawszych i najbardziej innowacyjnych produktów zbrojeniówki są przyznawane od 25 lat. Od tego czasu laur ten zdobyły dziesiątki produktów, z których większość – co bardzo istotne – trafiła do wyposażenia Sił Zbrojnych RP. O tym, które rozwiązanie zostanie uhonorowane Defenderem, decyduje jury konkursowe, które składa się z przedstawicieli kancelarii premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz resortów: obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji, rozwoju i technologii, edukacji i nauki, a także reprezentantów polskiej armii i służb mundurowych.

Jednak od 11 lat najważniejszymi laurami wręczanymi podczas MSPO są dwie nagrody specjalne, przyznawane przez prezydenta i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. I to właśnie od tych dwóch nagród rozpoczynamy prezentację laureatów MSPO 2022.

Nagroda prezydenta RP

Zgodnie z tradycją zwierzchnik SZRP honoruje produkt, który w jego ocenie najbardziej zwiększa bezpieczeństwo polskich żołnierzy. W tym roku prezydent Andrzej Duda uznał, że kryteria te najlepiej spełnia system pasywnej lokalizacji (SPL) opracowany przez inżynierów z konsorcjum, na którego czele stoi firma PIT-Radwar S.A. wspierana przez spółkę AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. z Warszawy oraz Politechnikę Warszawską.

Przedstawiciele PIT-Radwaru podkreślają, że SPL to rozwiązanie unikatowe na skalę światową. – System pasywnej lokalizacji składa się z dwóch, działających niezależnie od siebie, pasywnych radarów, PCL, czyli passive coherent location, i PET, czyli passive emitter tracking. Na świecie nie ma obecnie podobnego rozwiązania, łączącego oba te radary w jedno urządzenie – wyjaśnia Piotr Szulborski z działu marketingu firmy PIT-Radwar S.A.

Jak wskazuje Szulborski, radar PCL wykrywa obiekty dzięki różnego typu falom – telewizyjnym i radiowym, które odbijają się od każdego statku powietrznego, nawet wykonanego w technologii stealth, czyli teoretycznie niewykrywalnego. – W przypadku fal radiowych możemy radarem PCL wykrywać obiekty nawet z odległości 200 km, co jest wartością naprawdę imponującą. W przypadku fal telefonii komórkowej GSM jest to około 10 km, a fal telewizyjnych do 80 km – dodaje.

Jeśli chodzi o radar PET, to wykrywa on promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektroniczne zainstalowane na pokładzie samolotów, śmigłowców czy dronów. Zasięg tego radaru to nawet 200 km.

Przedstawiciele PIT-Radwaru zauważają, że aby SPL był jak najbardziej wydajny, powinien działać w sieci, na zasadzie „slave –master”. Najbardziej wskazaną konfiguracją jest układ – trzy radary SPL jako dostarczyciele danych (czyli slave) i jeden pełniący funkcję zbierającego i analizującego zebrane informacje (czyli master).

Innowacyjność systemu pasywnej lokalizacji została doceniona przez zwierzchnika sił zbrojnych i na tegorocznych targach MSPO rozwiązanie to otrzymało nagrodę główną.

Nagroda szefa MON-u za ORP „Albatros”

Drugim najważniejszym laurem kieleckich targów jest nagroda specjalna szefa MON-u. W tym roku wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zdecydował się uhonorować konsorcjum składające się z firm: Remontowa Shipbuilding S.A. (lider) z Gdańska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) z Gdyni, PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni. Nagroda została przyznana za drugi z serii niszczycieli min Kormoran II (projekt 258), czyli ORP „Albatros”.

Jednostka, mierząca 58,5 m długości i 10,3 m szerokości, ma wyporność 830 t i podobnie jak prototypowy ORP „Kormoran” jest wykonana ze stali niemagnetycznej, co pozwoliło zredukować do minimum ryzyko wykrycia jej (i zniszczenia bądź uszkodzenia) przez miny morskie, do których eliminacji jest przeznaczona.

ORP „Albatros” różni się od ORP „Kormoran” zmodernizowanym systemem walki podwodnej. Okręt jest wyposażony nie tylko w nowe morskie roboty (Saab Double Eagle Sarov i Teledyne Gavia), lecz także w nowy sonar holowany – model Kraken Katfish 180. Będzie to pierwszy polski okręt, który zostanie uzbrojony w nowoczesny przeciwlotniczy system artylerii OSU-35K.

ORP „Albatros” wszedł do służby w MWRP w sierpniu 2022 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marynarka Wojenna RP, PIT-Radwar

dodaj komentarz

komentarze


Kormorany, czyli praca zespołowa
 
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wojna w świecie popkultury
„Hubal” bije Niemców
Młot na dyktatora
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Będziemy produkować więcej amunicji
Medic on the Battlefield
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Natowski dialog operacyjny
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Więcej Bystrych dla armii
Karą mogła być tylko śmierć
NATO podsumowało 2022 rok
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Air Policing piątej generacji
Słowo czekisty
Na trasie legendarnego biegu
GROM szuka odważnych
Startuje „Jaskółka”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Śladem profesjonalistów
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
F-35 w powietrzu
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Defilada powraca!
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Nowatorskie manewry Marszałka
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Na ratunek „Rudemu”
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Cegiełka na morzu
Great Game on the Sea
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w „Wisłę”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Koniec XI zmiany PKW Orlik
To dobra ustawa dla wojska
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Pod okiem rangersów
Wspólne zakupy amunicji
Kraby strzelały w Danii
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Celne oko strzelców CWZS-u
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO