moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premiera poduszkowca na MSPO

Z PRC-650 korzystać będą mogły służby specjalne, pogotowie wodne, policja, straż pożarna i graniczna, a także wojsko. Sprawdzi się szczególnie zimą, na kruchym lodzie oraz na zbiornikach o niskim stanie wody. Podczas 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowano poduszkowiec Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podpisano też umowę na jego produkcję.

Poduszkowiec PRC-650 to jeden z produktów premierowo prezentowanych podczas kieleckich targów zbrojeniowych. Jednostka nowej generacji jest w pełni polską myślą konstrukcyjną, a powstała w Instytucie Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz. W Kielcach podczas premiery PRC-650 podpisano także umowę na jej produkcję i sprzedaż. Licencję na to otrzymała firma Farada Group, która zajmuje się m.in. projektowaniem, wytwarzaniem i wdrażaniem bezzałogowych statków powietrznych.

 

– Sieć Badawcza Łukasiewicz zrzesza 4,5 tys. naukowców, 7 tys. pracowników oraz 26 instytutów badawczych połączonych po to, by skutecznie rozwijać technologie, z których będzie mógł korzystać polski przemysł – mówił tuż przed podpisaniem kontraktu prezes tej organizacji Piotr Dardziński. – Prezentujemy dziś konkretny produkt, nie marzenia, nie plany i pomysły. To wszystko było wcześniej, ale przekuliśmy te idee w konkretny produkt. Poduszkowiec PRC-650 odpowiada na potrzeby rynkowe. Będą z niego korzystać służby specjalne oraz te, które chronią Polaków – dodał Dardziński. Podziękował przy tym inżynierom, którzy zaprojektowali i wybudowali prototyp. Umowę dotyczącą produkcji podpisali w czasie MSPO dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa dr inż. Paweł Stężycki oraz prezes Farada Group Szymon Kupaj.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Jak informuje SB Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, prace nad poduszkowcem PRC trwały dwa lata. Cechą szczególną konstrukcji jest bardzo łatwy pilotaż, duża stabilność i bezpieczeństwo w czasie lotu. A to, jak przekonują inżynierowie Łukasiewicza, jest istotne zwłaszcza podczas akcji w trudnych warunkach pogodowych.

Poduszkowiec powstał z myślą o potrzebach różnych służb, m.in. policji, straży pożarnej i granicznej, pogotowia wodnego oraz wojska. Jednostka przeznaczona jest do działań ratowniczych i patrolowych na wodach śródlądowych, szczególnie zimą na kruchym lodzie oraz na zbiornikach o niskim stanie wody.

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650 to zmodernizowana wersja poprzednich generacji pojazdów projektowanych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Inżynierowie zwiększyli m.in. prędkość lotu pod wiatr. W konstrukcji zastosowano silnik morski o mocy 200 KM oraz wentylator o powiększonej średnicy do 1600 mm, napędzany przez zmodernizowaną przekładnię pasową. Fartuch typu balonowego gwarantuje stabilność poduszki powietrznej i łatwość pilotażu, a zamontowane na jego spodzie opatentowane łuski zwiększają odporność na rozdarcia. Dzięki poduszce powietrznej o dużej powierzchni ładowność poduszkowca wynosi 900 kg.

Jednostką może podróżować do dziewięciu osób, a w czasie akcji ratunkowej możliwe jest ułożenie poszkodowanego na desce ortopedycznej wzdłuż kabiny. Kokpit wyposażono zaś w system wskaźników oraz komputer pokładowy z nawigacją GPS.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, Paweł Sobkowicz, MKS

dodaj komentarz

komentarze


Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
 
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Cegiełka na morzu
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Air Policing piątej generacji
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Pod okiem rangersów
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
NATO podsumowało 2022 rok
Wspólne zakupy amunicji
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Medic on the Battlefield
Biały Dom o polskich MiG-ach
Na ratunek „Rudemu”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
NATO patrzy na wschód
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Karą mogła być tylko śmierć
To dobra ustawa dla wojska
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Natowski dialog operacyjny
Śladem profesjonalistów
Defilada powraca!
Polski wkład w „Wisłę”
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Great Game on the Sea
Na trasie legendarnego biegu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
„Hubal” bije Niemców
Celne oko strzelców CWZS-u
Wojna w świecie popkultury
Młot na dyktatora
Kraby strzelały w Danii
Więcej Bystrych dla armii
F-35 w powietrzu
Kormorany, czyli praca zespołowa
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Będziemy produkować więcej amunicji
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Słowo czekisty
Nowatorskie manewry Marszałka
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Startuje „Jaskółka”
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
GROM szuka odważnych
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO