moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej Krabów dla Wojska Polskiego

W Kielcach rozpoczyna się 30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Dziś z uczestnikami wydarzenia spotkali się prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak. Został zatwierdzony także pierwszy kontrakt. Na jego mocy Wojsko Polskie otrzyma 48 samobieżnych armatohaubic Krab i 36 wozów towarzyszących.

Chociaż tegoroczny MSPO zostanie oficjalnie otwarty dopiero jutro, już dzisiaj zawarty został pierwszy kontrakt. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę do Wojska Polskiego kolejnych dwóch dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”. Na jej mocy do Sił Zbrojnych RP trafi 48 armatohaubic samobieżnych Krab, 22 wozy dowodzenia, 12 wozów amunicyjnych i 2 warsztaty remontu uzbrojenia i elektroniki. Kontrakt uwzględnia również pakiet szkoleniowy i logistyczny. Sprzęt zostanie wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola, a jego wartość to ponad 3 miliardy 800 milionów złotych. – Wykorzystujemy maksymalnie potencjał, jakim dysponuje Huta Stalowa Wola, przypominam, że pierwszą umowę na dostarczenie czterech Dywizjonowych Modułów Ogniowych podpisaliśmy sześć lat temu, a w tym roku HSW podpisała umowę z Ukrainą na dostawę Krabów – mówił Mariusz Błaszczak. – Cieszy mnie, że potencjał polskiego przemysłu ciągle wzrasta. Podpisana w 2016 umowa zakładała wyprodukowanie 4 dywizjonowych modułów ogniowych w ciągu 8 lat, a dzisiejsze zamówienie dwóch modułów zostanie zrealizowane w dwa, dwa i pół roku – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.


Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Z kolei Andrzej Duda przypomniał, że sprzęt, który otrzyma wojsko, jest używany w warunkach bojowych. – Bacznie obserwujemy, jak nasz sprzęt zachowuje się na Ukrainie. Przekazywane są nam wnioski z jego użytkowania, które służą usprawnianiu jego działania. Ma to ogromne znaczenie dla przyszłości naszych sił zbrojnych – powiedział prezydent.

Jubileuszowy MSPO

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywa się w Kielcach tradycyjnie na początku września. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 1993 roku. Wówczas w jednej hali wystawienniczej swoje produkty prezentowało 85 wystawców. W tym roku, kiedy ma miejsce 30. edycja wydarzenia, jest ich ponad 600, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, co czyni je trzecim pod względem wielkości tego typu wydarzeniem w Europie. Choć oficjalnie rozpocznie się ono jutro, już dziś w Kielcach z przedstawicielami branży obronnej spotkali się prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak.

– Kto zna Kielce, kto bywał tu na przestrzeni tych ostatnich 30 lat, ten wie, jak epokowa nastąpiła zmiana nie tylko tu, gdzie odbywają się targi, ale także w mieście, w województwie świętokrzyskim. Dziękuje wszystkim, którzy przyczyniali się do tych wielkich zmian, bo one przesunęły i miasto, i województwo w inną epokę – powiedział dziś na terenie targów zwierzchnik sił zbrojnych.

Jak mówił Andrzej Duda, dziś targi MSPO są bardzo ważne dla Rzeczypospolitej, gdyż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i to o skali „jakiej Europa nie widziała od czasów II wojny światowej”. – Mamy do czynienia z wojną straszną, która uzmysłowiła nam, Sojuszowi Północnoatlantyckiemu i całemu światu, że czas spokoju się skończył – zaznaczył. – Dziś dotyka nas dramatyczna rzeczywistość, a jej elementem jest przeświadczenie o tym, że w szybkim tempie musimy dokonać modernizacji i rozwoju naszych sił zbrojnych, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. I to jest jasny i niezwykle ważny cel tego wydarzenia, jakim są Targi Kielce – podkreślił.

Duda zaznaczył, że najważniejsze jest jednak to, aby żołnierz miał zapewnione odpowiednie warunki do tego, aby efektywnie walczyć i realizować zadania. Trzeba mu także zapewnić bezpieczeństwo. – Przy tym całym rozwoju techniki żołnierz jest niezastąpiony – mówił. – Dziękuje, że tu na targach kładzie się na te kwestie tak ogromny nacisk. Dziękuję za te wszystkie lata rozwijania targów. Wierzę, że będą nadal się rozwijały i będą rozsławiały Kielce – podkreślił.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, zaznaczył, że w całej historii MSPO ważnymi momentami był rok 1999, kiedy zostało zawarte porozumienie o współpracy z Ministerstwem Oborny Narodowej, oraz rok 2016, kiedy to partnerem strategicznym wydarzenia została Polska Grupa Zbrojeniowa. – Teraz, być może bardziej niż kiedykolwiek, idea MSPO zyskuje na aktualności. Ostatnie pół roku w Europie pokazało, jak ważna jest potrzeba umacniania obronności każdego kraju – zaznaczył. – Chcemy w tym procesie być potrzebni Polsce i polskiej armii – dodał.

Dziś w Kielcach Andrzej Duda odznaczył także zasłużonych pracowników Targów Kielce. Natomiast w piątek, ostatniego dnia MSPO, producent najbardziej innowacyjnego produktu prezentowanego na targach otrzyma nagrodę Prezydenta RP.

EK, MM

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
 
NATO patrzy na wschód
Śladem profesjonalistów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Defilada powraca!
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
„Hubal” bije Niemców
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Będziemy produkować więcej amunicji
Air Policing piątej generacji
Kraby strzelały w Danii
NATO podsumowało 2022 rok
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
To dobra ustawa dla wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Karą mogła być tylko śmierć
Cegiełka na morzu
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Wojna w świecie popkultury
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wspólne zakupy amunicji
Great Game on the Sea
Startuje „Jaskółka”
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nowatorskie manewry Marszałka
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Na ratunek „Rudemu”
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Więcej Bystrych dla armii
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Kormorany, czyli praca zespołowa
Medic on the Battlefield
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Na trasie legendarnego biegu
F-35 w powietrzu
Celne oko strzelców CWZS-u
Polski wkład w „Wisłę”
Natowski dialog operacyjny
Pod okiem rangersów
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
GROM szuka odważnych
Słowo czekisty
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Młot na dyktatora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO