moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy powstrzymać działania Rosji

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się dziś w Warszawie z Janą Černochovą, szefową czeskiego resortu obrony. Wśród tematów, które poruszyli, były m.in. współpraca wojskowa i bezpieczeństwo. – To szczególnie ważne ze względu na wyzwania, przed którymi stoi cała Europa. Dotyczą one rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział po rozmowach Błaszczak.

Jak po spotkaniu mówił Mariusz Błaszczak, „dziś cała Europa mierzy się z wyzwaniami, którymi są tocząca się w Ukrainie wojna i próba odbudowy rosyjskiego imperium przez Putina”. – Zarówno Polska, jak i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom. Mamy identyczne doświadczenia historyczne. Po II wojnie światowej oba nasze państwa były zdominowane przez Moskwę. Nie chcemy powrotu do tej sytuacji – zaznaczył podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że to właśnie dlatego Polska i Czechy wspierają Ukrainę, ale także wzmacniają swoje siły zbrojne. Przypomniał, że żołnierze armii obu krajów zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje na Łotwie. – Rozmawialiśmy dziś o dalszej współpracy i budowaniu interoperacyjności między naszymi żołnierzami – dodał.

 

REKLAMA

Wicepremier poinformował także, że wśród tematów, które poruszyli szefowie resortów obrony, było też bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane z zaopatrzeniem wojska w paliwa. To zagadnienia, które były już omawiane na forum NATO, ale teraz mają być również poruszone podczas obrad Unii Europejskiej, co pozwoli na „uniezależnienie od szantażu rosyjskiego”. – Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców niczym broń, więc należy mu tę broń wytrącić z ręki – powiedział. – Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym ze sposobów – zaznaczył.

Błaszczak mówił także, że oba państwa przykładają dużą wagę do kwestii związanych z modernizacją swoich sił zbrojnych. – Mamy przygotowane wspólne przedsięwzięcia, jednym z nich jest stworzenie niszczyciela czołgów – powiedział. Wyjaśnił, że pojazd zostanie wyposażony w podwozie produkowane przez czeską firmę Tatra, a Polska będzie odpowiadała za pozostałe komponenty.

Jana Černochová natomiast zwróciła uwagę na wsparcie, którego Polska udziela walczącej Ukrainie. – Wszyscy jesteśmy wdzięczni Polsce, polskiemu rządowi i wszystkim zaangażowanym za to, co robią; za to, że transportują sprzęt wojskowy, także czeski, do Ukrainy – powiedziała. Dodała też, że oba państwa przyjęły ukraińskich uchodźców, a także że niezwykle istotne jest to, aby powstrzymać działania Rosji. – Po Ukrainie kolejne mogą być Polska, państwa bałtyckie, Czechy czy Słowacja – zaznaczyła.

Černochová stwierdziła również, że jednym ze sposobów odstraszania agresora może być współpraca wojskowa. – Rozmawialiśmy dziś o wspólnych ćwiczeniach naszych żołnierzy, nie tylko sił specjalnych, lecz także jednostek desantowych i żandarmerii wojskowej – wyjaśniła. Przypomniała, że w zeszłym tygodniu w Kopenhadze odbyło się spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę, a wśród tematów, które na nim poruszyli, były m.in. te związane z produkcją uzbrojenia. – Widzę tu duże możliwości dla naszych państw, jeśli chodzi o zakłady, które mogą wzmocnić zdolności produkcyjne i naprawcze innych krajów – powiedziała.

Dzisiejsza wizyta czeskiej minister obrony w Polsce była pierwszą od trzech lat. Kolejne spotkanie przedstawicieli resortów obrony Czech i Polski odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zostanie wówczas zawarte porozumienie dotyczące wspólnego patrolowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Początek oficerskiej drogi
 
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
System zwalczania BSL
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
NATO stawia na drony
Raptory już w Polsce
Wojska OT mają pięć lat!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Zostań stypendystą MON-u
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Nowy znak specjalny komandosów
Ukraińska kontrofensywa
Gaudeamus igitur!
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Siła WOT
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
„Rekin” dobił do brzegu
Od Chersonia po Krym
Włoscy lotnicy w Malborku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drony w WOT
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Ile Polska straciła podczas II wojny
Patriotyzm to nie frazes
WAT z myślą o przyszłości
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Brunatny najazd
Powrót do korzeni
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Collective Defense is Priority
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Desant pod Arnhem
Czerwona agresja
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Raptory lecą do Polski
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Półmaratończycy na medal
Jastrzębie nad Słowacją
Alianci z AK
Przygotowani na kryzys
Putin sięga po rezerwy
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Śladem profesjonalistów
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Dublet pięciobojowych sztafet
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Premier w Żelaznej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO