moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bumar dementuje medialne doniesienia

„Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece” – tak zarząd Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA odpowiada na medialne zarzuty zatrucia Odry. I zapowiada kroki prawne za rozpowszechnianie „insynuacji i zarzutów”.

Służby sanitarne, strażacy, a także wojsko wyłowili już z Odry ponad 80 t martwych ryb, jednak przyczyna zatrucia rzeki wciąż nie jest znana. Kilka dni temu w mediach pojawiły się doniesienia, że katowicki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi kontrolę w państwowych Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w związku z zatruciem Odry.

Zarząd Bumaru-Łabędy wydał komunikat, w którym odniósł się do spekulacji, iż za skażenie rzeki odpowiadają właśnie gliwickie zakłady, które specjalizują się w naprawach i serwisie broni pancernej. Zarząd podkreśla, że jako przedsiębiorstwo o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, Bumar-Łabędy przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów, a działalność spółki jest stale kontrolowana także pod względem parametrów oddawanych ścieków.

REKLAMA

„Na bieżąco weryfikowane są wszystkie wymogi ujęte w decyzjach środowiskowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne, zwłaszcza dotyczące oddziaływania na środowisko” – podkreśla kierownictwo zakładów. I wyjaśnia, że spółka nie wytwarza ścieków, które mogłyby doprowadzić do katastrofy ekologicznej, jaka ma miejsce w Odrze. „Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji, ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece. Wytwarzane przez Spółkę ścieki poddawane są oczyszczaniu zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz dostępną technologią” – czytamy w komunikacie. Firma wskazuje również, że na bieżąco prowadzi rutynowe kontrole ścieków, a próbki za każdym razem pobiera i bada akredytowane laboratorium zewnętrzne. „W pobieranych systematycznie próbkach nie wykazano zanieczyszczeń. Wszelkie parametry są zgodne z przyjętymi normami” – zaznacza zarząd Bumaru-Łabędy.

Przedsiębiorstwo przyznaje, że w związku z tym, iż w podmiotach gospodarczych prowadzących działalność w dorzeczu Odry inspektoraty ochrony środowiska zleciły kontrole doraźne, kontrolerzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach pojawili się także w gliwickiej spółce. „Kontroli podlegają wszystkie posiadane przez Spółkę instalacje takie jak: Osadniki Mechaniczno-Technologiczne oraz Oczyszczalnia Ścieków Sanitarnych. Przewidywany czas zakończenia kontroli to koniec sierpnia 2022 roku. Szczegółowa analiza wszystkich badanych próbek zostanie ujęta w raporcie pokontrolnym, aczkolwiek cząstkowe wyniki próbek nie wykazały do dziś żadnych uchybień oraz odchyleń w zakresie środowiskowym” – informuje zarząd Bumaru-Łabędy.

Kierownictwo spółki zapowiada kroki prawne w związku z publikacjami. „Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. podejmą stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek” – poinformowano w komunikacie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zostań stypendystą MON-u
 
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Nowy znak specjalny komandosów
Jastrzębie nad Słowacją
Desant pod Arnhem
Ukraińska kontrofensywa
Raptory już w Polsce
Początek oficerskiej drogi
„Rekin” dobił do brzegu
Brunatny najazd
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Patriotyzm to nie frazes
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
WAT z myślą o przyszłości
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
NATO stawia na drony
Premier w Żelaznej Dywizji
Gaudeamus igitur!
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowani na kryzys
Dublet pięciobojowych sztafet
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Czerwona agresja
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Włoscy lotnicy w Malborku
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Collective Defense is Priority
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Ile Polska straciła podczas II wojny
Alianci z AK
Od Chersonia po Krym
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
System zwalczania BSL
Śladem profesjonalistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Raptory lecą do Polski
Putin sięga po rezerwy
Wojska OT mają pięć lat!
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Powrót do korzeni
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Półmaratończycy na medal
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drony w WOT
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Siła WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO