moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy świętują z żołnierzami

W przededniu Święta Wojska Polskiego wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył medale i odznaczenia żołnierzom i pracownikom wojska. Niedługo potem w szesnastu miastach całej Polski rozpoczęły się pikniki wojskowe pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”. Warszawiacy tłumnie odwiedzili największy z nich, zorganizowany pod Stadionem Narodowym w stolicy.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się pod hasłem „Weekend z wojskiem”. W ciągu trzech dni w miastach całej Polski odbywa się mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym. Ich organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od wręczenia medali i odznaczeń w siedzibie MON-u przy ulicy Klonowej w Warszawie. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. żołnierze, którzy brali udział w ewakuacji z Afganistanu naszych sojuszników, a także wojskowi pełniący służbę na polsko-białoruskiej granicy. – Polska została zaatakowana przez reżim Łukaszenki przy pomocy migrantów z Bliskiego Wschodu. Żołnierze, wspierając Straż Graniczną, utrzymali granicę, odparli ten hybrydowy atak – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister wyróżnił 69 żołnierzy nagrodami finansowymi, pamiątkowymi ryngrafami i medalami resortowymi. Wpisem do Księgi Honorowej WP uhonorował gen. bryg. Roberta Jędrychowskiego, zastępcę komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej, i płk. Jarosława Chojnackiego z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Wcześniej szef MON złożył kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Przed południem w szesnastu miastach w całej Polsce rozpoczęły się pikniki wojskowe. Mieszkańcy m.in. Jeleniej Góry, Łasku, Tczewa i Elbląga mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt, porozmawiać z żołnierzami wszystkich rodzajów sił zbrojnych czy skosztować wojskowej grochówki.

Największy piknik został zorganizowany na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie. Rozpoczął się on od biegu „Piątka z żołnierzem” zorganizowanego przez MON i Centralny Wojskowy Zespół Sportowy. Zawody zainaugurował wicepremier Błaszczak. – Cieszę się i gratuluję, że postanowiliście przebiec „Piątkę z żołnierzem”. To bardzo dobra forma świętowania 102. rocznicy wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad nawałą bolszewicką. Wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił szef MON.

W pięciokilometrowym biegu, którego trasa prowadziła wokół Stadionu Narodowego, wzięło udział ponad 800 osób, w tym żołnierze – uczestnicy igrzysk olimpijskich kpr. Marcin Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 m, oraz Jakub Krzewina, rekordzista świata w sztafecie 4x400. Po biegu głównym na starcie stanęli też najmłodsi – dzieci w wieku od 5 do 13 lat rywalizowały na dystansach: 100, 200 i 800 metrów.

Do wspólnego świętowania z żołnierzami zachęcał mieszkańców stolicy i turystów wicepremier Błaszczak. Podziękował też żołnierzom za ich codzienną służbę i przypomniał, że część z nich jest dziś na posterunku. – Ponad 200 żołnierzy z wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk operacyjnych wykonuje działania związane z oczyszczaniem Odry, kolejne ponad 3 tysiące wspiera działania Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy. Służą bezpieczeństwu naszej ojczyzny codziennie. Są zawsze gotowi, zawsze blisko i zawsze możemy na nich liczyć. Dzięki takiej postawie Polska jest bezpieczna. Za to jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówił szef MON.


Film: Paweł Sobkowicz/ Zbrojna TV

Na terenie wokół Stadionu Narodowego odwiedzający mogli obejrzeć odtworzoną bazę wojskową z misji, wysłuchać koncertu orkiestry wojskowej czy zobaczyć widowisko Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Nie zabrakło pokazu sprzętu wojskowego. Przed stadionem stanęły m.in. wóz dowodzenia KTO Rosomak, samobieżny moździerz Rak, kołowy transporter opancerzony do przewozu obsług przenośnych zestawów PPK „Spike”, wyrzutnia rakietowa WR-4 Langusta, wóz dowodzenia Krab i haubica samobieżna SH Krab. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się czołgi, w tym Leopardy 2PL i 2A5 oraz amerykański Abrams. Żołnierze zaprezentowali też pojazdy Żmija wykorzystywane m.in. podczas patrolowania polsko-białoruskiej granicy oraz pojazdy wielozadaniowe MRAP Cougar 4x4, które wchodzą obecnie do wyposażenia sił zbrojnych.

Podobnie jak na 15 pozostałych piknikach także w Warszawie stanęły stoiska promocyjne. Na mieszkańców czekali przedstawiciele m.in. Wojskowego Instytutu Wydawniczego, Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Żandarmerii Wojskowej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Centrum Weterana, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej. Sprzęt, jaki Wojsko Polskie otrzyma w ramach modernizacji technicznej, można było poznać dzięki przygotowanej przez naszą redakcję wystawie plenerowej.

Pojawił się też punkt rekrutacyjny, gdzie niezbędnych informacji o służbie udzielali przedstawiciele wojskowych centrów rekrutacji. – Ponieważ to zupełna nowość, wiele osób pyta o możliwość odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Spectrum osób zainteresowanych jest bardzo szerokie, to mężczyźni i kobiety, starsi i młodsi. Są także tacy, których zdecydowanie bardziej interesuje służba w charakterze terytorialsa, a także w aktywnej rezerwie. Oferta jest szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie – mówi kpt. Krzysztof Sobierajski z WCR Warszawa-Ochota. Oficer dodaje, że dane sprzed dwóch dni mówią o 10 tysiącach złożonych wniosków, z czego ok. 2 tys. osób rozpocznie szkolenia 5 września w ramach IV turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Dziś kolejni ochotnicy złożyli już wnioski o powołanie – mówi kapitan.

Wiele osób postanowiło spędzić świąteczną niedzielę w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Instytucja zorganizowała dzień otwarty, a zwiedzający mogli obejrzeć magazyn zbiorów specjalnych, pokaz multimedialny na elewacji gmachu CBW czy filmy wyświetlane w ramach wojskowego kina historycznego. Biblioteka zorganizowała także koncert oraz pokaz musztry paradnej.

Wieczorem na warszawskich Powązkach odbył się uroczysty capstrzyk i apel pamięci.  Wzięli w nim udział prezydent Andrzej Duda, wicepremier Mariusz Błaszczak oraz dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego. – Dowódcy przyprowadzają tutaj żołnierzy także po to, żeby zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości, żeby to nie było tylko abstrakcją – że żołnierz służy po to, by bronić ojczyzny – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych wyraził przekonanie, że także dzisiaj żołnierze służą swej ojczyźnie z odpowiedzialnością i gotowością do obrony każdej jej piędzi.


Jutro na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne uroczystości, w tym odprawa wart oraz wręczenie nominacji generalskich. Wojsko zaprasza też na kolejne pikniki m.in. w Oleśnicy, Pabianicach, Przemyślu i Łomży. Dokładny plan wydarzeń można znaleźć na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej

 

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego przygotowaliśmy wydanie specjalne „WOJSKO POLSKIE tradycja – siła – duma”.

 

 

Możecie je otrzymać podczas obchodów żołnierskiego święta lub pobrać wersję elektroniczną: polską lub angielską.

 


Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, Maciej Nędzyński/ CO MON, Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Od Chersonia po Krym
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraińska kontrofensywa
Nowy znak specjalny komandosów
Gaudeamus igitur!
„Rekin” dobił do brzegu
Premier w Żelaznej Dywizji
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Śladem profesjonalistów
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Drony w WOT
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Putin sięga po rezerwy
Jastrzębie nad Słowacją
Raptory już w Polsce
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Alianci z AK
NATO stawia na drony
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Raptory lecą do Polski
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Dublet pięciobojowych sztafet
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Desant pod Arnhem
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Ile Polska straciła podczas II wojny
Brunatny najazd
Palili się do zwycięstwa i wygrali
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Siła WOT
System zwalczania BSL
Półmaratończycy na medal
Patriotyzm to nie frazes
WAT z myślą o przyszłości
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Wojska OT mają pięć lat!
Czerwona agresja
Włoscy lotnicy w Malborku
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Powrót do korzeni
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Początek oficerskiej drogi
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Zostań stypendystą MON-u
Przygotowani na kryzys
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Collective Defense is Priority

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO