moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akademia Abrams ruszyła!

Rozpoczęło się szkolenie żołnierzy, którzy w przyszłości będą odpowiadać za obsługę techniczną czołgów Abrams. Wkrótce specjalistyczny kurs przejdą także przyszłe załogi tych wozów. A wszystko za sprawą Akademii Abrams, która powstała w Poznaniu. W inauguracji działania nowej instytucji w Wojsku Polskim udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak.

Utworzenie Akademii Abrams w Polsce to jeden ze skutków umowy, na mocy której Polska pozyska 250 czołgów Abrams SEPv3. Wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał ją w kwietniu tego roku. Kilka tygodni temu do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu trafiło 28 amerykańskich wozów w wersji SEPv2. To na nich prowadzone będzie szkolenie polskich żołnierzy.

– Kiedy w ubiegłym roku ogłaszaliśmy, że kupimy na potrzeby Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams, mówiliśmy, że proces ich wdrażania będzie postępował bardzo szybko. Właśnie mamy efekty tych działań – mówił dziś w Poznaniu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Szkolenie obejmie członków przyszłych załóg czołgów, a także techników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę. – Naszym celem jest to, by czołgi, kiedy trafią już na wyposażenie Wojska Polskiego, mogły być obsługiwane przez przeszkolonych żołnierzy – podkreślił.

Wicepremier wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie czołgów bardzo istotna była kompatybilność z uzbrojeniem, jakim dysponują Stany Zjednoczone. Przypomniał, że w Poznaniu, gdzie mieści się Akademia Abrams, stacjonują także wojskowi z V Korpusu US Army. – To stąd dowodzeni są żołnierze amerykańscy na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. To bardzo dobra wiadomość, bo to buduje zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. broni John Kolasheski, dowódca V Korpusu. – Polska jest bastionem, jeśli chodzi o obronę wschodniej flanki NATO. Wraz z otwarciem tej Akademii potwierdza swoje zaangażowanie wobec swoich sojuszników, a jednocześnie jest gotowa odpowiedzieć na wszelkie potencjalne zagrożenia – powiedział. Dodał, że wkrótce „nikt nie będzie w stanie odnaleźć różnic między amerykańskim a polskim czołgiem”. – Jedyne co będzie widoczne to najsilniejszy na świecie sojusz wojskowy i państwa w nim uczestniczące, które stoją ze sobą ramię w ramię i są zaangażowane w imię pokoju – podkreślił.

Żołnierze, którzy dziś rozpoczęli szkolenie będą odpowiadali za obsługę techniczną Abramsów. Wkrótce specjalistyczny kurs rozpoczną także przyszłe załogi czołgów. W sumie w tym roku w Akademii Abrams pod okiem instruktorów ze Stanów Zjednoczonych, obsługi sprzętu będzie się uczyło 150 żołnierzy. W kolejnych latach liczba szkolonych osób będzie rosła. To istotne, ponieważ docelowo Polska będzie dysponowała 366 egzemplarzami Abramsów. Wszystko za sprawą decyzji o pozyskaniu kolejnych 166 wozów, tym razem używanych, która zapadła w lipcu. W ten sposób Polska chce uzupełnić lukę powstałą w Siłach Zbrojnych RP po przekazaniu uzbrojenia walczącej Ukrainie. Co ważne, Polska pozyska ten sprzęt na preferencyjnych warunkach, gdyż jedynym kosztem będzie przywrócenie ich do pełnej sprawności (sprzęt dotychczas znajdował się w magazynach US Army) oraz zakup części zamiennych. Jak zapowiadał już wicepremier Błaszczak, te 166 używanych maszyn zostanie w przyszłości zmodernizowanych do wersji SEPv3 lub nowszej.

Wszystkie zamówione czołgi Abrams mają trafić do Wojska Polskiego do końca 2026 roku. Zasilą jednostki wojskowe stacjonujące we wschodniej części kraju, które podlegają 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
 
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Na trasie legendarnego biegu
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
O pomocy dla Ukrainy
Garnizon US Army na stałe
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Celne oko strzelców CWZS-u
VIS na misję
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Wojna w świecie popkultury
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Nowatorskie manewry Marszałka
Pod okiem rangersów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
NATO podsumowało 2022 rok
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Po wojnie będę szczęśliwy
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Śmierć niegodna oficera
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Wspólne zakupy amunicji
Air Policing piątej generacji
Śladem profesjonalistów
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Biały Dom o polskich MiG-ach
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Snowboardowy duet na medal
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Rajd przez fabrykę
Karą mogła być tylko śmierć
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Młot na dyktatora
To dobra ustawa dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO