moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

REKLAMA

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zostań szeregowym zawodowym!
 
Nowe okręty dla MW RP
Borsuk już na poligonie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Kolejne Rosomaki WEM
Ukraina otrzyma Patrioty?
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Muzeum polskiego superbohatera
Pioruny w linii
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
„Albatros” pisze swoją historię
Pioruny dla Norwegii
Upadek mitu mocarstwa
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Narada byłych szefów BBN-u
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Dodatek za ochronę granicy
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
NATO pozostaje w gotowości
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
F-15 przyleciały do Łasku
Nowy wymiar sił powietrznych
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Śladem profesjonalistów
Polski duch w Londynie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
BohaterON-y rozdane
Rekordowy budżet obronny
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Ogień z Abramsów
W Sejmie o Patriotach
Polsko-koreańska debata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
How Much Does Independence Weigh?
Polska zmiana w zespole NATO
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Nasz szczęśliwy okręt
Czekamy na FA-50
Ryzykowna gra ajatollahów
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Włoskie Air Policing w Polsce
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Artyleria na Marsie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO