moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
 
Plan misji „Air Defender”
Szef MON-u o planach obrony kraju
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
The Power of Buzdygany Awards
Wojskowe kontrakty w USA
Przyszłość pod znakiem dronów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Śladem profesjonalistów
Tak rodziła się konspiracja
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Moc Buzdygana
Wychodzi poza schematy
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Nie uznaje półśrodków
Brązowa czwórka podwójna
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polska rozdarta przez okupantów
Dwa medale w Budapeszcie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wirtualna walka na morzu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polsko-koreańskie rozmowy
16 Dywizja świętuje
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Raki dla podhalańczyków
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Spełnia marzenia
Nie płynie z nurtem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Przysięga w Kolnie
Stawia na dobrą komunikację
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wyższe diety za służbę na granicy
RBN o rezultatach szczytu NATO
Trening na awaryjnym lotnisku
Długi marsz na wschód
Odliczanie do przysięgi
Wojsko pomoże Słoweńcom
WOT świętuje sześciolecie
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Lecimy F-35
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Konsekwentnie dąży do celu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Szwedzi na „Czernickim”
Z pułku w brygadę
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO