moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ inwestuje w produkcję prochu i amunicji

Program rozbudowy infrastruktury firmy Mesko S.A. i jej oddziału w Pionkach wchodzi w finałową fazę. Warta co najmniej 400 mln zł inwestycja dotyczy rozwoju produkcji prochów wielobazowych oraz amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Do końca roku zostanie zakończona budowa dwóch nowych hal produkcyjnych na terenie zakładu w Skarżysku-Kamiennej i dwóch w filii w Pionkach.

Początki projektu o nazwie „400” sięgają jesieni 2019 roku. Wówczas to Skarb Państwa i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały umowę, na mocy której należąca do holdingu spółka Mesko S.A. (wraz z oddziałem w Pionkach) została dokapitalizowana z Funduszu Reprywatyzacji kwotą 400 mln zł. Pieniądze (powiększone o około 40 mln zł z zasobów Meska) mają zostać przeznaczone na odtworzenie Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach – która działała w czasach II RP – oraz zwiększenie potencjału produkcyjnego w Skarżysku-Kamiennej dotyczącego rakiet i amunicji (małokalibrowej, średniokalibrowej i wielkokalibrowej).

„Projekt 400” obejmuje budowę i wyposażenie w maszyny i urządzenia pięciu nowych obiektów produkcyjnych na terenie Pionek i czterech na terenie zakładów w Skarżysku-Kamiennej. Poza tym w obu tych miejscach zostaną unowocześnione budynki (np. kotłownie i magazyny). Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreślają, że inwestycje w ramach projektu i przywrócenie potencjału produkcyjnego Pionek dotyczącego prochów wielobazowych leży w interesie bezpieczeństwa narodowego. – Rozwój i modernizacja oddziału w Pionkach w ramach „Projektu 400” pozwoli zbudować niezależność w zakresie wytwarzania wysokiej jakości produktów, takich jak proch w kilkudziesięciu rodzajach, łuska spalająca się, ciasto prochowe do paliw rakietowych, plastyczne materiały wybuchowe czy wyroby pirotechniczne – wyjaśnia Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ S.A.

Uruchomiony w 2019 roku i liczony w setkach milionów złotych „Projekt 400” zarówno w Mesku, jak i w Pionkach wchodzi obecnie w finałową fazę. Na terenie zakładów w Skarżysku-Kamiennej (gdzie główną siedzibę ma Mesko) kończy się budowa dwóch nowych hal produkcyjnych. – Jedna z nowych hal jest już na ukończeniu, w najbliższym czasie rozpocznie się wyposażenie hali w maszyny produkcyjne. Druga hala produkcyjna ma zostać ukończona w czwartym kwartale tego roku. W przyszłym roku będą montowane w niej niezbędne maszyny oraz uruchamiane ciągi produkcyjne – wyjaśnia Beata Perkowska. Dodaje też, że w Pionkach trwa budowa czterech budynków. – Dwa z nich zostaną ukończone do końca tego roku. Natomiast sfinalizowanie prac w pozostałych dwóch budynkach planowane jest na pierwszy kwartał 2023 – zapowiada.

Poza budową nowych obiektów produkcyjnych zarówno w Skarżysku-Kamiennej, jak i Pionkach unowocześniane są już istniejące, np. magazyny czy kotłownie. Kupowane są również specjalistyczne maszyny i urządzenia do produkcji prochów i amunicji. Jak zapewniają przedstawiciele PGZ S.A., wszystkie prace w ramach „Projektu 400”, wraz z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych i szkoleniem kadry, powinny zakończyć się w 2024 roku.

Mesko S.A. to największy w Polsce i jeden z czołowych w tej części Europy producent amunicji mało-, średnio- i wielkokalibrowej oraz pocisków rakietowych – przeciwpancernych Spike’ów oraz przeciwlotniczych Gromów i Piorunów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO