moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe kły Rosomaków

Rosomaki zyskają bardzo na sile ognia. W przyszłym roku do wojska mają trafić pierwsze transportery uzbrojone w nową bezzałogową wieżę ZSSW-30, której orężem jest 30 mm armata Bushmaster Mk44S oraz podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wart 1,7 mld zł kontrakt na dostawę 70 wież ZSSW-30 podpisano dziś w obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka.

– Wartość zamówień skierowanych od 2016 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej do Huty Stalowa Wola sięga 10 mld zł. HSW to poważna firma, to poważna marka, a broń produkowana przez HSW należy do najlepszych – mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania kontraktu na dostawę dla Sił Zbrojnych RP systemu wieżowego ZSSW-30.

Zgodnie z umową Wojsko Polskie ma otrzymać do końca 2027 roku 70 opracowanych przez konsorcjum HSW SA i WB Electronics systemów wieżowych, które do jednostek trafią zainstalowane na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Kontrakt wart jest 1,7 mld zł.

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że ZSSW-30 to produkt polskiej myśli technicznej, który znacząco zwiększy zdolności bojowe pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. – To uzbrojenie, które da przewagę Wojsku Polskiemu na polu walki – mówił szef resortu obrony. Zaznaczył, że wieża ZSSW-30, poza armatą 30 mm oraz karabinem maszynowym o kalibrze 7,62 mm, posiada podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Z kolei Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, przypominał, że ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów wieżowych na rynku. – To jeden z najnowocześniejszych systemów w swojej klasie na świecie, owoc pracy polskich inżynierów. Kolejny raz udowadniamy, że nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie i zainteresowanie u naszych sojuszników – komentował prezes PGZ, której częścią jest HSW SA.

Jak poinformował podczas spotkania wicepremier Mariusz Błaszczak, HSW zadeklarowała, że pierwsze wieże dostarczy armii szybciej, niż przewiduje podpisany właśnie kontrakt. – Początkowo sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach okazało się, że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wież wyprodukować już w przyszłym roku. Bardzo za to dziękuję – mówił wicepremier. Zapowiedział także, że w ZSSW-30 będą uzbrajane nie tylko Rosomaki, lecz również Borsuki, czyli bojowe wozy piechoty, których produkcja jest przygotowywana w HSW.

Właśnie wczoraj PGZ poinformowała, że niedługo będzie mogła rozpocząć się produkcja seryjna Borsuka. Prototypowy egzemplarz nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) jest obecnie na ostatnim etapie prób i testów, czyli państwowych badań kwalifikacyjnych. Jeśli zakończą się powodzeniem, będzie można rozpocząć produkcję seryjną wozu.

– Gratuluję wszystkim osobom, które włożyły swoją wiedzę i talent w doprowadzenie projektu do tego ważnego etapu i wierzę, że już niedługo będę mógł pogratulować tym, którzy będą zaangażowani w produkcję seryjną i dostawy Borsuków dla Wojska Polskiego – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO / MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO