moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu

Przestrzeń powietrzna jednego z państw NATO została zaatakowana. Wleciały w nią samoloty, wystrzelono również pociski manewrujące. Zadaniem pilotów F-16 z Polski i Turcji było odparcie ataku agresora. Zadanie wykonania tej trudnej operacji żołnierze otrzymali podczas ćwiczeń „Ramstein Legacy ’22”, które odbywały się w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Osiem samolotów F-16 ze 113 Eskadry i 152 Eskadry tureckich sił powietrznych przyleciało do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, by wziąć udział w ćwiczeniach „Ramstein Legacy ’22” i „Baltops ’22”. Były w Polsce przez trzy tygodnie czerwca. – Nasze samoloty w „Baltops ’22” nie uczestniczyły, ale podczas „Ramstein Legacy” wykonywaliśmy wspólne zadania, które polegały na obronie m.in. infrastruktury krytycznej – mówi płk pil. Łukasz Gradziński, dowódca 6 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Piloci współpracowali w ugrupowaniach mieszanych, a jednym z najważniejszych zadań było przekazanie odpowiedzialności za obronę powierzonego obszaru przestrzeni powietrznej. – To wszystko trzeba wykonać, prowadząc jednocześnie walkę, tak by zapewnić ciągłość operacji – mówi jeden z pilotów F-16.

REKLAMA

Polscy i tureccy piloci prowadzili misje obronne DCA (defensive counter air), których celem jest wykrycie, identyfikacja i przechwycenie, zniszczenie albo unieszkodliwienie wrogich sił powietrznych lub rakietowych, które próbują zaatakować przestrzeń powietrzną. – Rozgrywane w tych ćwiczeniach scenariusze były dość specyficzne, ponieważ zadanie polegało na zwalczaniu środków napadu powietrznego w postaci nie tylko samolotów bojowych i transportowych, lecz także symulowanych pocisków manewrujących – tłumaczy płk Gradziński. W roli przeciwnika wystąpiły: M-28, C-130, F-16, MiG-29 oraz Su-22. Te ostatnie odgrywały rolę pocisków manewrujących, a więc leciały według ich parametrów lotu – wyjaśnia jeden z pilotów, który brał udział w ćwiczeniach. Dodatkowo podczas misji żołnierze mieli do dyspozycji przeciwlotnicze zestawy rakietowe wojsk lądowych. – Tak rozbudowane i zaawansowane szkolenia z integracji elementów obrony powietrznej są niezwykle istotne zarówno dla personelu latającego, jak i operatorów zestawów OPL.

W ćwiczeniach „Ramstein Legacy ’22” brali udział żołnierze z 20 państw NATO. Wykonywali misję z zakresu Air Policing oraz obrony powietrznej. – Ćwiczenia mają zaznaczyć obecność i gotowość Sojuszu. Wysyłamy jasny przekaz: „Jesteśmy tu!” w kierunku każdego, kto ma złe intencje wobec natowskiej przestrzeni powietrznej – powiedział gen. bryg. Ömer Nafiz Gülmezoğlu z Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, kierownik ćwiczeń, podczas konferencji prasowej otwierającej „Ramstein Legacy”, która odbyła się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Generał Jeff Harrigian, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, podkreślił natomiast, że tego typu ćwiczenia są dla NATO priorytetem. – Biorąc pod uwagę obecną sytuację bezpieczeństwa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, manewry na dużą skalę, takie jak te, są teraz ważniejsze dla NATO niż kiedykolwiek – powiedział Harrigian. – „Ramstein Legacy” zwiększa naszą zdolność do obrony terytorium Sojuszu i jest wyraźnym wyrazem zaangażowania NATO w regionalne bezpieczeństwo i stabilność – dodał.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
 
1 Kadrowa idzie w bój
Młot na bolszewików
AWL również w Żaganiu
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Katorżnik nie odpuszcza
O jeden most za daleko?
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Dwa złota w jeden dzień
Gdynia wita „Albatrosa”
Awanse w święto wojska
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Żołnierze świętowali
NATO zmienia priorytety
Wymiana ciosów w Ukrainie
Przemysł idzie w OPL
Kolektywna obrona to priorytet
O pomocy dla Ukrainy
AFN uderzył w Kołobrzegu
Śladem profesjonalistów
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Bumar dementuje medialne doniesienia
Polacy świętują z żołnierzami
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Musimy powstrzymać działania Rosji
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Raptory już w Polsce
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Operacja „Śluza”
Ostatni rozdział generała
Pożegnanie z Iskrą
Powrót do korzeni
Rozkaz ludobójstwa
Dublet na czterysta
Wizyta w PKW Łotwa
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Wszystkiego najlepszego!
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Trzeci turnus na szkoleniu
Raptory lecą do Polski
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Szkolenie na klifie
Włoscy lotnicy w Malborku
Zwiad ze spadochronem
Akademia Abrams ruszyła!
Wojsko pomaga ratować Odrę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Desant do Jeziora Żywieckiego
Kolejny krążek żołnierza-sportowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO