moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina wyklucza ustępstwa

Zakończenie wojny na Ukrainie jest uzależnione od jedności Zachodu w sprawie pomocy dla Ukrainy i woli Rosji, by usiąść do stołu negocjacyjnego – powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wystąpił zdalnie podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Zaznaczył też, że do rozmów z Putinem mogłoby dojść, jeśli wojska rosyjskie wycofają się na linię sprzed 24 lutego.


Od 91 dni Ukraina broni swojego terytorium przed napaścią zbrojną Rosji. Prezydent Ukrainy, w opublikowanym w nocy wystąpieniu przyznał, że szczególnie trudna jest sytuacja w Donbasie. Trwa rosyjska ofensywa w kierunku Siewierodoniecka, 100-tysięcznego miasta w obwodzie ługańskim. – Wszystkie siły, jakie ma jeszcze armia rosyjska, zostały tam rzucone do ataku. Łyman, Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk, okupanci chcą tam wszystko zniszczyć – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Z kolei, rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk w wywiadzie telewizyjnym przyznał dziś, że „Rosja prowadzi przygotowania do długotrwałej operacji wojskowej”. – To najaktywniejszy etap rozpętanej przez Rosję agresji. Najgoręcej jest teraz w regionie donieckim i na kierunku Słowiańska. Okupanci przez całą dobę prowadzą ostrzał artyleryjski i lotniczy, atakują dzielnice mieszkalne – powiedział rzecznik MON. Zaznaczył, że celem Rosjan jest zajęcie całego obwodu ługańskiego. Kreml poinformował natomiast o tym, że Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym nabyciu rosyjskiego obywatelstwa dla mieszkańców obszarów kontrolowanych przez Rosję, tj. w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że tylko w ciągu minionej doby Ukraińcom udało się odeprzeć dziewięć ataków wojsk rosyjskich w rejonach Doniecka i Ługańska. Jak donoszą ukraińscy wojskowi, w trakcie tych walk zniszczono trzy rosyjskie czołgi, osiem zestawów artyleryjskich i osiemnaście wozów opancerzonych, a także siedem bezzałogowców.

Ministerstwo obrony narodowej Ukrainy podało dziś aktualną informację o stratach bojowych Rosjan. Według tych danych od 24 lutego Rosja straciła m.in. 29,4 tys. żołnierzy, 1305 czołgów, 3212 wozów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wyrzutni rakietowych, 93 systemy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców i 491 bezzałogowców.

O Ukrainie w Davos

O sytuacji na froncie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił także uczestnikom Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W Forum biorą udział także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. – Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją – powiedział stanowczo ukraiński przywódca. Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje 5 mld dolarów miesięcznie na odbudowę kraju. Zełenski przyznał także, że finał konfliktu zależeć będzie od woli zjednoczonego Zachodu, który nie będzie bał się walki z Federacją Rosyjską, ale także od stanowiska samej Rosji. Na pytanie, czy mógłby negocjować z Władimirem Putinem, przyznał, że byłoby to możliwe, gdyby wojska rosyjskie cofnęły się na linię sprzed 24 lutego. – Putin przebywa we własnym informacyjnym świecie i nie rozumie, że Ukraina nie pójdzie na żadne ustępstwa – dodał Zełenski. Według badania opinii publicznej prowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie, 82 proc. Ukraińców nie akceptuje żadnych ustępstw terytorialnych wobec Rosji.

– Przyszłość Europy nie jest określana w Brukseli i w Davos, tylko w okopach pod Siewierodonieckiem – tak forum ekonomiczne na Twitterze skomentował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego. – To, ile ta wojna będzie trwać, zależy od tempa sankcji energetycznych i dostaw broni. Chcecie zakończyć wojnę? Klucz do pokoju jest w waszych stolicach – uzupełnił.

Mocny głos Von der Leyen

– Ukraina wygra tę wojnę. Unia Europejska będzie tam, aby pomóc w odbudowie, cegła po cegle, waszego pięknego miasta i waszego kraju – przekazała Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. po spotkaniu z merem Kijowa Witalijem Kliczko. Komisja Europejska zaproponowała dziś nowe przepisy dotyczące konfiskaty majątków osób i podmiotów obchodzących sankcje wobec Rosji. – Nie pozwolimy oligarchom bogacić się na rosyjskiej machinie wojennej. Ich aktywa powinny zostać skonfiskowane i być może później wykorzystane do odbudowy Ukrainy – oświadczyła von der Leyen. Naruszenia unijnych sankcji mają być dołączone do listy przestępstw UE, a przepisy te mają objąć całą Unię.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Sztab Generalny SZ Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Umowa na Perkozy podpisana
 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Unowocześnianie MW RP
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Zmiany kadrowe w WP
Biden: gra na przeczekanie
For Our Freedom and Yours
Kierunek Düsseldorf
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Przełomowy szczyt
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Przełomowy szczyt w Madrycie
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spektakl Kremla
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Pierwsza taka przysięga
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Virtuti Militari ma 230 lat
Szczyt NATO w Madrycie
W desancie zostają najlepsi
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Śladem profesjonalistów
Sojusz z inicjatywą
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Światowi liderzy już w Madrycie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Święto Dowództwa Operacyjnego
Kierunek Liban
Wizyta w PKW Łotwa
Szczyt nowych wyzwań
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
WOT szkolił się w Solinie
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Szczęśliwa „Błyskawica”
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Obwód ługański w rękach Rosjan
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Ślązak lepiej uzbrojony?
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Dwanaście razy złoto
Piąta kadencja generała Konopki
Hańcza po raz pierwszy
Motorem jest pamięć o poległych
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
PKW Orlik wrócił do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO