moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wolny świat ma twarz Ukrainy! – powiedział dziś Andrzej Duda w Kijowie. Prezydent w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy zapewnił, że Polska zrobi wszystko, by pomóc naszemu sąsiadowi stać się członkiem Unii Europejskiej. – Nic o was bez was – podkreślał. Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem obcego państwa, który od wybuchu wojny wystąpił w ukraińskim parlamencie.

To druga wizyta polskiego przywódcy na Ukrainie od czasu wybuchu wojny. Andrzejowi Dudzie towarzyszą m.in. Paweł Soloch, szef BBN, Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Wojciech Kolarski, sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta oraz Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie. W południe Andrzej Duda wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy. Polski przywódca jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na tym forum od wybuchu wojny. Deputowani przywitali go oklaskami.

Zwracając się do ukraińskich parlamentarzystów, prezydent Duda przypomniał, że w Kijowie był 23 lutego, na kilka godzin przed rosyjską napaścią. Mówił, że Ukrainę odwiedził także miesiąc temu, a wówczas towarzyszyli mu prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii. Przypomniał też o wizycie w Borodziance, Buczy i Irpieniu, czyli miejscowościach, gdzie rosyjscy żołnierze dokonali masowych mordów na ludności cywilnej. – Na własne oczy widziałem ślady zbrodni, ogrom ludzkiego nieszczęścia, cierpienie, ból, zburzone domy i niewyobrażalną tragedię waszego narodu. Wiem, jak strasznych czynów dopuścili się w Buczy i innych miejscach barbarzyńscy najeźdźcy. Muszą za to odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami. To jest konieczne, jeśli świat ma być sprawiedliwy i wolny – mówił prezydent Duda. – Pomimo tych strasznych zbrodni i cierpienia, rosyjscy najeźdźcy nie złamali was. I wierzę, że nigdy im się to nie uda. Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy! – dodał polski przywódca. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy kilkukrotnie przerywane było owacją na stojąco.

REKLAMA

Andrzej Duda podziękował za możliwość wystąpienia przed ukraińskim parlamentem. Jak mówił, to miejsce „gdzie bije serce wolnej i demokratycznej Ukrainy”. Zapewnił, że ukraińskie rodziny, które uciekły z kraju przed wojną, nie są w Polsce uchodźcami, lecz traktowane są jak goście. – Wierzę, że wrócą bezpiecznie do domów, kiedy wy pokonacie rosyjskiego okupanta – mówił.

– Staję przed Radą Najwyższą by podziękować. To wy jesteście bohaterami. Dziękuję wam za to, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i nowego rosyjskiego imperializmu, że pokazujecie tyranom ich miejsce. Udowodniliście, że duch wolnego narodu jest silniejszy – zaznaczył Duda. Podziękował także ukraińskim żołnierzom, którzy jak określił „są bohaterami nie tylko Ukrainy, lecz także Polski i całego świata”.

Prezydent odniósł się również do historii łączącej Polskę i Ukrainę. Przyznał, że choć nie zawsze te relacje były łatwe, to dziś jest szansa, by budować trwałą, polsko-ukraińską przyjaźń. Dodał, że dobre relacje służą mieszkańcom obu krajów, a wszelkie antagonizmy służą interesom Rosji. – Nikt nie może złamać naszej jedności! – podkreślał w Kijowie zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Jak mówił, pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina. – Ale tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o was bez was! – przypomniał polski przywódca. Dodał, że wspólnota międzynarodowa powinna stanowczo domagać się od Putina całkowitego zaprzestania agresji, wycofania się z terytorium Ukrainy i respektowania prawa międzynarodowego.

Jak informują w mediach społecznościowych ukraińscy deputowani, w czasie przemówień prezydentów Polski i Ukrainy, wojsko rosyjskie wystrzeliło pocisk w stronę Kijowa. Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły rakietę nad rejonem Fastów w obwodzie kijowskim.

Po wizycie w ukraińskim parlamencie odbyło się spotkanie prezydentów Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, obradowały też delegacje polska i ukraińska. Rozmowy dotyczyły m.in. uchwalenia traktatu o polsko-ukraińskim sąsiedztwie, a także ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie. Podczas wspólnej konferencji prasowej Wołodymyr Zełenski dziękował Andrzejowi Dudzie. – Polska odgrywa szczególną rolę m.in. wspierając dostawy zaopatrzenia do Ukrainy oraz nasze dążenia na drodze do UE – mówił prezydent Ukrainy.

Wojna na Ukrainie toczy się od 88 dni. Rosjanie cały czas ostrzeliwują miasta i wsie w obwodzie charkowskim i donieckim, na wschodzie i południu Ukrainy. Celem ataków są zaludnione obszary. Ukraińskie media informują o dziesiątkach rannych i zabitych, zniszczonych budynkach mieszkalnych, szkołach i infrastrukturze krytycznej. W ciągu ostatniej doby Rosjanie próbowali także zdobyć Siewierodonieck, poinformował dziś w mediach społecznościowych gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. „Próbowali wedrzeć się do miasta z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych” – napisał Hajdaj.

Ukraińskie ministerstwo obrony wydało też nowy komunikat o stratach armii rosyjskiej. Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już ponad 29 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby. Rosjanie stracili też m.in. 1285 czołgów, 3141 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 śmigłowców, 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet i 93 systemy przeciwlotnicze.

O kolejnym wsparciu dla walczącej Ukrainy poinformował wczoraj Biały Dom. Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc gospodarczą i pomoc dla uchodźców.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina ze statusem kandydata do UE
 
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Sojusz z inicjatywą
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Święto Dowództwa Operacyjnego
Obwód ługański w rękach Rosjan
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Przełomowy szczyt w Madrycie
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Ślązak lepiej uzbrojony?
Śladem profesjonalistów
Piąta kadencja generała Konopki
Zmiany kadrowe w WP
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Światowi liderzy już w Madrycie
W desancie zostają najlepsi
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Szczęśliwa „Błyskawica”
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Unowocześnianie MW RP
Biden: gra na przeczekanie
Kierunek Liban
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
WOT szkolił się w Solinie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Pierwsza taka przysięga
For Our Freedom and Yours
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Spektakl Kremla
Amerykańskie F-15 w Polsce
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Umowa na Perkozy podpisana
Hańcza po raz pierwszy
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Wizyta w PKW Łotwa
Dwanaście razy złoto
Virtuti Militari ma 230 lat
Kierunek Düsseldorf
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt nowych wyzwań
Motorem jest pamięć o poległych
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Przełomowy szczyt
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Szczyt NATO w Madrycie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO