moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pokonać własne ograniczenia i dać przykład innym

Drużyna poszkodowanych żołnierzy, którzy 16 kwietnia wystartują na igrzyskach sportowych Invictus Games w Hadze, to zgrany i mocny zespół. Zawodnicy, którzy wchodzą w jego skład, odnoszą także sukcesy w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Jak przyznają, niepełnosprawność nie jest dla nich przeszkodą, a sport ma pozytywny wpływ na ich codzienność.

– Taekwondo to konkurencja paraolimpijska, a także jedyny sport walki, jaki mogą uprawiać osoby niepełnosprawne – mówi plut. Tomasz Rożniatowski, żołnierz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie służy na stanowisku zdolny z ograniczeniami. Jak wspomina, na IX zmianie PKW Afganistan transporter, w którym jechał jako strzelec, trafił na minę, wywrócił się do góry kołami i zmiażdżył mu lewą rękę. Konieczna okazała się amputacja. – Długo szukałem dla siebie odpowiedniej dyscypliny. W taekwondo zawodnicy posługują się głównie nogami, chociaż możliwe są także ataki przy użyciu rąk – opowiada Tomasz. Zapewnia jednak, że jego niepełnosprawność nie przeszkadza mu w uprawianiu tego sportu. – Wręcz przeciwnie, mam poczucie, że mogę być sprawny mimo niepełnosprawności – podkreśla.

Tomasz Rożniatowski trenuje taekwondo w warszawskim klubie Centrum Walki, w którym przygotowywał się do pierwszych startów. Dzięki determinacji i ciężkim treningom w tym roku dołączył do kadry narodowej w tej dyscyplinie i wywalczył brązowy medal na President’s Cup Para Taekwondo G2 Durrës Albania 2022.

To niejedyny sportowy sukces Tomka. Kilka lat temu grał w drużynie piłkarskiej Legia Amp Futbol i wraz z nią zdobył w 2018 roku wicemistrzostwo Polski. – To była normalna gra w piłkę nożną, tyle że po boisku biegali zawodnicy o kulach, a bramkarz nie miał ręki – wspomina. Ostatnie dwa lata Tomasz poświęcił na przygotowania do zawodów Invictus Games w Hadze, gdzie wystartuje w wioślarstwie halowym oraz w drużynie siatkówki na siedząco. Organizatorem tych zawodów jest fundacja Invictus Games założona przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Harry’ego, a uczestniczą w nich żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Po raz drugi udział w tych igrzyskach weźmie polska drużyna. Tym razem nasza reprezentacja liczy 20 zawodników.

Kolegą Tomasza w drużynie siatkówki na siedząco, która wystartuje na Invictus Games, jest plut. Dariusz Cegiełka, który gra na pozycji rozgrywającego. Trener reprezentacji Polski Bożydar Abadżijew docenił jego umiejętności i powołał go do kadry narodowej w tej dyscyplinie. Z tą drużyną Darek zajął w 2021 roku siódme miejsce na mistrzostwach Europy.

– Sport daje mi dużo siły psychicznej i fizycznej – mówi weteran, któremu po wypadku na misji w Afganistanie lekarze powiedzieli, że prawdopodobnie nie będzie już normalnie chodził. Darek doznał poważnej kontuzji lewej nogi, gdy w pojazd opancerzony MRAP, którym jechał, trafił pocisk RPG. Groziła mu amputacja, ale nogę udało się uratować. Pokonał ograniczenia, które bardziej były w jego głowie, niż miałyby stanowić prawdziwą barierę. Darek twierdzi, że sport pozytywnie wpływa na jego codzienne życie. – Gram w siatkówkę na siedząco i piłkę nożną, pływam, chodzę na siłownię, biegam i jeżdżę na rowerze – wylicza.

Wśród krajowych i międzynarodowych sukcesów Dariusza trzeba wymienić także zdobycie czwartego miejsca w Lidze Narodów w 2021 roku (grają w niej zespoły europejskie) z drużyną narodową w siatkówce na siedząco, a także czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski w siatkówce na siedząco 2021 wraz z drużyną START Szczecin.

Sukcesy w zawodach krajowych ma na swoim koncie również mł. chor. Andrzej Skrajny, który na zawodach w łucznictwie na Invictus Games w Sydney w 2018 roku w konkurencji klasyk open przegrał walkę o medal zaledwie jednym punktem. Wówczas rozpoczęła się jego przygoda z łukiem. – Od początku czułem, że jest to sport dla mnie, że w treningach nie przeszkadzają mi odniesione na misji urazy – mówi podoficer.

Od tego czasu startował w wielu zawodach łuczniczych na różnych szczeblach. Ostatnio w połowie marca w Zgierzu, gdzie odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Osób z Niepełnosprawnościami. W tej rywalizacji wzięło udział trzech zawodników polskiej reprezentacji Invictus Games, których wystawił GZSN Start Gorzów. – W tych zawodach zdobyłem brązowy medal. Przegrałem jedynie z paraolimpijczykiem, który wygrał te mistrzostwa – mówi Andrzej Skrajny. Łącznie w konkurencjach łuków klasycznych oraz bloczkowych Andrzej Skrajny, mł. chor. w st. spocz. Marek Kaniewski i st. sierż. Waldemar Skoneczny zdobyli wówczas jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale.

Jednym z najciężej poszkodowanych zawodników polskiego teamu Invictus Games jest st. szer. w st. spocz. Rafał Konopka. Ponad 20 lat temu upadek na poligonie zakończył się dla niego urazem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym z częściowym paraliżem rąk. Dziś Rafał wciąż ma całkowicie porażoną lewą rękę i nogi, ale dzięki rehabilitacji znacznie usprawnił prawą rękę. Na zawodach w Hadze wystartuje w wioślarstwie halowym, łucznictwie i pływaniu.

– Podczas przygotowań do startu w Invictus Games dostałem zaproszenie od Polskiego Związku Skoczków Spadochronowych, aby wystartować w zawodach Military World w wioślarstwie halowym w Győr na Węgrzech. Pojechałem, aby się sprawdzić przed igrzyskami w Hadze. Lubię rywalizację sportową – mówi Rafał. Wystartował w trzech konkurencjach (wiosłowanie przez 1 minutę, 4 minuty oraz na dystansie 1000 metrów) i we wszystkich zdobył złote medale. „Rafał, drużyna jest dumna z twojego sukcesu” – napisali jego koledzy na Facebooku.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk, Leszek Chemperek/CO MON, st. sierż. Piotr Gubernat, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Pierwsi na oceanie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Orzeł dla bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Po przeprawie ruszyli do walki
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO