moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie ostrzelali dworzec kolejowy

Ponad pięćdziesiąt osób, w tym dzieci, zginęło w ataku Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie. Pamięć o tych, którzy zginęli, minutą ciszy uczcili na prośbę Wołodymyra Zełenskiego deputowani fińskiego parlamentu. Tymczasem świat dostarcza nową broń walczącej Ukrainie.

Rosyjskie wojska dopuściły się w piątek kolejnego ataku na cywilów. Ostrzelany został dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tłum czekał na ewakuację z miasta. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że dwa ostrzały nastąpiły w piątek rano. „Rosyjscy zbrodniarze wojenni z premedytacją wzięli na cel tysiące ludzi. Użyli bomb kasetowych” – poinformował resort.

O ataku w Kramatorsku mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w Helsinkach, gdzie wygłaszał przemówienie w fińskim parlamencie. Zełenski poprosił deputowanych o uczczenie pamięci ofiar minutą ciszy. – To był zwykły dworzec, zwykłe miasto. W dworzec, gdzie stłoczeni ludzie czekali na pociągi, by ewakuować się w bezpieczne miejsce, uderzyły rakiety. Mamy świadków, mamy nagrania, mamy resztki pocisków – mówił prezydent Ukrainy. – W taki sposób Rosja „chroni Donbas”. To jest 45. dzień naszej rzeczywistości po 8 latach wojny na wschodzie Ukrainy – dodał Zełenski. Ołeksij Honczarenko, mer Kramatorska, poinformował z kolei, że w szpitalach w mieście jest wielu rannych w stanie bardzo ciężkim. – Operuje jednocześnie 30–40 chirurgów – powiedział Honczarenko.

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, ostrzegł, że Rosjanie przygotowują się do potężnej ofensywy, a miejscowości w obwodzie donieckim są nieustannie ostrzeliwane, dlatego też ich mieszkańcy są ewakuowani. Ludzie rezygnują z podróży koleją i poszukują transportu samochodowego.

Na Rosję nakładane są kolejne sankcje. Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś piąty ich pakiet. Obejmuje on zakaz wjazdu na teren Unii ciężarówek rosyjskich i białoruskich przewoźników, także w przewozach tranzytowych. Kolejne obostrzenia nakłada również Japonia. Chce zakazać importu węgla z Rosji całkowicie, choć póki co jedynie ograniczy import tego surowca. Władze w Tokio zakazują także importu rosyjskiej wódki i zamrażają aktywa dużych rosyjskich banków takich jak Alfa Bank i Sbierbank. Francja zapowiedziała natomiast, że jest gotowa wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy. Sankcje nałożone przez Wielką Brytanię, USA, a wkrótce Unię Europejską dotykają również dzieci prezydenta Władimira Putina. Zakładają one zamrożenie aktywów Katariny Władimirownej Tichonowej i Marii Władimirownej Woroncowej, dwóch dorosłych córek prezydenta Rosji. Według USA obie pomagają w ukrywaniu majątku Władimira Putina.

Świat wspiera Ukrainę nie tylko sankcjami wobec Rosji. Słowacki premier Eduard Heger poinformował dziś, że jego kraj przekazał Ukraińcom system obrony przeciwlotniczej S-300. Czechy natomiast dostarczył im zmodernizowane czołgi T-72.

Premier Boris Johnson ogłosił z kolei, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 100 mln funtów. Brytyjski premier dodał, że do Ukrainy dotrą wkrótce kolejne przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Starstreak oraz 800 precyzyjnych pocisków przeciwpancernych, a także hełmy, noktowizory i kamizelki kuloodporne. Ben Wallace, minister obrony narodowej Wielkiej Brytanii, poinformował natomiast, że Ukraińcy otrzymają od armii brytyjskiej ciężkie pojazdy opancerzone Mastiff, które można uzbroić w karabin maszynowy 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm lub granatnik 40 mm.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Ta ziemia do Polski należy…”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO