moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosja szykuje się do przejęcia wschodniej Ukrainy

Ukraina i państwa zachodnie ze sceptycyzmem traktują zapowiedzi Rosji o ograniczeniu działań militarnych w rejonie Kijowa i Czernihowa. Nadal brak też zgody Moskwy na rozwiązanie kryzysu humanitarnego w oblężonym Mariupolu. Według stałego przedstawiciela Ukrainy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, wywołanie katastrofy humanitarnej w jego kraju jest elementem rosyjskiej taktyki.

Obecni w Kijowie dziennikarze informowali, że przed północą słychać było odgłosy ostrzału artyleryjskiego, choć rosyjscy dyplomaci zapowiadali podczas wtorkowych rozmów pokojowych w Stambule ograniczenie działań w rejonie ukraińskiej stolicy oraz leżącego na północny wschód od niej Czernihowa. W ocenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wycofywanie rosyjskich wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego jest w rzeczywistości rotacją jednostek i agresor nie zrezygnował z zamiaru okrążenia Kijowa.

Podobnie sytuację ocenia amerykański departament obrony. Natomiast według codziennego raportu brytyjskiego ministerstwa obrony „Rosja pogodziła się z utratą inicjatywy w regionie”. Jednocześnie brytyjski wywiad uznał za wysoce prawdopodobne, że Moskwa przesunie wojska z północy na wschód, by przeprowadzić ofensywę w obwodach donieckim i ługańskim. W jego ocenie jest to też „prawdopodobnie milczącym przyznaniem”, że armia rosyjska nie ma możliwości równoczesnego działania w różnych osiach natarcia. Natomiast podczas przesłuchania w Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA naczelny dowódca amerykańskich sił zbrojnych w Europie gen. Tod D. Wolters oszacował, że Kreml zaangażował w wojnę z Ukrainą już 70–75 procent swojej armii.

Również Ołeksij Arestowycz, doradca z Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ostrzegł, że w najbliższym tygodniu dojdzie do ciężkich walk w Donbasie. Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich uważają, że celem Moskwy będzie okrążenie i zniszczenie walczących tam sił ukraińskich. Tym samym Rosja przejęłaby pełną kontrolę nad tym regionem. Arestowycz podał, że Rosjanie zajęli już trzy czwarte obszaru obwodu ługańskiego i 60 procent obwodu donieckiego. Możliwe, że po ich całkowitym opanowaniu funkcjonujące w Donbasie promoskiewskie rządy tzw. republik ludowych wystąpią o przyłączenie ich do Rosji.

Tymczasem we wtorek w nocy miał miejsce wielki wybuch amunicji, która była składowana w tymczasowej rosyjskiej bazie znajdującej się 10 km od granicy z Ukrainą we wsi Oktiabrskoje, w obwodzie biełgorodzkim. Rosyjskie agencje podały sprzeczne informacje o jego przyczynach – atak rakietowy lub błąd ludzki. Natomiast dowództwo ukraińskie poinformowało, że w skład amunicji w pobliżu drogi do Charkowa trafiła rakieta Toczka-U.

Stany Zjednoczone kierują do Europy kolejne jednostki wojskowe. Wczoraj rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że na Litwie rozmieszczonych zostanie 200 żołnierzy piechoty morskiej z Marine Air Control Group 28 stacjonującej w bazie Cherry Point w Karolinie Północnej. Do Europy zostanie przerzuconych również 10 myśliwców F/A-18 z bazy Beaufort w Karolinie Południowej oraz nieokreślona liczba samolotów transportowych C-130.

Negocjacje pokojowe nie przerwały tragedii cywilów w obleganych przez siły rosyjskiego agresora miastach. Najgorsza sytuacja jest leżącym nad Morzem Azowskim Mariupolu. Rosja postawiła jako warunek swojej zgody na dostarczenie tam pomocy humanitarnej złożenie broni przez obrońców miasta. Ataki Rosjan na cele cywilne nie są przypadkowe. Stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica stwierdził, że wywołanie katastrofy humanitarnej w jego kraju jest elementem rosyjskiej strategii wojennej. Powiedział również, że „Putin nie jest pierwszym dyktatorem, który użył żywności jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu”. Dyplomata porównał obecne działania przywódcy Rosji do sztucznie wywołanego w latach trzydziestych przez Józefa Stalina wielkiego głodu, podczas którego życie straciły miliony Ukraińców.

Według zagranicznych ekspertów agresja Rosji przeciwko Ukrainie może wywołać wielkie niedobory żywności w różnych częściach świata. Dziennik „Ukraińska Prawa” podał, że z rejonu Morza Czarnego pochodzi 30 procent światowego eksportu pszenicy, 20 procent kukurydzy oraz aż 75 procent oleju słonecznikowego. Obecnie wywóz zbóż i innych produktów jest niemożliwy, gdy Rosjanie blokują ukraińskie porty. Wykorzystują od tego m.in. miny morskie. Wiele z nich dryfuje, co sprawia, że zagrożenie minowe dla żeglugi obejmuje cały akwen Morza Czarnego. W jego zwalczaniu państwa regionu wspierają okręty brytyjskie.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1648626240
W Izraelu sa przepisy budowlane, że jeżeli buduje sie np. blok to jeden pokój tz cała kondygnacja musi mieć charakter bunkra. Czyli nie idzemy do metra tylko do pokoju. Podobnie każdy dom mieszkalny powinien mieć piwnicę . Piwnicę zastąpiliśmy lodówka ale w czasie wojny staje się pokojem mieszkalnym .....
C0-8E-8A-A5

Na straży nieba
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO