moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Kościuszko” wraca do służby

Usprawnienie zespołów prądotwórczych, wymiana napędu stabilizatorów, konserwacja kadłuba – to tylko część prac, które przy fregacie rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wykonali specjaliści z gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej. Okręt po prawie trzech latach został ponownie przekazany marynarce wojennej.

Remont prowadziło konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Trwał prawie trzy lata. – Termin oddania okrętu był przesuwany, ponieważ zwiększał się zakres prac. Czasem po demontażu jakiegoś elementu okazywało się, że trzeba zrobić nieplanowaną wcześniej rzecz. Taka jest specyfika remontu jednostek, które mają już swoje lata, a w dodatku są intensywnie eksploatowane – przyznaje Jerzy Łopatyński z gdyńskiej stoczni.

Naprawy i modernizacje prowadzone były m.in. w okrętowych działach eksploatacji oraz łączności, elektroniczno-informatycznym, broni podwodnej czy bojowym centrum informacji. Lista zmian jest długa. – Wyremontowaliśmy m.in. agregaty prądotwórcze, wymieniliśmy napęd stabilizatorów, a także łożyska w linii wału – wylicza Łopatyński. Do tego doszła wymiana oświetlenia na lądowisku i systemu monitoringu. Stoczniowcy przeprowadzili też konserwację kadłuba i nadbudówki. Wartość prac została obliczona na 50 mln zł.

Po ich zakończeniu fregata z powodzeniem przeszła próby morskie, wreszcie w piątek ostatecznie została przekazana załodze. – Od tego czasu zdążyliśmy już zaliczyć zadanie programowe O-1 – informuje kmdr por. Maciej Pałacha, dowódca ORP „Gen. T. Kościuszko”. To sprawdzian, który pieczętuje gotowość załogi i okrętu do opuszczenia portu. Kolejnym etapem jest zadanie O-2, potwierdzające, że jednostka może samodzielnie realizować zadania na morzu. – Do tego testu powinniśmy przystąpić w ciągu miesiąca, półtora. Wcześniej czeka nas jeszcze drobna modernizacja. Okręt przejdzie ją w macierzystym porcie – zaznacza kmdr por. Pałacha. Do Gdyni będzie dostarczona niebawem nowoczesna głowica optoelektroniczna, w nią właśnie fregata zostanie doposażona. Urządzenie pomoże w monitoringu sytuacji wokół okrętu, a także namierzaniu i śledzeniu celów na morzu.

ORP „Gen. T. Kościuszko” to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. Służy w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Wraz z bliźniaczą jednostką ORP „Gen. K. Pułaski” stanowi obecnie główną siłę uderzeniową polskiej marynarki wojennej. „Kościuszko” został zbudowany w USA. W 1980 roku wszedł do służby w tamtejszych siłach morskich. Nosił wówczas nazwę USS „Wadsworth”. W 2002 roku okręt wycofano z US Navy i przekazano Polsce. Wtedy też zyskał nową nazwę.

Fregata ma ponad 135 m długości i 13,7 m szerokości. Jej załoga liczy przeszło 200 marynarzy. Okręt uzbrojony jest m.in. w dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 32, wyrzutnię Mk 13 przystosowaną do odpalania rakiet Harpoon i Standard, zestaw obrony bezpośredniej Mk 15 Vulcan Phalanx oraz armatę morską OTO Melara kalibru 76 mm. Na pokładzie fregaty może bazować śmigłowiec morski SH-2G.

W przeszłości ORP „Kościuszko” wielokrotnie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych ćwiczeń na Bałtyku, Morzu Północnym czy Atlantyku. W 2016 roku pełnił misję w ramach natowskiego zespołu fregat i niszczycieli SNMG2. Operował wówczas na morzach Śródziemnym, Egejskim i Czarnym.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Strategicznie o rekrutacji
 
Przetarcie przed manewrami
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Młot na dyktatora
Celne oko strzelców CWZS-u
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Kryzysowe lekcje z granicy
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Wschodni klucz
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Geografia odstraszania
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Rajd przez fabrykę
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Polskie Patrioty mają już pociski
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Cegiełka na morzu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
O pomocy dla Ukrainy
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Karą mogła być tylko śmierć
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Biały Dom o polskich MiG-ach
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Snowboardowy duet na medal
Śladem profesjonalistów
Śmierć niegodna oficera
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
To dobra ustawa dla wojska
Po wojnie będę szczęśliwy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wysokość, adrenalina i narty
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
NATO patrzy na wschód
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
VIS na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO