moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne negocjacje na linii Rosja-Ukraina już dziś

Delegacje Ukrainy i Rosji ponownie usiadły do rokowań pokojowych. Gospodarzem spotkania jest Turcja. Jak zapowiedziała strona ukraińska, plan minimum to osiągnięcie porozumienia w sprawie rozwiązania problemów humanitarnych. Maksimum – zawieszenie broni i wiążące decyzje zmierzające do zakończenia wojny.

Jak dziś rano poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, „wróg kontynuuje ataki rakietowe i bombowe, próbując całkowicie zniszczyć infrastrukturę i osiedla ukraińskich miast”. – Wbrew wymogom międzynarodowego prawa humanitarnego, na niektórych tymczasowo okupowanych terenach w obwodzie kijowskim, zaporoskim, czernihowskim, chersońskim i charkowskim rosyjscy okupanci nadal terroryzują miejscową ludność. Ostrzeliwują budynki mieszkalne, porywają zakładników i grabią – informują wojskowi. Są jednak i dobre informacje. W ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze odparli siedem ataków wroga na kierunkach donieckim i ługańskim, zniszczyli 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty, a także 17 celów powietrznych – 8 samolotów, 3 śmigłowce, 4 bezzałogowe statki powietrzne. Natomiast łączne starty, jakie od początku wojny poniosła Rosja to, wg Sztabu Generalnego ukraińskich sił zbrojnych, ponad 17 tysięcy żołnierzy, 597 czołgów, 1710 bojowych wozów piechoty, 303 jednostki systemów artyleryjskich i 54 przeciwlotniczych, 127 samolotów i 129 śmigłowców.

Według brytyjskiego wywiadu, siły ukraińskie przeprowadzają kontrataki w północno-zachodniej części Kijowa, dzięki czemu Rosjanie zostali zepchnięci z wielu pozycji. Cały czas w trudnej sytuacji znajduje się Mariupul, jednak centrum miasta pozostaje pod kontrolą Ukrainy.

Natomiast Reuters informuje, że wojska rosyjskie koncentrowały się w ostatnich godzinach na atakach na infrastrukturę logistyczną ukraińskiej armii – zniszczyły m.in. duże składy amunicji w obwodzie żytomierskim. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano uderzenia na 41 ukraińskich obiektów wojskowych.

Wczoraj wieczorem, w swoim wystąpieniu dotyczącym budżetu Stanów Zjednoczonych na 2023 rok, do sytuacji na Ukrainie nawiązał Joe Biden. Prezydent USA zapewnił, że konieczne jest dalsze wspieranie objętego wojną kraju, a także utrzymanie silnego i zjednoczonego NATO. Zapytany przez dziennikarzy o to, co miał na myśli mówiąc podczas wizyty w Warszawie, że Władimir Putin powinien zostać odsunięty od władzy, powiedział, że nie miał na myśli dążenia do zmiany władzy w Rosji. – Wyraziłem moralne oburzenie, jakie odczuwałem wobec sposobu, w jaki postępuje – zaznaczył.

Dzisiaj rano w Turcji rozpoczęły się kolejne rokowania pokojowe. Jak poinformował Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, minimalnym celem, jaki będzie chciała osiągnąć ukraińska delegacja, będzie wypracowanie rozwiązań dotyczących problemów humanitarnych, a maksymalnym – zawieszenie broni. – Prezydent dał nam bardzo jasne instrukcje. Nie handlujemy ludźmi, ziemią i suwerennością – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. – Dalsza wojna nie przyniesie nikomu korzyści. Przywrócenie pokoju będzie zaś z korzyścią dla wszystkich. Jako delegacje ponosicie historyczną odpowiedzialność za podejmowane dziś decyzje – powiedział Recep Erdoğan, prezydent Turcji, otwierając dzisiejszą sesję rozmów.

Agencja Ukrinform, powołując się na ukraińska policję, poinformowała, że od początku inwazji już 200 tys. Ukraińców skorzystało z aplikacji eWróg. Za jej pomocą użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym zgłaszać zauważone oddziały rosyjskie. Dane uzyskane w ten sposób pomagają ukraińskim siłom zbrojnym w prowadzeniu rozpoznania i planowaniu uderzeń na pozycje przeciwnika.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Rajd ku czci saperów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Śladami ojca
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO