moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyższe dodatki dla żandarmów

Żołnierze pełniący służbę na stanowiskach operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych w Żandarmerii Wojskowej otrzymają wyższe dodatki specjalne. Kwota miesięcznego świadczenia wzrośnie z 900 do 1350 zł miesięcznie. W taki sposób MON chce zachęcić kandydatów do służby w tej formacji oraz sprawić, by doświadczeni żołnierze służyli dłużej.

Żołnierze zawodowi w zależności od jednostki i stanowiska, które zajmują, otrzymują dodatki finansowe. Jeden z nich – tak zwany specjalny, przysługujący za szczególne właściwości lub warunki pełnienia służby – wypłacany jest m.in. za udział w składzie załóg jednostek pływających Marynarki Wojennej wychodzących na morze, skoki ze spadochronem czy rozminowywanie terenu. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej także otrzymują dodatki specjalne uzależnione m.in. od wysługi. I tak np. pełniący służbę ponad dziesięć lat dostają wyższe świadczenie niż ich młodsi stażem koledzy. Dodatkowe pieniądze wypłacane są również co miesiąc wojskowym Oddziału Specjalnego ŻW oraz żołnierzom na stanowiskach operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych.

Jeśli chodzi o te dwie ostatnie grupy, to dodatek wynosi obecnie 950 zł (jest iloczynem kwoty bazowej wynoszącej 1500 zł i wskaźnika, który w tym wypadku wynosi 0,60). Wkrótce jednak żandarmi zajmujący te stanowiska będą mogli liczyć na wyższe dodatki. W Ministerstwie Obrony Narodowej powstał projekt przepisów zakładający wzrost wskaźnika dla tych grup żołnierzy do 0,90, co oznacza, że ich świadczenie wzrośnie do 1350 zł.

Jak wyjaśniają przedstawiciele MON-u, takie rozwiązanie ma „przeciwdziałać odpływowi kadry z tych pionów oraz przyczynić się do pozyskania nowych żołnierzy, co pozwoli na uzupełnienie stanu etatowego”. – Dla żołnierzy, którzy przez lata zdobywali specjalistyczne doświadczenie, wyższy dodatek specjalny może być istotnym czynnikiem motywującym do pozostania w służbie i dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z żołnierzami dopiero rozpoczynającymi swoją drogę w Żandarmerii Wojskowej – uważa ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego ŻW.

Po wejściu w życie przepisów dodatki mają zostać wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku. Obejmą około 720 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczy też tzw. dodatku służbowego, który otrzymują niektórzy żołnierze Wojska Polskiego, specjaliści m.in. w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa oraz łączności i informatyki. W zależności od stanowiska i jednostki dodatek ten wynosi obecnie od 450 do 2100 zł (0,3 do 1,40-krotność kwoty bazowej). W tym wypadku nie chodzi jednak o podwyżki, lecz o zmiany porządkujące przepisy, ze względu na rozformowanie jednych jednostek i utworzenie zamiast nich nowych. Na bazie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Operacji Cybernetycznych oraz rozformowanego Centrum Projektów Informatycznych 1 stycznia tego roku powstało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni — Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz dwie Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni „A” oraz „B”. – Potrzeba szybkiego skompletowania tej ostatniej jednostki, a zarazem utrzymania na stanowiskach fachowej kadry z obszaru cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT, wymaga niezbędnego dostosowania przepisów do aktualnej sytuacji etatowo-organizacyjnej – uzasadniają przedstawiciele MON-u. Do otrzymywania dodatku będą też uprawnieni żołnierze służący w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. MON chce zachęcić specjalistów z rynku do podejmowania zawodowej służby wojskowej w tej instytucji.

W rozporządzeniu uwzględniono także pracowników Agencji Uzbrojenia, która w styczniu tego roku zastąpiła Inspektorat Uzbrojenia. Tu dodatek (od 0,50 do 1,00-krotność kwoty bazowej, czyli od 750 do 1500 zł) otrzymują żołnierze zajmujący się postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego, zawierający lub nadzorujący wykonywanie umowy.

Żandarmeria Wojskowa jest wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych RP. Do najważniejszych zadań żołnierzy tej formacji należą m.in. zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych. Żołnierze Żandarmerii mogą nieść pomoc w zwalczaniu klęsk żywiołowych, uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Serwis K9 w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Przysięga w Limanowej
Nowe zadania szefa SKW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO