moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina nie ustaje w oporze

Wojska rosyjskie, które jeszcze niedawno zagrażały bezpośrednio stolicy Ukrainy, po odrzuceniu ich na 20-30 kilometrów, zajęły pozycje obronne, a część wycofano na Białoruś. Armia Ukrainy kontynuowała w niedzielę, 32. dnia rosyjskiej inwazji, kontrataki w obwodach sumskim, charkowskim, kijowskim i chersońskim.

W nocy z sobotę na niedzielę w telewizyjnym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował do państw Zachodu o zwiększenie pomocy militarnej. – Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami i bronią maszynową. Bez wystarczającej liczby czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan Mariupola – mówił. – Samoloty i czołgi, obrona antyrakietowa, pociski przeciwokrętowe. Nasi partnerzy to mają. Pokrywa to kurz w ich magazynach – podkreślał prezydent Zełenski dodając, że każdego dnia jest widoczne bohaterstwo obrońców Ukrainy, nie tylko żołnierzy, ale wszystkich obywateli.

– Zwykli Ukraińcy biorą do niewoli pilotów zestrzelonych samolotów, które spadają na naszą ziemię. Nasza "traktorowa armia”, ukraińscy rolnicy, zabierają rosyjski sprzęt i przekazują go naszym wojskom. W szczególności najnowsze modele, których obecność Rosja chciała utrzymać w tajemnicy, a teraz żołnierze je porzucają i uciekają – mówił prezydent w przemówieniu.

Sukcesy ukraińskiej armii

W niedzielnym raporcie Ukraińskiego Sztabu Generalnego na temat sytuacji na froncie, zaznaczono widoczną zmianę strategii rosyjskiego agresora. Oddziały rosyjskie zgrupowane wokół Kijowa, po tym jak zostały odrzucone przez wojska ukraińskie na odległość około 20-30 kilometrów, okopują się na swoich pozycjach. Część z nich wycofano na terytorium Białorusi – celem uzupełnienia strat i przegrupowania się. Podobnie – i potwierdza to m.in. Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym raporcie na temat wojny – dzieje się w rejonie Sum i Charkowa.

Podczas porannego briefingu Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Zełenskiego, poinformował, że ukraińska armia prowadzi działania ofensywne w obwodach: sumskim, charkowskim oraz chersońskim. Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich najeźdźców m.in. miejscowości Wilchiwka i Husarówka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. Ukraińska armia już po raz 11. zaatakowała zajęte przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce (w obwodzie chersońskim), niszcząc znajdujące się tam śmigłowce wroga.

Rosyjskie straty

Systematycznie rosną straty rosyjskiej armii. Sztab Generalny Ukrainy informuje, że od początku inwazji, Rosjanie stracili ponad 16.5 tys. żołnierzy, niemal 600 czołgów, prawie 1700 pojazdów opancerzonych, niespełna 300 systemów artyleryjskich, 121 samolotów, 127 śmigłowców oraz prawie 1200 pojazdów różnego typu.

Analitycy z brytyjskiego portalu The Insider obliczyli, że tylko w sobotę 26 marca, Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskich celi (m.in. ostrzelano Charków) ponad 70 pocisków, z których większość miała zostać zestrzelona. Koszt rakiet Brytyjczycy wycenili na 340 mln dolarów.

Plan Rosjan

Przedstawiciele ukraińskich: Sztabu Generalnego, rządu i prezydenta, podkreślają zgodnie, że celem Rosji może być podział Ukrainy – wzorem Korei – na dwa państwa. Te przypuszczenia znajdują ich zdaniem potwierdzenie nie tylko w działaniach militarnych rosyjskiej armii, która obecnie koncentruje się na połączeniu lądowym terenów separatystycznych republik z okupowanym Krymem, ale także działaniach politycznych.

W sobotę (cytowany przez rosyjską agencję RIA) Leonid Pasiecznik, szef samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie referendum w sprawie przyłączenia regionu do Rosji. Na podobne referendum mają się zdecydować również władze drugiej, z separatystycznych „republik”.

Pomoc dla uchodźców

Nie maleje fala uchodźców z Ukrainy, którzy szukają schronienia w krajach ościennych. Według Straży Granicznej, od początku wojny do Polski przyjechało ponad 2,3 mln osób. W drugą stronę, z Polski do Ukrainy, od 24 lutego do dziś wyjechało 339 tys. osób.

W niedzielę Biuro Praw Człowieka ONZ podało, że w wyniku wojny na Ukrainie swoje domy opuściło już prawie 4 mln osób, a każdego dnia rośnie najtragiczniejsza statystyka – liczba zabitych i rannych. Szacunkowe dane ONZ mówią o ponad 100 dzieciach zabitych podczas wojny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowe Oscary przyznane!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO