moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie zaatakowali Lwów

To nie był przypadek – mówią komentatorzy. Krótko przed przemówieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Warszawie rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Lwów. To pierwszy ostrzał tego miasta od początku rosyjskiej inwazji. Nad północną częścią miasta cały czas unoszą się kłęby dymu. Rakiety trafiły m.in. w bazę paliwową.

Wizyta w Polsce prezydenta Joe Bidena była także okazją do rozmów amerykańsko-ukraińskich. Dziś w Warszawie o współpracy politycznej i wojskowej debatowali minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, minister obrony Ołeksjij Reznikow ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Nieoczekiwanie do rozmów w formacie „2+2” dołączył amerykański prezydent Joe Biden.

– Zobowiązaliśmy się do kontynuowania wsparcia w celu zaspokojenia ukraińskich potrzeb humanitarnych, bezpieczeństwa i ekonomicznych, w momencie, gdy zaczyna się drugi miesiąc inwazji – napisał po spotkaniu w mediach społecznościowych Antony Blinken. Z kolei Dmytro Kułeba przekazał, że prezydent Joe Biden „rozumie, że wojna w Ukrainie to wojna tyranii z wolnym światem. Wojna, która wpłynie na historię XXI wieku”. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Kułeba przekazał, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa. – Nic nie zmusi Stanów Zjednoczonych do zaprzestania wsparcia. Rozmawialiśmy o konkretnych krokach w ramach rozwoju naszej współpracy. Mówiliśmy o kolejnych sankcjach, poruszyłem też kwestię zamknięcia amerykańskich i europejskich portów dla rosyjskich statków – powiedział w wystąpieniu Kułeba.

Kilka godzin po ukraińsko-amerykańskich obradach, a jeszcze przed wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, Rosja zaatakowała Lwów. To pierwszy, w czasie trwającej od 31 dni wojny, rosyjski atak na to miasto. Zdaniem publicystów, fakt, że Moskwa skierowała rakiety na miasto położone tak blisko granicy z Polską, nie było przypadkowe. Zwłaszcza w czasie wizyty amerykańskiego przywódcy.

Władze Lwowa poinformowały, że o godzinie 16.30 polskiego czasu doszło do co najmniej dwóch ataków rakietowych. Według doniesień ukraińskich mediów, rosyjskie rakiety spadły na ośrodek przemysłowy, gdzie znajduje się m.in. skład paliwowy. Władze miasta ostrzegły mieszkańców o możliwych kolejnych bombardowaniach i zaapelowały o zejście do schronów.

Dziś rano władze Ukrainy informowały, że w 31. dniu walk siły rosyjskie nadal koncentrują się w Mariupolu i okolicach, gdzie toczą się walki uliczne, a Rosja próbuje atakować w rejonie Iziumu oraz Kijowa. Oleksij Aresostowicz, doradca prezydenta Wołodymira Zełenskiego poinformował, że ukraińskie siły zbrojne prowadzą „operację obronno-strategiczną”. W niektórych miejscach prowadzone są skuteczne kontrataki. Do kontrofensywy żołnierze ukraińscy przeszli m.in. w obwodzie charkowskim. Armia ukraińska przejęła dziś kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy i wyparła stamtąd siły rosyjskiej dywizji pancernej. Jednocześnie samorządowcy ukraińscy informują, że nasila się terror rosyjskiej armii wobec ludności cywilnej na południu kraju.

Ukraiński Sztab Generalny przedstawił dziś kolejny raport o stratach bojowych Rosji. Według ich danych agresor stracił około 16,4 tys. żołnierzy (w tym zabici i wzięci do niewoli), a także 575 czołgów, 1640 pojazdów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie i 51 przeciwlotnicze, 91 wyrzutni rakietowych, 117 samolotów, 127 śmigłowców, ponad 1100 pojazdów, siedem jednostek pływających, 73 cysterny, 56 bezzałogowców oraz dwa systemy rakietowe pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
I zdobyliśmy!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Bohater odtrącony
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO