moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina się broni, a Europa debatuje

Wahacie się, czy nałożyć sankcje? Wahacie się, czy dopuścić do transferu broni? Wahacie się, czy handlować z Rosją? Nie ma już na to czasu. Czas podjąć decyzję – apelował na czwartkowym posiedzeniu Rady Europejskiej Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Viktor, czy ty wiesz, co dzieje się w Mariupolu? – zwrócił się publicznie do premiera Węgier.

Czwartek przejdzie do historii europejskiej polityki jak dzień trzech szczytów. Najpierw w Brukseli debatowali przywódcy NATO, potem spotkali się przedstawiciele siedmiu najbogatszych krajów świata w formule G7, a wieczorem rozpoczęło się posiedzenie Rady Europejskiej. Wszystkie te gremia dyskutowały o wojnie w Ukrainie i wsparciu Kijowa w walce z agresorem.

„Należy powstrzymać wszelkie próby obejścia sankcji lub pomocy Rosji” – taką konkluzją zakończył się pierwszy dzień obrad Rady Europejskiej. Spotkanie liderów zjednoczonej Europy będzie kontynuowane dzisiaj. Na podjęcie decyzji o wprowadzeniu kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję i udzielenie większej pomocy Ukrainie, od miesiąca walczącej z agresją, szczególnie liczy Wołodymyr Zełenski, prezydent tego kraju. Wczoraj połączył się z Brukselą i wygłosił przemówienie, w którym dał wyraz rosnącej frustracji. – Wahacie się, czy nałożyć sankcje? Wahacie się, czy dopuścić do transferu broni? Wahacie się, czy handlować z Rosją? Nie ma już na to czasu. Czas podjąć decyzję – apelował do europejskich polityków. Ukraiński przywódca wymienił te kraje, które najbardziej aktywnie angażują się w pomoc dla Ukrainy. Jego zdaniem są to Polska, Estonia, Czechy i Włochy. Na drugim biegunie znajdują się natomiast te państwa, których opór w podejmowaniu skutecznych decyzji jest największy – Niemcy, Portugalia, Węgry i Irlandia. – Viktor, czy ty wiesz, co dzieje się w Mariupolu? – zwrócił się publicznie do premiera Węgier Victora Orbana.

Jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie, w nocy z czwartku na piątek sytuacja na froncie nie uległa fundamentalnej zmianie. Oddziały ukraińskie kontynuują obroną na całej jego długości, a w kilku punktach zdobyły się nawet na ograniczone kontruderzenia. Jak podają niektóre źródła, dotyczy to szczególnie południowego odcinka walk, na którym do tej pory zdecydowaną inicjatywę miały wojska rosyjskie.

Brytyjski wywiad skomentował wczorajszy ukraiński atak rakietowy na port w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. W wyniku ostrzał zniszczony został rosyjski okręt desantowy, a dwa kolejne uszkodzone. Ukraińcy wyrządzili też duże straty w infrastrukturze portowej. – Jest prawdopodobne, że Ukraińcy będą nadal atakować zasoby logistyczne na terenach zajętych przez Rosję. Zmusi to wojska rosyjskie do priorytetowego potraktowania obrony ich łańcucha dostaw i pozbawi je tak potrzebnego uzupełniania oddziałów. Ograniczy to zdolność Rosji do prowadzenia operacji ofensywnych i jeszcze bardziej zaszkodzi i tak już słabnącemu morale – czytamy w komunikacie.

Amerykański magazyn „Forbes” szacuje, że mimo poniesionych od początku wojny strat, Ukraina dysponuje dzisiaj większą liczbą czołgów niż przed rosyjską agresją. Zdaniem cytowanych przez gazetę specjalistów, dzieje się tak, ze względu na dużą liczbę wozów, jaką w toku walk Ukraińcom udało się zdobyć na wrogu. „Forbes” szacuje, że dotychczasowe straty wojsk pancernych to 74 czołgi przy 117 zdobytych. Dla porównania, straty rosyjskie miałyby wynieść w tym samym okresie 274 czołgi, przy jedynie 37 zdobytych.

Dzisiaj rozpoczyna się „polska” część wizyty Joe Bidena w Europie. Prezydent Stanów Zjednoczonych spędzi w naszym kraju dwa dni. Pierwszym punktem programu będzie spotkanie z amerykańskimi żołnierzami z 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Jednostka ta została skierowana do Polski po agresji Rosji na Ukrainę, by wzmocnić obronę wschodniej granicy NATO. Natomiast jutro prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się w Warszawie z Andrzej Dudą oraz wygłosi przemówienie do Polaków.

MC

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Mobilne dowodzenie
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwsi na oceanie
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO