moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miesiąc wojny w Ukrainie

Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Nasi sąsiedzi, pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, pokazują całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i męstwo – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu, które wygłosił w czwartek wieczorem.

W czwartkowy wieczór prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. – Dokładnie miesiąc temu, 24 lutego, Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Nasi sąsiedzi, pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, pokazują całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i męstwo – mówił Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że przez ten czas konsekwentnie zabiega na arenie międzynarodowej o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski oraz wsparcie dla walczącej Ukrainy. Odniósł się także do Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który obchodzony jest 24 marca. – Pamięć o bohaterstwie Polaków w trakcie II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich powodem do dumy, ale niech będzie też dla nas inspiracją w tym trudnym czasie, kiedy koszmar wojny powrócił do Europy – powiedział prezydent. Głowa państwa podziękowała wszystkim Polakom, którzy od kilku tygodni dają świadectwo człowieczeństwa, udzielając schronienia uchodźcom z Ukrainy. Od początku wojny trafiło ich do naszego kraju już ponad 2,2 miliona.

Kilka godzin wcześniej na konferencji w Brukseli prezydent Joe Biden stwierdził, że Rosja powinna zostać wykluczona z grona państw G20. – To decyzja G20. Jeśli nie można tego zrobić, ponieważ Indonezja i inni nie wyrażą na to zgody, to moim zdaniem powinniśmy poprosić, aby Ukraina mogła uczestniczyć w tych spotkaniach – mówił prezydent Biden. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział także dostarczenie pomocy, której wartość ma przekroczyć miliard dolarów oraz nałożenie kolejnych sankcji na ponad 400 osób i firm związanych z Kremlem.

W swojej wypowiedzi prezydent Joe Biden nawiązał także do rozmów prowadzonych z Xi Jinpingiem, prezydentem Chin. – Myślę, że Chiny rozumieją, że ich przyszłość gospodarcza jest znacznie bardziej związana z Zachodem niż z Rosją. Mam więc nadzieję, że Chiny się nie zaangażują (w wojnę po stronie Rosji - przyp. red.) – mówił Joe Biden. Prezydent USA zaznaczył, że nie groził prezydentowi Chin, ale dał jasno do zrozumienia, jakie niosłoby to konsekwencje w relacjach z Zachodem. Podczas wizyty w Europie prezydent Joe Biden gości także na szczycie Rady Europy, który został zaplanowany na 24 oraz 25 marca.

Do toczonych w zeszłym tygodniu rozmów pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem odniósł się także chiński ambasador przy ONZ Zhang Jun. Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaznaczył, że pomimo coraz poważniejszej sytuacji humanitarnej w Ukrainie, nie powinno się zmuszać do „wybrania strony” w konflikcie. – Eskalacja konfliktu w Ukrainie powoduje głębokie obawy międzynarodowe i jest to również coś, czego nie chcą Chiny. W przypadku Ukrainy Chiny zawsze utrzymywały, że należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów – zaznaczył Zhang Jun. Polityk podkreślił jednak, że kraje rozwijające się nie są stronami tego konfliktu. – Nie należy ich wciągać w ten problem i zmuszać do ponoszenia konsekwencji konfliktów geopolitycznych oraz rywalizacji wielkich mocarstw – dodał. Zdaniem Zhang Juna, Chiny chcą odegrać rolę w doprowadzeniu do rozmów pokojowych. Ostatecznie Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą agresję Rosji na Ukrainę. Przeciwne były Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea. Od głosu wstrzymało się 38 krajów, wśród nich Chiny.

Poza liderami NATO i Unii Europejskiej, w formule G7 obradowali dzisiaj także przywódcy siedmiu najbogatszych gospodarek świata. Debatowali m.in. nad rozszerzeniem sankcji oraz konsekwencjami użycia przez Rosjan broni masowego rażenia. „Przestrzegamy przed użyciem broni chemicznej, biologicznej i jądrowej lub materiałów pokrewnych (…). Kategorycznie potępiamy także całkowicie bezpodstawną kampanię dezinformacyjną Rosji przeciwko Ukrainie, państwu w pełni przestrzegającym międzynarodowych porozumień o nieproliferacji" – stwierdzili przywódcy w oświadczeniu wydanym po spotkaniu. Zaznaczyli jednocześnie, że będą kontynuować ścisłą współpracę, by podtrzymywać skuteczność sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.

Jednym z głównych tematów omawianych podczas szczytu był także potencjalny niedobór żywności wynikający z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dostawy z obu tych krajów stanowią łącznie prawie 30% wartości światowego handlu pszenicą. Do tego zagrożenia odniósł się prezydent Ukrainy, który zaznaczył, że po wojnie należy spodziewać się nie tylko kryzysu żywnościowego, ale także destabilizacji politycznej. – Możliwe, że to jest kolejny cel rosyjskich przywódców. Tego nie wiem, ale musimy działać teraz (…). Pokój musi zapanować teraz, nim nasza planeta stanie w obliczu jeszcze większych problemów – mówił prezydent Wołodymyr Zełenski cytowany przez agencję Interfax. Według prezydenta Ukrainy państwa G7 mogłyby to zrobić, nakładając na Rosję pełne embargo handlowe, odcinając Centralny Bank Rosji oraz wyłączając dostęp do systemu GPS.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) podał, że już połowa z 7,5 mln ukraińskich dzieci musiało opuścić swój dom. Ponad 1,8 mln uciekło za granicę, natomiast 2,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Od wybuchu wojny już ponad 3,7 mln Ukraińców opuściło swój kraj. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (ONHCR), ilość cywilów poległych w wyniku walk przekroczyła 1000 ofiar, natomiast ponad 1650 cywilów zostało rannych. „Większość odnotowanych strat wśród ludności cywilnej była spowodowana użyciem broni wybuchowej o szerokim obszarze rażenia, w tym ostrzałem z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych, a także nalotami rakietowymi i powietrznymi (…). OHCHR uważa, że faktyczne dane są znacznie wyższe, ponieważ otrzymywanie informacji z niektórych miejsc, w których toczą się intensywne działania wojenne, jest opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie" – czytamy w raporcie ONHCR. Zarazem ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludymiła Denisowa poinformowała, że 13 miast (m.in. Mariupol, Charków, Izium oraz Czernihów) zostało częściowo lub całkowicie odcięte od wody pitnej.

Na swoim kanale Twitterowym ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk ogłosiła, że w czwartek doszło do pierwszej wymiany jeńców. Wymiana objęła 10 ukraińskich oraz 10 rosyjskich wojskowych. – W wyniku tej wymiany do domu wraca także dziewiętnastu ukraińskich marynarzy ze statku ratowniczego Sapfir, porwanych przez okupantów podczas próby zabrania naszych wojskowych z Wyspy Węży – wyjaśniła wicepremier. Dodała, że oprócz wojskowych, do Rosji odesłano także 11 cywilnych marynarzy, których Ukraińcy uratowali ze statku tonącego koło Odessy.

Duży sukces odnotowały ukraińskie wojska w Berdiańsku. Podczas porannego ataku na okupowany przez port zniszczyły rosyjski okręt desantowy oraz uszkodziły dwa kolejne okręty. Według oficjalnego raportu ukraińskiego rządu, od początku wojny Rosjanie stracili około 15800 żołnierzy, 530 czołgów, 1597 pojazdów pancernych, 124 helikoptery oraz 47 systemów przeciwlotniczych.

Michał Zieliński

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Polki pobiegły po srebro!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mobilne dowodzenie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO