moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Idzie nowa fala migrantów z Białorusi?

W stronę polskich pograniczników i żołnierzy ponownie poleciały kamienie i petardy, mundurowi zostali także oślepieni stroboskopowym światłem. Do wydarzeń doszło o 3.00 w nocy w okolicach Dubicz Cerkiewnych na Podlasiu. Grupa cudzoziemców, która siłowo forsowała granicę, została zatrzymana. W ochronie polskiej granicy od wielu miesięcy wspiera Straż Graniczną kilka tysięcy wojskowych.

Wzdłuż polsko-białoruskiej granicy sytuacja nadal jest niestabilna. Służby mundurowe zatrzymują coraz liczniejsze grupy migrantów. Wielu cudzoziemców jest agresywnych. – Dochodzi do oślepiania, obrzucania kamieniami i petardami – informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. WOT opublikowały wczoraj w mediach społecznościowych krótkie nagranie z kamery bezzałogowca. Widać na nim grupę, która oślepiając światłami i obrzucając kamieniami polskie służby, próbuje wtargnąć na teren Polski. Do zdarzenia doszło na Podlasiu, w miejscu gdzie budowana jest trwała zapora graniczna. – Migranci rzucali także w żołnierzy i strażników granicznych petardami, a po nieudanej próbie sforsowania granicy oddalili się w głąb terenów Białorusi. Wsiedli potem w białoruskie samochody służbowe. To dowód, że wszystko, co się tam dzieje, jest sterowane i kontrolowane przez Białorusinów – dodaje płk Pietrzak.

Przypadek zarejestrowany przez bezzałogowiec WOT-u nie jest niestety wyjątkiem. Jak podkreśla rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, niemal codziennie polskie patrole są atakowane. – W ostatnich dniach obserwujemy coraz więcej prób nielegalnego przedostania się na teren Polski z Białorusi. Przedwczoraj zatrzymaliśmy rekordową w tym roku liczbę 134 cudzoziemców – mówi oficer SG. Dodaje, że 22 marca do Polski próbowały nielegalnie dostać się 32 osoby. A od północy do 7.00 rano 23 marca – kolejnych 35 osób. Pogranicznicy zatrzymali sześć osób z Kazachstanu, które dostały się do Polski przez rzekę Świsłocz.

– Dziś o 3.00 rano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych doszło do próby siłowego przekroczenia granicy. Polskie patrole zostały zaatakowane przez służby białoruskie. W stronę funkcjonariuszy i żołnierzy poleciały kamienie, oślepiano nas także laserami, by uniemożliwić zatrzymanie nielegalnych migrantów – opowiada por. Michalska. – Próba forsowania się nie powiodła. Cudzoziemcy cofnęli się w głąb Białorusi – dodaje.

Oficer przypomina, że Straż Graniczna przyjmuje od chętnych wnioski o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce. Migranci, którzy nie zamierzają pozostać w Polsce, są zawracani do linii granicy i otrzymują zakaz wjazdu na teren strefy Schengen na okres trzech lat. Obecnie na rozpatrzenie takich wniosków czeka w Polsce około 1100 osób. Ci, którzy otrzymają decyzję odmowną, będą musieli opuścić kraj.

Wzmożony ruch migrantów Straż Graniczna łączy z zamknięciem białoruskiego centrum logistycznego w Bruzgach, gdzie tygodniami koczowały setki migrantów. W ramach programu pomocy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji umożliwiono im powrót do swoich krajów. Z oferty tej skorzystało jednak nie więcej niż 100 osób. – W ostatnim tygodniu zatrzymujemy migrantów właśnie z centrum w Bruzgach. Ich celem jest dostanie się przez Polskę do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej – dodaje por. Michalska.

Wojsko wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy państwowej od jesieni ubiegłego roku. W zatrzymaniu sztucznie wykreowanego przez reżim Łukaszenki kryzysu migracyjnego pogranicznikom pomagają żołnierze wojsk operacyjnych, m.in. z jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej, logistycznych oraz WOT-u. Terytorialsi ochraniają linię graniczną na terenie województwa lubelskiego i wspierają jednostki operacyjne w ochronie polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim. – Do zadań na Podlasiu i Lubelszczyźnie skierowaliśmy niemal 2500 żołnierzy, którzy przez całą dobę siedem dni w tygodniu strzegą granicy państwowej – mówi płk Pietrzak. Żołnierze WOT-u prowadzą także rozpoznanie z powietrza przy pomocy bezzałogowców oraz patrole konne. Niebawem wrócą również do patrolowania wodnego odcinka granicy na rzece Bug.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 DZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Karą mogła być tylko śmierć
 
Natowski dialog operacyjny
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Wspólne zakupy amunicji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Słowo czekisty
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Celne oko strzelców CWZS-u
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Pod okiem rangersów
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Great Game on the Sea
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
NATO podsumowało 2022 rok
Air Policing piątej generacji
Kormorany, czyli praca zespołowa
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Sport uczy życia
Śladem profesjonalistów
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
GROM szuka odważnych
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Cegiełka na morzu
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Kraby strzelały w Danii
Medic on the Battlefield
Defilada powraca!
„Hubal” bije Niemców
To dobra ustawa dla wojska
Młot na dyktatora
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Będziemy produkować więcej amunicji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Na ratunek „Rudemu”
Więcej Bystrych dla armii
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
NATO patrzy na wschód
F-35 w powietrzu
Polski wkład w „Wisłę”
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Startuje „Jaskółka”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wojna w świecie popkultury
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Na trasie legendarnego biegu
K2 uderzyły w Orzyszu
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO