moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pięcioboistka i sztafeta kobiet na medal!

Reprezentanci Polski wywalczyli dwa medale na XVIII Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Belgradzie. Srebro zdobyła w pięcioboju szer. rez. Adrianna Sułek, a brąz sztafeta 4x400 m kobiet. W finale w polskiej sztafecie pobiegły: szer. Natalia Kaczmarek, szer. Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i szer. Justyna Święty-Ersetic.

Pierwszego dnia mistrzostw w Belgradzie w lekkoatletycznym pięcioboju znakomicie spisała się szer. rez. Adrianna Sułek. Zawodniczka, która w najbliższych tygodniach wstąpi w szeregi Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Srebrny medal zadedykowała zmarłemu w 2019 roku trenerowi – mjr. Wiesławowi Czapiewskiemu, który odkrył jej talent i zachęcił ją do trenowania lekkoatletycznego wieloboju.

W pierwszej konkurencji pięcioboju Adrianna Sułek zajęła szóste miejsce w biegu na 60 m przez płotki. Wynikiem 8,36 s była bliska wyrównania swojego rekordu życiowego (8,34 s). W drugiej konkurencji – skoku wzwyż – wyrównała najlepszy wynik uzyskany w karierze. Pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 189 cm. Natomiast w pchnięciu kulą zabrakło jej 10 cm do rekordu – 13 m 50 cm. W skoku w dal Sułek uzyskała wynik 6 m 43 cm – aż o 17 cm poprawiła swój rekord życiowy. Kolejną życiówkę ustanowiła w ostatniej konkurencji – biegu na 800 m. Ten dystans pokonała w 2 min 9,56 s. Łącznie Polka zdobyła 4851 punktów. Złoty medal zdobyła Belgijka Noor Vidts (4929 pkt.), a brąz Amerykanka Kendell Williams (4680).

Brąz „aniołków Matusińskiego”

Na trzecim miejscu podium stanęła sztafeta 4x400 m kobiet. Trener Aleksander Matusiński do biegu eliminacyjnego i finałowego wystawił pięć zawodniczek. W obu pobiegły: szer. Natalia Kaczmarek, szer. Iga Baumgart-Witan i szer. Justyna Święty-Ersetic. Natomiast w eliminacjach skład uzupełniła Aleksandra Gaworska, a w finale Kinga Gacka. W biegu o awans do finału trener zestawił sztafetę w kolejności: Baumgart-Witan, Gaworska, Kaczmarek, Święty-Ersetic. Polki z czasem 3 min 30,51 s wygrały swoją serię i dzięki temu miały zapewniony start w biegu o medal z toru piątego lub szóstego.

W finale Polkom przyszło startować z piątego toru. Tym razem jako pierwsza pobiegła Kaczmarek, a po niej Baumgart-Witan, Gacka i Święty-Ersetic. Ta ostatnia po zaciętej walce na finiszu zapewniła Polkom brązowy medal. Złoto zdobyły Jamajki z czasem 3 min 28,40 s, a srebro Holenderki (3.28,57). Polki przegrały tytuł wicemistrzowski zaledwie o 0,02 s.

Medalu nie udało się zdobyć szer. Justynie Święty-Ersetic w biegu indywidualnym na 400 m. Polka finiszowała na czwartej pozycji, tracąc do trzeciej na mecie Jamajki Stephenie Ann McPherson 0,61 s. Czwarte miejsce zajęła również Ewa Swoboda w finale biegu na 60 m – do medalu zabrakło jej zaledwie 0,002 s. Na czwartej pozycji zakończyli rywalizację mężczyźni w sztafecie 4x400 m. Szer. rez. Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Maksymilian Klepacki i szer. Kajetan Duszyński uzyskali czas 3 min 7,81 s. Zdobywcy brązowego medalu – Holendrzy – pobiegli o 0,91 s szybciej. Natomiast szer. Michał Rozmys zajął siódme miejsce w finale biegu na 1500 m.

W Belgradzie w klasyfikacji medalowej triumfowali lekkoatleci z Etiopii, którzy zdobyli cztery złote krążki, trzy srebrne i dwa brązowe. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych (3 – 7 – 9), trzecie – Belgii (2 – 0 – 0). Natomiast Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowano na 22. pozycji.

Koordynator lekkoatletycznej reprezentacji Wojska Polskiego st. kpr. Kamil Masztak nie ukrywa, że liczył na nieco lepsze wyniki polskich sportowców. Szkoleniowiec zauważa jednak, że w przypadku szer. rez. Adrianny Sułek poprawienie rekordu życiowego zaowocowało nowym rekordem Polski i tytułem wicemistrzyni świata. Masztak dodaje, że jest też pod wrażeniem występu naszych sztafet. – Cieszmy się z brązu pań i pamiętajmy, że starty w hali są tylko przerywnikiem w startach na otwartym stadionie. Z optymizmem czekajmy więc na zbliżające się mistrzostwa świata i Europy – mówi Masztak.

SZUS

autor zdjęć: Łukasz Szeląg/REPORTER/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gunner, nie runner
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szybki marsz, trudny odwrót
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEye dla wojska
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Pod skrzydłami Kormoranów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO