moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosyjska taktyka na wyczerpanie Ukrainy

Nie ustają ostrzały rakietowe na ukraińskie miasta, przy czym rosyjskie wojska są coraz bardziej brutalne wobec cywilów. Zdaniem brytyjskiego wywiadu to wynik zmiany taktyki okupanta, które nie radzi sobie w walce z armią ukraińską. Tymczasem USA przekaże prawie 48 milionów dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Trwa 23. doba inwazji Rosji na Ukrainę. – Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają trzecią linię obrony Kijowa – poinformował w piątek na briefingu zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz. – Kijów to główne, strategiczne zadanie naszego wroga. Stolica nie poddała się w ciągu trzech dni, tak jak planowali okupanci, dzięki pracy nie tylko wojskowych, ale też wszystkich organów ścigania i sił obrony – mówił Hruzewycz. Według niego wojska rosyjskie znajdują się w odległości około 70 km na zachód od Kijowa, nie mogą więc prowadzić ognia, a tylko ostrzały rakietowe niszczące infrastrukturę. Hruzewycz powiedział, że mimo systemu obrony przeciwlotniczej wokół stolicy, rakiety spadają na miasto. – Ukraińscy żołnierze bronią każdego miasta zaatakowanego przez Rosjan – zapewnił.

Strategia na wyczerpanie

Tymczasem brytyjski wywiad ostrzegł, że Rosjanie zmieniają taktykę działania na Ukrainie, co niestety może się wiązać z większą liczbą ofiar wśród cywilów. – Kreml jak dotąd nie zdołał osiągnąć swoich pierwotnych celów. Został zaskoczony skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu i boryka się z problemami, które sam sobie stworzył. Rosyjskie działania uległy zmianie. Rosja realizuje teraz strategię na wyczerpanie. Będzie się to wiązało z używaniem ognia w sposób nierozważny i na oślep – ocenił szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.

Dramatyczna sytuacja panuje w bombardowanym przez Rosjan Mariupolu, gdzie rakiety spadły m.in. na szpital położniczy i budynek teatru, gdzie ukrywały się kobiety z dziećmi. Według Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Mariupolu i innych oblężonych przez Rosjan miastach ukraińskich kończą się zapasy żywności, a konwoje z potrzebnymi produktami nie są w stanie do nich dotrzeć ze względu na rosyjski ostrzał.

Portal Ukraińska Prawda napisał, że ukraińscy żołnierze wkładają w niektóre pociski zamiast materiałów wybuchowych broszury z instrukcją, jak się poddać i złożyć broń. Ulotki, które spadają na pozycje zajmowane przez okupantów, oferują każdemu rosyjskiemu żołnierzowi 5 mln rubli (200 tys. zł) za poddanie się i obiecują, że będzie mógł zadzwonić do domu a po zakończeniu działań bojowych wrócić do Rosji.

Dyplomatyczne zabiegi …

W piątek prezydent Joe Biden przez niemal dwie godziny rozmawiał z Xi Jinping, przywódcą Chin. Po spotkaniu polityków Biały Dom oświadczył, że Biden przedstawił Xi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji. Z kolei Xi Jinping cytowany przez chińskie media zapewnił, że „konflikty i konfrontacje nie leżą w niczyim interesie”. – Kryzys w Ukrainie to coś, czego nie chcemy widzieć – miał mówić Xi.

Na piątek prezydent Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa Rosji z udziałem dowódców wojsk i doradców do spraw bezpieczeństwa.

… i wzmacnianie wschodniej flanki

Rząd Holandii poinformował dziś, że dostarczy na Słowację jeden amerykański system obrony powietrznej Patriot w zamian za system przeciwlotniczy S-300 (rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze), który Bratysława zamierza wysłać na Ukrainę. Dodatkowo dwa systemy Patriotów mają przekazać Słowakom Niemcy. – Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że takie działania są konieczne – napisała w komunikacie Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii.

Na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że do tej pory potwierdzono śmierć 816 cywilów, w tym 58 dzieci, natomiast 1333 osoby zostały ranne. Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita w wyniku ataku bronią wybuchową o szerokim obszarze rażenia, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zapoczątkowała największy kryzys humanitarny w Europie od dziesiątków lat. Około 2 mln obywateli Ukrainy (głównie kobiety i dzieci) uciekło przed wojną. Najwięcej z nich trafia do Polski. Część jedzie na zachód Europy, jednak wielu uchodźców zostaje w Polsce. Aby legalnie pracować, prowadzić działalność gospodarczą i korzystać z pomocy lekarskiej powinni mieć numer PESEL. Urzędy w całej Polsce nadają go Ukraińcom od 16 marca. – Od początku działania systemu rejestracji numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy – powiedział dziś wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że tylko w piątek do godz. 15 numer PESEL otrzymało 41 tys. osób. – Najwięcej osób ma wyrabiane numery PESEL w Warszawie, to jest ponad tysiąc osób dziennie – powiedział Szefernaker. Dodał, że w innych dużych miejscowościach, jak Wrocław i Kraków przyznawanych jest kilkaset numerów PESEL.

Podczas piątkowej konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że w polskich szkołach uczy się już 75 tysięcy ukraińskich dzieci, co stanowi – zdaniem Czarnka –około 10 proc. dzieci, jakie dotarły z Ukrainy do Polski. Minister edukacji zaapelował jednak do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, w których uczyłyby się języka polskiego. – Te dzieci przybyły ze schronów, były budzone przez bomby. Nie narażajmy ich na dodatkowy stres, którym jest trafienie do klasy, w której nie znają języka – mówił. Oddziały przygotowawcze miałyby być organizowane poza szkołami, w miejscach należących do samorządów.

– USA przekaże prawie 48 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce – poinformował Marek Brzeziński, ambasador USA w Polsce. Pieniądze otrzymają organizacje, które pomagają Ukraińcom w Polsce.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1647642240
Pomoc humanitarna TAK, przywileje NIE. Tego drugiego wymaga choćby nasz rynek pracy, budżet państwa.
C0-86-A4-D9

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowe Oscary przyznane!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
I zdobyliśmy!
Po przeprawie ruszyli do walki
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Rajd ku czci saperów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwsi na oceanie
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO