moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosyjska taktyka spalonej ziemi

Dalsze wzmacnianie wschodniej flanki zapowiedział we wtorek sekretarz generalny NATO. – Będzie więcej wojsk na lądzie, morzu i w powietrzu – podkreślał Jens Stoltenberg. Tymczasem w Ukrainie rosyjskie wojsko nie przestaje atakować cywilnych obiektów. Pociski spadły m.in. na bloki mieszkalne w Kijowie i Charkowie.

Dwudziesty dzień wojny nie przyniósł znaczących zmian na froncie. Rosyjskie wojska nie ruszyły z miejsca, w dodatku Ukraińcy zadają im ciężkie straty. Z porannego komunikatu ukraińskiej armii wynika, że do tej pory agresor stracił między innymi 13,5 tysiąca żołnierzy, 81 samolotów, 95 śmigłowców i przeszło 400 czołgów. Po południu prezydent Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy poinformował o stratach swojej armii. Według niego w walkach z Rosjanami zginęło jak dotąd 1300 ukraińskich żołnierzy.

Nie mogąc przełamać oporu Ukraińców, rosyjska armia wzięła na cel cywilów. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin ostrzelane zostały budynki mieszkalne w Kijowie, Charkowie, Mariupolu czy obwodzie ługańskim. – Rosyjscy okupanci bezlitośnie niszczą przedszkola, szkoły, szkoły zawodowe, ale najokrutniejsze i najbardziej bolesne straty to setki istnień ludzkich – stwierdził dziś ukraiński minister edukacji Serhij Szkarłet. Według wyliczeń resortu od początku wojny najeźdźcy uszkodzili, albo doszczętnie zniszczyli 379 placówek oświatowych. O tym, że rosyjska armia nie zamierza w żaden sposób minimalizować strat wśród ludności i cywilnej infrastruktury, świadczyć mogą także informacje opublikowane dziś przez ukraiński wywiad. Wynika z nich, że w zajętych miejscowościach żołnierze agresora celowo niszczą sprzęt rolniczy, zaś minister obrony Siergiej Szojgu zwrócił się do Władimira Putina z wnioskiem o masowy wyrąb lasów w Ukrainie i przeznaczenie uzyskanych środków na wojsko.

Ukraińcy podjęli dziś kolejne próby ewakuacji ludności cywilnej z ostrzeliwanych miast. Z różnym skutkiem. Od rana dwa tysiące cywilnych aut zdołało wyjechać z Mariupola, ale już w miejscowości Izjum autobus ewakuacyjny dostał się pod rosyjski ostrzał. Na szczęście nikt nie zginął. Jednocześnie trwa wielki exodus obywateli, którzy zdecydowali się uciec przed wojną do sąsiednich państw. Z danych ONZ wynika, że od początku rosyjskiej agresji z Ukrainy wyjechały już trzy miliony osób.

Tymczasem starciom na froncie towarzyszy batalia polityczna. Dziś po krótkiej przerwie wznowione zostały negocjacje rosyjsko-ukraińskie w sprawie przerwania walk. Odbywają się one w trybie on-line. – Nie ustajemy w wysiłkach, aby jak najszybciej zakończyć tę wojnę uczciwym pokojem. Nad tym pracowała także nasza delegacja podczas rozmów ze stroną rosyjską. Jak mi powiedziano, są w miarę zadowoleni. Zobaczymy, co z tego będzie – podkreśla Wołodymyr Zełenski.

Po południu prezydent Ukrainy miał też zdalne wystąpienie przez parlamentem Kanady. – Widzicie, że ukraińskie miasta nie są chronione tak, jak wasze, kanadyjskie, że nasz kraj jest bombardowany, ostrzeliwany. Staram się wam przekazać, że musicie zrobić jeszcze więcej, by powstrzymać Rosję i ochronić Europę – mówił.

Najpewniej wieczorem Zełenskiego oraz szefa ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala czeka jeszcze spotkanie z premierem Polski – Mateuszem Morawieckim, Czech – Petrem Fialą i Słowenii – Janezem Janšą, a także polskim wicepremierem ds. bezpieczeństwa, Jarosławem Kaczyńskim. Wszyscy oni wybrali się do Kijowa pociągiem, co skrzętnie odnotowały światowe media. Przed dziewiętnastą pojawiła się informacja, że zdołali dotrzeć na miejsce. „Unia Europejska wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc swoich przyjaciół. Dziś przywozimy to przesłanie do Kijowa” – napisał na TT premier Morawiecki.

Walka o przyszłość Europy toczy się także w sferze gospodarczej. Dziś w życie weszła kolejna transza sankcji, które na Rosję nałożyła Unia Europejska. Obostrzenia dotyczą między innymi handlu stalą i dobrami luksusowymi. Po kontrsankcje sięgnęła natomiast Rosja. Objęły one czołowych amerykańskich polityków, w tym prezydenta Joe Bidena i sekretarza stanu Antony Blinkena. Mają oni zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Podobnymi sankcjami objęty został premier Kanady Justin Trudeau.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO w dzisiejszym wystąpieniu zapowiedział kolejne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. – Będzie więcej wojsk na lądzie, morzu i w powietrzu – zaznaczał. Szczegóły najpewniej będą omawiane podczas nadzwyczajnego Szczytu NATO, który zaplanowany został na 24 marca. Ma w nim wziąć udział prezydent USA Joe Biden. Tam też przedstawiciele państw członkowskich omówią kwestie związane z dalszym wsparciem dla Ukrainy. Jednocześnie Stoltenberg po raz kolejny ostrzegł Rosję przed dalszym eskalowaniem napięcia. – Rosja próbuje oskarżyć Ukrainę o produkcję broni chemicznej. Niepokoi nas, że Rosja sama może dopuścić się takiej prowokacji – mówił Stoltenberg. Przypomniał też, że użycie broni chemicznej będzie rażącym naruszeniem traktatów, pod którymi podpisała się także Moskwa. – Jesteśmy na to wyczuleni – przekonywał. Sekretarz generalny zaapelował też do Chin, by potępiły rosyjską agresję. – Chiny mają obowiązek wspierać międzynarodową społeczność – zaznaczył.

Wojna na Ukrainie była też tematem spotkania, jakie polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył w Nowym Jorku z Antonio Guterresem, sekretarzem generalnym ONZ. – Mieliśmy okazję rozmawiać o rosyjskim prawie weta w Radzie Bezpieczeństwa. Można przyjąć, że taka sytuacja jest bardzo trudna dla funkcjonowania całego ONZ. Tę kwestię podnosi nie tylko sekretarz generalny, ale też przedstawiciele innych krajów – podkreślał minister. Szef MSZ odniósł się też do informacji, że niebawem do Polski przybędzie Joe Biden. – Wizyta prezydenta USA wydaje się bardzo prawdopodobna – przyznał. Według agencji Reutersa miałoby do niej dojść 25 marca.

Tymczasem również dziś Rosja wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy, z której i tak najpewniej zostałaby wykluczona. Organizacja ta powstała w 1949 roku, skupia wszystkie państwa Starego Kontynentu, a zajmuje się między innymi promocją demokracji, praw człowieka i współpracą krajów członkowskich w dziedzinie kultury.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Uwaga, transformacja!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO