moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosja wciąż bombarduje Ukrainę

Ukraińska policja oskarżą Rosjan o używanie amunicji fosforowej, zakazanej Konwencją Genewską. W 18. dniu inwazji rosyjska armia kontynuowała bombardowania i ostrzał artyleryjsko-rakietowy miast na wschodzie i południu Ukrainy. W ataku na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie zginęło ponad 30 osób. To miejscowość leżąca zaledwie 20 km od granicy z Polską.

Ukraińskie władze oskarżyły Rosję o wykorzystanie w czasie wojny kolejnego zakazanego przez międzynarodowe traktaty rodzaju uzbrojenia. Tym razem agresor miał użyć amunicji fosforowej. Do takiego ataku doszło w rejonie miasta Popasna w obwodzie Ługańskim – poinformował o tym Ołeksij Biłoszycki, zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej. – Niesamowite cierpienie, pożary. Wyzwoliciele w całej okazałości. Bydło, nie ludzie – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

ONZ zebrała już wiele dowodów na używanie przez Rosjan do ostrzału miast amunicji kasetowej, której także nie można wykorzystywać w rejonach gdzie są cywile. Jednym z takich przypadków było zbombardowanie kilka dni temu wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich dniach inwazji, Rosjanie ograniczyli aktywność wojska lądowch i marynarki wojennej, koncentrując się na ostrzale artyleryjskim i rakietowym ukraińskich miast i miasteczek. M.in. w Słowiańsku (obwód doniecki) ostrzelali wieżę telewizyjną na szczycie wzgórza Karaczun, zbombardowali Mikołajów – zabijając 9 osób.

Najtragiczniejszy w skutkach – zginęło ponad trzydzieści osób – był atak rakietowo-bombowy na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworkach, w obwodzie lwowskim, które znajduje się około 20 km od polskiej granicy.

– Pracują tu zagraniczni instruktorzy. To nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo w pobliżu granicy UE-NATO. Zamknijcie niebo, aby to zatrzymać!" – zaapelował po ataku Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Ukraińcy poinformowali również, że w Irpieniu zginął amerykański dziennikarz Brent Renaud. 51-latek był cenionym dokumentalistą, współpracujący m.in. z gazetą New York Times.

Straty rosyjskie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował dzisiaj, że armia rosyjska od początku inwazji na Ukrainę, utraciła 74 samoloty, 86 śmigłowców, 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemy artyleryjskie, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemy obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych. W walkach miało zginąć 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Ukraiński Sztab Generalny zaapelował również do mieszkańców kraju, aby nie umieszczali w mediach społecznościowych informacji, zdjęć oraz filmów dotyczących wsparcia wojskowego, przekazywanego ukraińskiej armii przez państwa zachodnie – Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. – Współpraca wojskowo-techniczna to delikatny obszar, wymagający niezwykle wyważonego podejścia do publicznych komentarzy. Szczególnie w czasie wojny. Powstrzymaj się od komentowania tego. Zarezerwuj prawo do wypowiadania się na te tematy tylko urzędnikom. Siły Zbrojne Ukrainy są wdzięczne za zrozumienie – czytamy w apelu ukraińskiej armii.

Pomoc dla Ukrainy

Państwa zachodnie, w tym Wielka Brytania i USA, zapowiedziały przekazanie Ukrainie kolejnych pakietów broni. W sobotę, 12 marca, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował, że ma prośbę prezydenta Joe Bidena zatwierdził wart 200 mln dolarów pakiet pomocy militarnej.

Zachód pomaga Ukrainie także humanitarnie. Premier Irlandii Micheal Martin poinformował, że jego kraj znosi wizy dla ukraińskich uchodźców, by ułatwić im uzyskanie tam schronienia przed wojną. Natomiast premier Japonii, Fumio Kishida poinformował, że uchodźców z Ukrainy chcą przyjąć do siebie miasta, które najmocniej ucierpiały w czasie awarii elektrowni w Fukushimie w 2011 roku (w dowód wdzięczności za udzieloną im wówczas przez cały świat pomoc).

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że planowane są kolejne rozmowy pokojowe. Mają się one odbyć w poniedziałek lub wtorek. Zadeklarował on jednocześnie, że oczekiwania w tej kwestii po stronie Ukraińskiej nie uległy zmianie. – Ukraina nie zrezygnuje ze swojego stanowiska. Nasze żądania są jasne: koniec wojny i wycofanie wojsk rosyjskich. Jest szansa na dialog – oświadczył na Twitterze.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Mobilne dowodzenie
Rajd ku czci saperów
Orzeł dla bohaterów
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Ta ziemia do Polski należy…”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO